Udostępnij

Finlandię do NATO wprowadza promotorka transportu zbiorowego i dbania o klimat. Kim jest Sanna Marin?

15.05.2022

Finlandia oficjalnie zapowiedziała, że będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. Akcesja do Paktu Północnoatlantyckiego cieszy się przy tym dużym poparciem Finów. Kim jest premier Sanna Marin, która kieruje kraj w kierunku historycznej rezygnacji z neutralności w regionie i zaangażowania po stronie NATO?

W tym tygodniu władze Finlandii oficjalnie poinformowały, że planują starać się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim. Decyzja ma szerokie poparcie w parlamencie oraz wśród władz wykonawczych. O planach poinformowali wspólnie premier Sanna Marin i prezydent Sauli Niinisto.

Ponieważ jednak prerogatywy prezydenta w tym kraju są mocno ograniczone, w praktyce to 36-letnia premier rządzi Finlandią w historycznym momencie, kiedy to następuje rezygnacja z neutralności w regionie. Kim jest Sanna Marin i jakie były dotychczas jej priorytety w polityce?

Sanna Marin. Zwolenniczka ambitnej polityki klimatycznej

Jednym z kluczowych punktów w programie rządu Sanny Marin jest realizacja polityki klimatycznej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. A ta należy do najambitniejszych na świecie. Finlandia chce być neutralna klimatycznie już w 2035 roku, a niedługo później mieć ujemny bilans emisji, czyli pochłaniać więcej CO2 niż produkuje. Ponadto kraj pod rządami Marin stara się dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym, mając w planach podwojenie wydatków na ten cel do 2035 roku.

Finlandia słynie z największych w Unii zasobów leśnych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, co przekłada się na możliwości pochłaniania CO2. W energetyce kraj stopniowo odchodzi od ropy, gazu i węgla, rozwijając intensywnie sektor źródeł odnawialnych. Dużą część energii dostarcza energetyka jądrowa.

W wywiadach Sanna Marin deklaruje przy tym wsparcie i entuzjazm wobec nowych technologii. Na przykład dla rozwoju rozwiązań wodorowych czy ponownego wykorzystywania wychwyconego z budynków i przemysłu CO2.

Czytaj także: Najgorsze wskazanie w historii ludzkości. Ostatnio było tak 4 mln lat temu!

Transport zbiorowy priorytetem

Rząd Sanny Marin opiera się na koalicji zawiązanej po wyborach w czerwcu 2019 roku. Przez blisko pół roku krajem kierował Antti Rinne, jednak ze względu na duże strajki w przedsiębiorstwie pocztowym utracił zaufanie koalicji. W grudniu 2019 Rinne ustąpił z fotela premiera. Zastąpiła go w nim Marin, która wówczas w rządzie pełniła funkcję ministra transportu.

I właśnie transport jest jednym z ważnych obszarów dla rządu Sanny Marin. Jak czytamy w broszurze opublikowanej na stronach rządowych, jednym z priorytetów jest wsparcie transportu kolejowego, m.in. dla potrzeb biznesu i transportu zbiorowego osób. Rozwój wspomnianego zbiorkomu pomóc ma w redukcji emisji gazów cieplarnianych z transportu, przede wszystkim drogowego.

„Korzystanie z prywatnych samochodów musi być wolne od paliw kopalnych” – deklarowała Sanna Marin podczas forum dyskusyjnego SuomiAreena, będąc jeszcze ministrem transportu. Poparła przy tym dbanie o przystępność cen elektryków i rozwój sieci ładowarek. Jej zdaniem jednak samo promowanie aut elektrycznych nie wystarczy, by sprostać celom klimatycznym.

Polityczka podkreślała, że potrzeba poszukiwania alternatyw, jak promowanie pracy zdalnej, eliminującej potrzebę przemieszania, a także transport zbiorowy, w tym podróże kolejowe. To jej zdaniem nie musi oznaczać pogorszenia komfortu życia. „Fakt, że oferujemy ludziom lepsze usługi transportu publicznego, poprawia również jakość ich życia” – mówiła wówczas Marin.

_

Zdjęcie: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.