Udostępnij

5 dróg, którymi mikroplastik najłatwiej trafia do naszego organizmu

08.07.2022

Mikroplastik jest wszędzie. Można mieć odczucie, że dosłownie nas zasypał. Mikrodrobiny plastiku o średnicy poniżej 5 mm są w wodzie, glebie i powietrzu. Bardzo łatwo dostają się do naszego organizmu choćby podczas spożywania posiłków.

Według najnowszego raportu CIEL (Center of International Environmental Law) w nawozach sztucznych i pestycydach stosuje się plastikowe osłonki. Oznacza to, że mikroplastik trafia na nasze talerze prosto z pól. A mikroplastik w organizmie przyczynia się do chorób układu pokarmowego, problemów z tarczycą oraz nowotworów hormonozależnych. Jak tego uniknąć lub przynajmniej ograniczyć do minimum?

Mikroplastik w rybach, owocach morza, a także w piwie i miodzie

Od dawna mówi się, że mikroplastik z wód trafia do organizmów ryb i owoców morza. Stosując dietę bogatą w te produkty, po prostu zjadamy mikroplastik. Wśród gatunków, które najczęściej są nim „naszpikowane” wymienia się tuńczyka, krewetki oraz homary. Badania wykazują jednak, że w podobny sposób mikroplastik trafia do soli morskiej, którą przecież często stosujemy do przyprawiania potraw. Stwierdzono także spore zawartości mikroplastiku w piwie, a nawet w miodzie. Warto mieć to na uwadze podczas codziennych wyborów żywieniowych.

Pij wodę kranową, zamiast butelkowej

Również w wodzie butelkowej znajdują się cząsteczki mikroplastiku, które, szczególnie podczas gniecenia butelki, łatwo przedostają się do naszego organizmu. Właśnie dlatego mówi się, żeby nie zgniatać plastikowej butelki przed piciem z niej. Jeszcze więcej mikroplastiku wydziela się z od/zakręcania korka, co sugerują dane o rodzaju mikroplastików znajdowanych w napoju: polietylen, a nie PET.

Na co dzień jednak, nie tylko ze względu na mikroplastik, warto wybierać wodę kranową, zamiast butelkowej. Jeśli już korzystamy z butelek, stawiajmy na szklane.

Unikajmy foliowych opakowań i słomek

Mikroplastik może przenikać do naszej żywności przez nieekologiczne opakowania. Nie bez powodu pakowanie np. owoców czy warzyw w foliowe opakowania budzi kontrowersje. To kwestia nie tylko generowania szkodliwych odpadów plastikowych, ale także przenikania mikrodrobin plastiku z tego pakunku do zawiniętego w nie produktu, a co za tym idzie do naszego organizmu. W związku z tym warto nosić ze sobą torby wielokrotnego użytku – np. bawełniane lub lniane. Podobnie ma się sytuacja w przypadku picia przez plastikową słomkę – zrezygnujmy z niej dla własnego dobra.

Uwaga na mikroplastik w pastach do zębów i peelingachwybierajmy naturalne kosmetyki

Kosmetyki codziennego użycia, takie jak pasty do zębów, żele pod prysznic, peelingi złuszczające naskórek oraz lubiane przez kobiety i dzieci produkty z brokatem są prawdziwą bombą mikroplastiku. Wybierajmy więc naturalne płyny do kąpieli, pasty i żele. W przypadku peelingowania skóry warto pamiętać o świetnych właściwościach złuszczających mieszanki kawy ziarnistej z cukrem i np. naturalnym olejkiem. Choć w niektórych krajach kosmetyki zawierające mikroplastik są zakazane, Polsce jak zwykle nie śpieszno do prośrodowiskowych decyzji.

O samym brokacie i jego szkodliwości pisaliśmy na łamach SmogLabu w tekście: Brokat szkodzi życiu w rzekach i jeziorach. Również ten sprzedawany jako biodegradowalny

Nawozy sztuczne źródłem mikroplastiku. Postawmy na ekologiczne uprawy

Okazuje się jednak, że mikroplastik jest stosowany także w rolnictwie. Według najnowszej publikacji CIEL, agrochemikalia (nawozy sztuczne, pestycydy) są powlekane właśnie plastikiem. Ich syntetyczne otoczki sprawiają, że substancje, w momencie podania do gleby, trafiają do środowiska, skąd już prosta droga na nasz talerz. Powlekanie agrochemikaliów plastikiem sprawia, że zjadamy plony wyhodowane na… mikroplastiku.

– Celowe, wielkoskalowe wykorzystanie mikroplastiku w sektorze rolnym skutkuje ogromną ilością cząstek plastiku przedostających się do gleby każdego roku. Agrochemikalia, które mają kapsułki z tworzyw sztucznych, mają bezpośredni wpływ na środowisko. Oznacza to, że ​​wszystkie mikrodrobiny plastiku zastosowane w produktach rolnych zanieczyszczają uprawy i/lub glebę. ECHA opisuje sektory nawozów i pestycydów jako źródło „bezpośrednich i niefiltrowanych emisji mikroplastiku” – wskazano we wspomnianym raporcie.

Jak wynika z opracowania, z szacowanych 51 500 ton mikrodrobin plastiku celowo dodanych do nawozów, pestycydów i nasion powłok rocznie, około 36 000 ton trafia do środowiska. Co ważniejsze, cały ten mikroplastik jest uwalniany wprost do natury. Mikroplastik z sektora rolnego stanowi zatem ponad 65 proc. wszystkich celowych wprowadzeń mikrodrobin do przyrody. Odpady te pozostają w glebie jeszcze przez kilka dekad. Ze względu na trudny rozkład, gromadzą się w niej w tempie do 50 kg/ha rocznie. Z gleby bez trudu przenikają do wody lub powietrza.

„Nawozy syntetyczne i pestycydy, pochodzące głównie z surowców ropopochodnych i gazowych, są już jednymi z najbardziej toksycznych stosowanych obecnie substancji. Zamknięcie ich w mikroplastiku, będącym paliwem kopalnym w innej formie, tylko zwiększa ryzyko. Ze względu na swój celowy i kontrolowany charakter, zanieczyszczenie mikroplastikami z agrochemikaliów powlekanych plastikiem wyjątkowo odraża, ale można mu również łatwo zapobiec. Jedyne bariery to społeczna świadomość problemu i polityczna wola rozwiązania go u jego źródła poprzez uregulowanie branży tworzyw sztucznych” – apelują autorzy opracowania.

Czytaj także: Naukowcy wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Pierwsze takie badanie

Źródła:

tydziennaweganie.pl

https:// jack-wolfskin.pl/blog/mikroplastik

https://www.ciel.org/reports/microplasticsinagrochemicals/fbclid=IwAR0jzs5_iyGL3NqBmBW0O9JADzO_2MgIQ5ML9TXatHt_LNUa67BgpwB1VU

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.