Udostępnij

Zbadano unijne emisje z trzech dekad. Radykalne ograniczenie w energetyce i budownictwie

17.09.2022

Eurostat opublikował dane zebrane przez Europejską Agencję Środowiska, dotyczące emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że w ciągu trzech dekad unijne emisje spadły o jedną trzecią. Wzrost odnotowano tylko w jednym sektorze: w transporcie.

Dane na temat emisyjności państw członkowskich Unii Europejskiej w latach 1990-2020 zebrała Europejska Agencja Środowiska (EEA), a niedawno opublikował Eurostat.

Z opracowania wynika, że emisje gazów cieplarnianych (GHG) spadły w większości sektorów, z jednym wyjątkiem. Wzrost odnotowano w transporcie, wliczając w to międzynarodowe lotnictwo. Emisje w 2020 roku były w tym przypadku o 50 milionów ton ekwiwalentu CO2 wyższe niż w roku 1990. Oznacza to wzrost o 7 procent.

Czytaj także: Budżet na dodatek węglowy wykorzystany w 140 proc. Potrzebujący dostaną najmniej [DANE]

Energetyka i budownictwo

Największy bezwzględny spadek emisji (o 657 mln ton ekwiwalentu CO2) odnotowano w przypadku przemysłu energetycznego, rozumianego jako produkcję energii elektrycznej, ciepła oraz paliw pochodnych. Drugie w kolejności uplasowały się przemysł wytwórczy i budownictwo (spadek o 322 mln ton), a za nimi sektor gospodarstw domowych, handlu, instytucji i innych (spadek o 215 mln ton).

Porównując powyższe sektory na przestrzeni lat 1990-2020, do czynienia mamy z obniżeniem poziomu emisji o – kolejno – 46 proc., 44 proc. i 29 procent.

Choć łącznie emisje gazów cieplarnianych państw członkowskich UE spadły o jedną trzecią, nie wszystkie kraje miały w tym taki sam wkład. Jak zauważa portal DEMAGOG, w przypadku Polski, która jest drugim co do wielkości emitentem UE, odnotowano spadek o jedną piątą. W 2019 roku najwięcej naszych emisji (43,8 proc.) pochodziło z sektora energetycznego, czyli głównie węglowych elektrowni.

Czytaj także: Ile kosztują nas ekstremalne zjawiska pogodowe?

Emisje i odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu

W komunikacie Eurostatu podkreślono, że emisje gazów cieplarnianych (GHG), będące wynikiem działalności ludzkości, powodują antropogeniczne zmiany klimatu.

Celem Unii Europejskiej jest ambitny wkład w globalne wysiłki na rzecz walki z katastrofą klimatyczną. Dlatego państwa członkowskie UE zobowiązały się do osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 roku.

_

Z całością przytaczanego opracowania na stronach Eurostatu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Dmitry Kalinovsky / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.