Według najnowszych danych w Programie Czyste Powietrze nadal przodują wnioski dotyczące instalacji pomp ciepła. W lipcu, kolejny miesiąc z rzędu, około 60 proc. wnioskujących decydowało się właśnie na to źródło ogrzewania. W cieniu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego mija czwarty rok funkcjonowania programu.
Dane z lipca 2022 roku pokazują, że Polacy decydujący się na wymianę przestarzałego źródła ciepła najczęściej wybierają pompy ciepła. W najnowszym zestawieniu 56,4 proc. wniosków dotyczyło pomp ciepła powietrznych, natomiast 5,38 proc. urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody.
Dużą, choć znacznie mniejszą popularnością cieszyły się kotły gazowe kondensacyjne (21,64 proc.) oraz kotły na biomasę (14,3 proc.).
Pompy ciepła najpopularniejsze
To kolejny z rzędu miesiąc, gdy pompy ciepła wyraźnie dominują w Programie Czyste Powietrze, we wszystkich województwach. W czerwcu w przypadku 60 proc. wniosków decydowano się na montaż tego rodzaju urządzeń. Pomp powietrznych dotyczyło 54 proc. z nich, natomiast urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody – 6 procent.
Jak informowaliśmy przed miesiącem, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w zeszłym roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 34 procent. W przypadku Polski wzrost był aż 87-procentowy.
Cztery lata Programu Czyste Powietrze
19 września minęły cztery lata od uruchomienia strategicznego Programu Czyste Powietrze, którego celem jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w Polsce i wsparcie termomodernizacji. To właśnie niska emisja, czyli palenie w domowych kotłach, jest u nas głównym źródłem zanieczyszczenia powietrze pyłami zawieszonymi i benzo(a)pirenem.
„Dotychczasowe efekty realizacji programu Czyste Powietrze są pozytywne i bardzo wymierne. Udało się do tej pory wymienić niemal 500 tysięcy węglowych „kopciuchów”, co w praktyce oznacza pół miliona nowych, ekologicznych, znacznie mniej emisyjnych urządzeń grzewczych w gruntownie docieplonych domach” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, od niedawna nowy pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.
Nie brakuje jednak krytycznych głosów odnośnie tempa realizacji programu. Jak zobaczyć możemy w zestawieniu na stronie Czystego Powietrza, choć złożone wnioski opiewają na sumę ponad 9,2 mld złotych, w trakcie czterech lat wypłacono niespełna 3,5 mld złotych. Dla porównania, na jednorazowe dopłaty do zakupu węgla przewidziano w tym roku 11,5 mld złotych.
_
Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com