Udostępnij

Uwaga na smog w trakcie upałów. Naukowcy ostrzegają przed wzrostem liczby zgonów

17.08.2022

Okazuje się, że połączenie upalnej pogody ze złą jakością powietrza może potęgować ryzyko przedwczesnej śmierci, szczególnie z powodów sercowo-naczyniowych i oddechowych. Do takich wniosków prowadzi praca naukowców z Kalifornii, którzy zbadali współwystępowanie czynników, które osobno są dobrze znane jako zagrożenie dla zdrowia i życia.

Współwystępowaniu smogu i upału przyjrzeli się naukowcy z Keck School of Medicine w University of Southern California (USC). „Odkryliśmy, że wpływ na śmiertelność narażenia zarówno na ekstremalne temperatury, jak i ekstremalne zanieczyszczenie, jest większy niż suma ich indywidualnych skutków” – powiedział w oświadczeniu dr Mostafijur Rahman, główny autor opracowania.

Wyniki wspomnianych analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Upał i smog. Niebezpieczny efekt synergii

Co dokładnie wykazano? W porównaniu z pozostałymi dniami, ekstremalne upały niosły wzrost ryzyka zgonu o 6,1 procent. Podobnie było w przypadku wysokich poziomów zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM2,5. Wówczas ryzyko przedwczesnej śmierci było o 5 proc. wyższe niż w przypadku dni z jakością powietrza w normie. Najciekawsze wnioski dotyczą jednak połączenia obydwu czynników.

Okazuje się, że w dni, w których panowały zarówno ekstremalne upały, jak i wysokie zanieczyszczenie powietrza PM2,5, zgony były o 21 proc. bardziej prawdopodobne. W przypadku przyczyn sercowo-naczyniowych wzrost ten wynosił 29,9 procent. Problemy z oddychaniem przynosiły z kolei 38-proc. większą śmiertelność.

Emisje pyłów zawieszonych latem

W komunikacie na stronach uczelni zwrócono uwagę, że wraz z postępem zmian klimatycznych problem współwystępowania upałów i smogu może narastać. Oznaczają one bowiem większe ryzyko pożarów, które regionalnie mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia jakości powietrza latem.

W Polsce głównym źródłem pyłów zawieszonych w powietrzu jest tzw. niska emisja, czyli spalanie węgla i drewna w domostwach. Pamiętajmy jednak, że choć latem statystyki są znacznie lepsze niż w sezonie grzewczym, problem nie znika. Wiele gospodarstw ogrzewa w ten sposób wodę przez cały rok. To prowadzić może do okresowego pogorszenia jakości powietrza pod względem pyłów zawieszonych (PM) w pobliżu źródeł spalin.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Oleg Kopyov / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.