Udostępnij

Wracają zapisy na przyłącza gazu. Część z 10 miliardów dla PGNiG trafi na ten cel

18.02.2022

W styczniu 2022 roku informowaliśmy o tym, że Polska Spółka Gazownictwa (PSG), która odpowiada za gazową infrastrukturę, masowo odmawia nowych przyłączy. PSG, czyli spółka-córka państwowego giganta – PGNiG w pismach dostarczanych odbiorcom pisała: Aktualnie nie możemy sfinansować przyłączenia Państwa obiektu do sieci gazowej, dlatego też nie istnieją warunki ekonomiczne przyłączenia. I zapraszała do kontaktu w 2023 roku. Dziś to nieaktualne.

Nowe informacje przekazała PSG w oficjalnym komunikacie prasowym. – Polska Spółka Gazownictwa pozyska dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego – czytamy w oświadczeniu.

– Umowy będą realizowane w kolejności podpisania według standardowej procedury. Żeby wyjść na przeciw osobom, które otrzymały odmowy, każda z nich zostanie powiadomiona, że znów może złożyć wniosek – mówi w rozmowie ze SmogLabem Grzegorz Cendrowski, rzecznik PSG.

Gaz ziemny Komisja Europejska uznaje jedynie jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Ogrzewanie gazem nie jest neutralne dla środowiska. Jednak w wielu Polskich wsiach i miastach gaz to jedyna alternatywa dla trujących kopciuchów. Wstrzymanie nowych przyłączy wyhamowało więc program wymiany pieców.

Dla redakcji SmogLabu sytuację komentuje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, w którym niemal 50% wymienianych źródeł ciepła opartych jest na gazie. – Na pewno te odmowy odbiły się na liczbie wniosków w programie Czyste Powietrze. Jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach liczba wniosków wzrośnie – przekonuje pełnomocnik Orzeł.

Skąd środki dla PGNiG?

Jak udało nam się ustalić, przekazanie środków umożliwiła świeżo uchwalona ustawa z dnia 26 stycznia 2022 roku „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”. Dzięki niej przedsiębiorstwa energetyczne mogą otrzymać do 10 miliardów rekompensaty od Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wygląda na to, że minister Jacek Sasin szybko z zapisów ustawy skorzystał.

Te pieniądze nie biorą się jednak znikąd. Minister Sasin jest dysponentem Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który funkcjonuje od 2018 roku. To z niego pochodzą środki na rekompensaty. Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy Fundusz zasilają w większości pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2. To element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, którą polski rząd obwinia w głośnej „kampanii edukacyjnej” za wysokie ceny energii. Jak widać pieniądze wracają bezpośrednio do naszego budżetu.

Odpowiedzialna za przyłącza gazu PSG, jako spółka-córka skorzysta z transzy 10 miliardów, które na mocy ustawy mogły trafić do PGNiG. Ustawa była konieczna, aby uniknąć zarzutów o udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej względem spółek energetycznych.

Przyłącza gazu w nowej formule?

Po tym jak PSG masowo odmawiała nowych przyłączy, czytelnicy informowali nas, że podłączenie swojej nieruchomości do gazu chcieli sfinansować z własnej kieszeni. Również w takim przypadku PSG odpowiadała, że jest to niemożliwe. Pytamy więc rzecznika spółki o takie rozwiązanie.

– Pracujemy nad tym. To nie jest tylko nasza decyzja. Jeżeli ekspertyzy prawne wskażą, że jest taka możliwość to będziemy to wdrażać – twierdzi rzecznik Cendrowski. To rozwiązanie, według rzecznika PSG może pomóc szczególnie dużym inwestorom oraz tym, którzy otrzymują odmowy przyłącza ze względów ekonomicznych. Na przykład jeżeli ktoś ma dom w niezabudowanym obszarze. – Podłączanie nowych odbiorców jest przecież w naszym interesie – kończy rzecznik PSG.

Nasi rozmówcy nie zdradzają ile dokładnie środków z przewidzianej ustawą puli może trafić bezpośrednio do PSG.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/QiuJu Song

Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.