Dane z czerwca 2022 roku pokazują dominację pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Tego rodzaju urządzania wybrano w przypadku 6 na 10 wniosków dotyczących wymiany źródła ogrzewania. Wzrost zainteresowania pompami ciepła widać także poza programem. Sprzedaż wzrosła w 2021 roku w Polsce o 87 proc., a eksperci prognozują dalszy dynamiczny wzrost.
Znamy najnowsze dane dotyczące wniosków składanych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z zestawienia wynika, że najpopularniejszym instalowanym urządzeniem grzewczym były w czerwcu pompy ciepła. Jeśli natomiast chodzi o najaktywniejsze województwa, ponownie najwięcej wniosków spłynęło ze śląskiego.
Statystyki wniosków można na bieżąco śledzić na stronach Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Śląsk z największą liczbą wniosków
Jak prezentują się najnowsze statystyki? Liczba wniosków o dofinansowanie złożonych ogółem w czerwcu 2022 roku była najwyższa w przypadku województwa śląskiego. Wpłynęło ich 2188, z czego 2027 dotyczyło wymiany źródła ciepła. W całym kraju było ich 16101, w tym 15039 w związku z planami wymiany urządzenia grzewczego.
Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: małopolskie (1768), mazowieckie (1633) i łódzkie (1466). Najmniej wniosków w programie „Czyste Powietrze” złożono w czerwcu w województwie zachodniopomorskim (255).
Czytaj także: 1 tys. dla mieszkańców bloków zamiast 3 tys. na węgiel dla najbogatszych. Jest pomysł na zmiany
Ranking „Czystego Powietrza”: Pompy ciepła na pierwszym miejscu. Dotyczy ich 6 na 10 wniosków
Uwagę zwracają dane, jeśli chodzi o udział poszczególnych urządzeń grzewczych we wnioskach, które dotyczyły wymiany źródła ciepła. Okazuje się, że w przypadku 60 proc. z nich decydowano się na montaż pompy ciepła (pompy powietrznej – 54 proc., a pompy odbierającej ciepło z gruntu lub wody – 6 proc.).
Drugim najpopularniejszym urządzeniem były w czerwcu kotły gazowe kondensacyjne (23 proc.), natomiast trzecim – kotły na biomasę (15 proc.).
Czytaj także: Polacy rzucili się na pompy ciepła. Prawie dwa razy więcej wniosków niż na kotły gazowe
Rosnąca popularność pomp ciepła
Rosnąca popularność pomp ciepła to nie nowość. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w ubiegłym roku sprzedaż tego rodzaju urządzeń wzrosła w Europie o 34 procent. Liderem w tym zakresie okazała się Polska, gdzie wzrost był aż 87-procentowy.
W związku z aktualną sytuacją na rynkach paliw możemy się spodziewać, że nadal zyskiwać będą alternatywy wobec węgla i gazu.
W niedawnym wywiadzie dla „Muratora” Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), ujawnił wyniki badań rynku, według których sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku w Polsce wzrosnąć może o 80-90 procent. Lachman ocenia przy tym, że możliwy jest spadek cen urządzeń i montażu o 40-50 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.
_
Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com