Udostępnij

Zaniepokojeni lekarze apelują do małopolskich polityków. W tle tysiące zgonów rocznie

04.07.2022

30 lekarzy i naukowców z całej Polski wystosowało apel do władz Województwa Małopolskiego oraz do wszystkich radnych. Wyrazili oni zaniepokojenie możliwymi zmianami w uchwale antysmogowej dla województwa małopolskiego oraz dla Miasta Krakowa. Jednocześnie poparli oni likwidację nieefektywnych kotłów na paliwa stałe, w jak najkrótszym czasie.

Małopolski sejmik zajmuje się w poniedziałek petycjami, które złożyły Budzów oraz Stryszawa. Swoje petycje złożyły także Cech Zdunów Polskich oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece. W myśl petycji „kopciuchy” generujące smog mają działać dłużej, a w Krakowie ponownie będzie można palić drewnem w kominkach. Do wprowadzenia powyższych zmian konieczne jest złagodzenie uchwały antysmogowej, która przewiduje likwidację starych kotłów do końca bieżącego roku.

Drewno w kominku kontra 1,5 tys. zgonów rocznie

Propozycje małopolskich gmin i organizacji branżowych napotkały na zdecydowany sprzeciw środowiska lekarskiego. 30 profesorów, doktorów i lekarzy reprezentujących największe szpitale i uczelnie medyczne postanowiło przypomnieć, że czyste powietrze jest kluczowe dla zdrowia mieszkańców regionu.

W apelu podkreślono, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza prowadzi co roku do 50 tys. przedwczesnych zgonów. W samej Małopolsce jest to 1,5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Nie jest to całość ceny, jaką małopolanie płacą za dymiące kopciuchy. Pozostałe konsekwencje to m.in.: nowotwory, uszkodzenia mózgu, zawały serca niższa waga urodzeniowa niemowląt. Do tego dochodzą problemy z płodnością, obniżenie IQ w kolejnych pokoleniach a nawet powiązania z chorobą Alzheimera czy cukrzycą.

Rektorzy, lekarze i samorządowcy jednym głosem

Przypomniano również, że wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych w Krakowie przyniosło spodziewaną poprawę jakości powietrza. „Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Krakowie przyniosły także skutek w postaci spadku zachorowań na astmę i alergie u dzieci. Poprawa na przestrzeni 10 lat jest zdecydowana. Jeżeli chodzi o astmę oskrzelową – odsetek zmalał z 22 proc. do 9 proc. Ta poprawa zdrowia u dzieci i młodzieży jest skorelowana z prowadzonymi od 2013 roku działaniami zmierzającymi do likwidacji źródeł niskiej emisji w Krakowie” – czytamy w apelu.

Środowisko medyczne podkreśla, że próba zmiany przepisów antysmogowych „byłaby nieodpowiedzialna”. Taka decyzja pogłębiłaby również dramatyczną sytuację Małopolski, która znajduje się wśród regionów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Europie.

Nie jest to jedyna inicjatywa, która ma na celu utrzymanie przepisów korzystnych dla jakości powietrza. W zeszłym tygodniu swoje stanowiska przedstawili rektorzy krakowskich szkół wyższych, a także Polski Alarm Smogowy. Już w kwietniu w podobnym duchu wypowiedziały się władze Krakowa oraz Metropolii Krakowskiej.

Pełny tekst apelu do władz sejmiku wraz z listą sygnatariuszy [PDF]

Zdjęcie: jedyl/Shutterstock

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.