Udostępnij

Nowy ranking „Czystego Powietrza”. Pompy ciepła biją rekord popularności

29.07.2022

Dane z czerwca 2022 roku pokazują dominację pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Tego rodzaju urządzania wybrano w przypadku 6 na 10 wniosków dotyczących wymiany źródła ogrzewania. Wzrost zainteresowania pompami ciepła widać także poza programem. Sprzedaż wzrosła w 2021 roku w Polsce o 87 proc., a eksperci prognozują dalszy dynamiczny wzrost.

Znamy najnowsze dane dotyczące wniosków składanych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z zestawienia wynika, że najpopularniejszym instalowanym urządzeniem grzewczym były w czerwcu pompy ciepła. Jeśli natomiast chodzi o najaktywniejsze województwa, ponownie najwięcej wniosków spłynęło ze śląskiego.

Statystyki wniosków można na bieżąco śledzić na stronach Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Śląsk z największą liczbą wniosków

Jak prezentują się najnowsze statystyki? Liczba wniosków o dofinansowanie złożonych ogółem w czerwcu 2022 roku była najwyższa w przypadku województwa śląskiego. Wpłynęło ich 2188, z czego 2027 dotyczyło wymiany źródła ciepła. W całym kraju było ich 16101, w tym 15039 w związku z planami wymiany urządzenia grzewczego.

Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: małopolskie (1768), mazowieckie (1633) i łódzkie (1466). Najmniej wniosków w programie „Czyste Powietrze” złożono w czerwcu w województwie zachodniopomorskim (255).

Czytaj także: 1 tys. dla mieszkańców bloków zamiast 3 tys. na węgiel dla najbogatszych. Jest pomysł na zmiany

Ranking „Czystego Powietrza”: Pompy ciepła na pierwszym miejscu. Dotyczy ich 6 na 10 wniosków

Uwagę zwracają dane, jeśli chodzi o udział poszczególnych urządzeń grzewczych we wnioskach, które dotyczyły wymiany źródła ciepła. Okazuje się, że w przypadku 60 proc. z nich decydowano się na montaż pompy ciepła (pompy powietrznej – 54 proc., a pompy odbierającej ciepło z gruntu lub wody – 6 proc.).

Drugim najpopularniejszym urządzeniem były w czerwcu kotły gazowe kondensacyjne (23 proc.), natomiast trzecim – kotły na biomasę (15 proc.).

Czytaj także: Polacy rzucili się na pompy ciepła. Prawie dwa razy więcej wniosków niż na kotły gazowe

Rosnąca popularność pomp ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła to nie nowość. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w ubiegłym roku sprzedaż tego rodzaju urządzeń wzrosła w Europie o 34 procent. Liderem w tym zakresie okazała się Polska, gdzie wzrost był aż 87-procentowy.

W związku z aktualną sytuacją na rynkach paliw możemy się spodziewać, że nadal zyskiwać będą alternatywy wobec węgla i gazu.

W niedawnym wywiadzie dla „Muratora” Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), ujawnił wyniki badań rynku, według których sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku w Polsce wzrosnąć może o 80-90 procent. Lachman ocenia przy tym, że możliwy jest spadek cen urządzeń i montażu o 40-50 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.

_

Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.