Udostępnij

Belgia opóźnia rezygnację z atomu o dekadę. W tle wojna w Ukrainie

27.03.2022

Władze Belgii zapowiedziały, że podejmą działania na rzecz przedłużenia żywotności swoich elektrowni jądrowych o 10 lat. Ma to bezpośredni związek z niepewnością na rynkach energetycznych, wynikającą z wojny w Ukrainie, a także planami transformacji energetycznej kraju. Belgia, podobnie do Niemiec, planowała w najbliższych latach całkowicie zrezygnować z atomu.

Teraz jednak, w związku z sytuacją na rynkach energii, kraj zapowiada prace nad wydłużeniem o 10 lat żywotności dwóch elektrowni jądrowych, które działają w Belgii. Obiekty w Tihange i Doel łącznie dysponują mocą 6 GW. Jeśli rząd zrealizuje swoje zapowiedzi, będą one mogły działać do 2035 roku.

Czytaj także: Niemcy w temacie energii popełnili poważne błędy. Po ataku Rosji na Ukrainę lepiej je widać [KOMENTARZ]

Decyzję ogłosił podczas konferencji prasowej szef belgijskiego rządu. „W Europie ma miejsce wojna, dlatego wybieramy pewność w niepewnych czasach” – mówił Alexandre de Croo, zapowiadając tym samym zmianę w polityce energetycznej kraju. Portal EURACTIV zwraca w tym kontekście uwagę, że planowane do wyłączenia bloki jądrowe miały zostać zastąpione przez instalacje gazowe. W obliczu wojny w Ukrainie i unijnych planów ograniczenia importu tego surowca z Rosji, sytuacja stała się bardziej niepewna.

Czytaj także: Atom to najtańsza alternatywa dla węgla i gazu. Chyba, że potanieje magazynowanie prądu z OZE

Atom daje Belgii jedną piątą zapotrzebowania na prąd

Choć kraj nie rezygnuje z inwestycji gazowych, dłuższe pozostawanie przy atomie oznaczać będzie istotną zmianę kursu. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wspomniane bloki jądrowe zaspokajającą około 20 proc. zapotrzebowania Belgii na prąd. A jak wygląda pozostała część miksu energetycznego? Najwięcej energii elektrycznej, bo około jednej trzeciej, Belgowie pozyskują ze spalania ropy naftowej. Węgiel to ok. 5 proc. miksu, natomiast gaz ziemny dostarcza ok. 25 proc. energii.

_

Zdjęcie: IndustryAndTravel / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.