Udostępnij

W Niemczech podpisano umowę ws. pierwszego terminalu LNG

10.03.2022

Niemcy przyspieszają działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu i uniezależnienia się w tym zakresie od Rosji. Podpisano porozumienie dotyczące budowy pierwszego terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Niemczech, który pozwoli na import tego surowca drogą morską. Niemiecki rząd podkreśla, że – w związku z transformacją energetyczną – w przyszłości inwestycja posłuży do odbioru zielonych pochodnych wodoru.

W Niemczech podpisano porozumienie w sprawie budowy terminalu LNG w Brunsbüttel. Obiekt docelowo umożliwić ma odbiór 8 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego rocznie, co pomóc ma w uniezależnieniu kraju od dostaw gazu z Rosji. Jak poinformował resort gospodarki i ochrony klimatu, połowa udziałów gazoportu należeć będzie do państwowego banku rozwoju KfW. Operatorem będzie holenderska państwowa spółka Gasunie.

Szacuje się, że budowa obiektu potrwa około 3-4 lat, co umożliwiłoby odbiór pierwszych dostaw LNG w 2025 lub 2026 roku.

„Budując terminal LNG w Brunsbüttel, holenderska państwowa spółka Gasunie wnosi istotny wkład w bezpieczeństwo dostaw gazu w Europie. To dobry krok w kierunku zmniejszenia zależności od importu gazu z Rosji” – powiedziała w oświadczeniu holenderska minister finansów, Sigrid Kaag.

Gaz jako paliwo przejściowe. Później inwestycje m.in. w zielony wodór

Minister Robert Habeck powiedział, że rząd dąży do neutralności klimatycznej, jednak potrzebuje gazu jako paliwa przejściowego. Z uwagi na sytuację w Ukrainie konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł tego surowca. „Jednocześnie od samego początku planujemy przejście na zielony wodór lub pochodne wodoru. Dotyczy to również budowy infrastruktury wodorowej” – podkreślił w oświadczeniu szef ministerstwa gospodarki i ochrony klimatu.

Czytaj także: Do końca roku Komisja Europejska chce ściąć import gazu z Rosji o dwie trzecie. Pomogą m.in. OZE i LNG

W komunikacie opublikowanym w związku z podpisaniem porozumienia podkreślono, że rząd planuje w przyszłości przebudowę gazoportu. Miałoby to pozwolić na wykorzystywanie go do odbioru dostaw zielonych pochodnych wodoru, takich jak amoniak. Przez „zielony” wodór i jego pochodne rozumiany jest surowiec powstający dzięki czystej energii, bez związku z paliwami kopalnymi.

Głosy krytyczne w Niemczech

Pośród głosów krytycznych pojawiły się m.in. pytania o zasadność inwestycji. Na łamach portalu Deutsche Welle poruszono kwestię przepustowości terminali w sąsiednich krajach. Organizacja pozarządowa Food & Water Action Europe podaje, że między styczniem 2021 a styczniem 2022 wykorzystano ok. 40% ich przepustowości. Zdaniem analityków organizacji pozostawia to duże pole do manewru.

Inna krytyka dotyczy śladu węglowego LNG, który jest wyższy niż w przypadku gazu transportowanego rurociągiem. Wynika to z konieczności jego skroplenia i regazyfikacji.

Czytaj także: Atom to najtańsza alternatywa dla węgla i gazu. Chyba, że potanieje magazynowanie prądu z OZE

W szerokim komentarzu na łamach „Spiegla” przytaczane są argumenty krytyczne z różnych stron, które określają wprost niemiecką politykę energetyczną jako „najgłupszą na świecie”. Zwrócono uwagę m.in. na silne uzależnienie kraju od dostaw surowców z Rosji, co teraz skutkuje „gorączkowym” poszukiwaniem alternatyw. O niepewności wyczuwalnej w Niemczech świadczy także stosunek do energii jądrowej. Podczas gdy jeszcze niedawno z przekonaniem deklarowano wycofywanie się z atomu, teraz nie jest to pewne. Choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, rząd Niemiec rozważa dłuższe pozostanie przy korzystaniu z elektrowni jądrowych.

_

Zdjęcie: donvictorio / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.