Udostępnij

Cząstki sadzy odkryte w mózgach płodów

10.10.2022

Opublikowane właśnie wyniki badań rzucają nowe światło na to, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie człowieka w okresie prenatalnym. Okazuje się, że cząsteczki sadzy mogą przenikać przez łożysko do organizmu płodu, w tym do jego mózgu.

Zespół naukowców z University of Aberdeen i Hasselt University zbadał 36 płodów, w okresie między 7 a 20 tygodniem. Pochodziły one ze Szkocji, z dobrowolnie przerwanych ciąży. Badanie obejmowało ponadto próbki krwi pępowinowej, pochodzącej od 60 zdrowych matek, które urodziły w Belgii. Poszukiwane cząstki sadzy, pochodzące z zanieczyszczeń powietrza, odnaleziono we wszystkich badanych próbkach tkanek.

Wyniki przytaczanych badań opublikowano w czasopiśmie „Lancet Planetary Health”.

Szczególnie niepokojące wydają się zanieczyszczenia znalezione w tkankach mózgu. „Może to mieć konsekwencje dla całego życia dziecka” – powiedział „Guardianowi” prof. Jonathan Grigg z Queen Mary University of London. To on, wraz z zespołem jako pierwszy odkrył cząstki sadzy w łożyskach, w 2018 roku. „To niepokojące, ale nie wiemy jeszcze, co się dzieje, gdy cząstki osadzają się w różnych miejscach. I powoli uwalniają składające się na nie związki chemiczne” – powiedział prof. Grigg. Wskazał przy tym, że ​​właśnie dlatego potrzebne są dalsze badania.

„Belgijscy naukowcy w swoim najnowszym badaniu potwierdzili to, czego obawialiśmy się od dawna. Ogromne ilości szkodliwych cząsteczek zanieczyszczeń powietrza mogą znajdować się już w tkankach płodów oraz uszkadzać ich organizmy na długo przed narodzinami” – komentuje dla SmogLabu Weronika Michalak, dyrektorka organizacji HEAL Polska, zajmującej się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie publiczne.

Zanieczyszczenia w mózgach płodów. Przez kryzys energetyczny smog może być gorszy

„Ponieważ okres rozwoju płodowego jest kluczowy dla zdrowia człowieka, szkodliwe, a często rakotwórcze zanieczyszczenia się w nim znajdujące rzutują na stan zdrowia przez całe życie. Fatalne są również wieści o tym, że zanieczyszczenia przedostają się do mózgu płodu. Powodując zagrożenie dla obszarów kontrolujących rozwój funkcji życiowych” – podkreśla ekspertka.

„Niestety, ze względu na bieżący kryzys energetyczny bardzo zła do tej pory jakość powietrza w Polsce może być w tym roku jeszcze gorsza – powodując bezpośrednie narażenie zdrowia i życia noworodków, a następnie rozwój chorób przewlekłych u dzieci. Musimy wszystkimi siłami informować o negatywnym wpływie smogu na zdrowie, uświadamiać o szkodliwych konsekwencjach spalania kiepskiej jakości paliw oraz jakichkolwiek odpadów i chronić się przed szkodliwym działaniem niewidzialnego koktajlu toksyn w naszym powietrzu” – zwraca uwagę Michalak.

_

Rodzice dla Klimatu wraz z HEAL Polska prowadzą kampanię „ZDROWIE #DzieciPrzedeWszystkim”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął SmogLab. Akcja nagłaśnia problem zanieczyszczenia powietrza i jego konsekwencji zdrowotnych dla dzieci. Motto kampanii brzmi: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: AePatt Journey / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.