Udostępnij

Pompy ciepła przodują w Czystym Powietrzu. Małopolskie i podkarpackie wolą kotły gazowe

11.10.2022

Sierpień 2022 roku to kolejny miesiąc, gdy w programie Czyste Powietrze dominują pompy ciepła. Od lutego b.r. dwukrotnie wzrósł procentowy udział wniosków związanych z instalacją tego źródła ciepła. W części województw południowych pompy ciepła ustępują jednak kotłom gazowym.

To kolejny z rzędu miesiąc, w którym pompy ciepła wyraźnie dominują w programie Czyste Powietrze. W czerwcu w przypadku około 60 proc. wniosków decydowano się na montaż tego rodzaju źródła ciepła. Podobnie było w lipcu i – według najnowszych danych – w sierpniu 2022 roku.

Co ciekawe, wzrost popularności pomp ciepła w Czystym Powietrzu był szczególnie szybki począwszy od lutego, kiedy to rozpoczęła się wojna w Ukrainie. O tego czasu procentowy udział wniosków dotyczących tego źródła ciepła niemal się podwoił.

Sierpień w programie Czyste Powietrze. Pompy ciepła nadal najpopularniejsze

„Ostatnie dane dot. wniosków w programie Czyste Powietrze, pokazują, że dynamiczne zmiany strukturze wniosków o wymianę źródeł ciepła w Czystym Powietrzu praktycznie się zatrzymały. Poziom udziałów wniosków w sierpniu 2022 na pompy ciepła to około 61 procent. W przypadku kotłów gazowych to 21 proc., a kotłów na biomasę to obecnie ok. 15 proc.” – komentuje dla SmogLabu Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”.

Udział głównych źródeł ciepła we wnioskach o wymianę źródła ciepła w programie Czyste Powietrze do sierpnia 2022
Źródło: PORT PC.

Czyste Powietrze w poszczególnych województwach. Południe mniej chętnie instaluje pompy ciepła

Okazuje się, że sytuacja nie jest jednakowa we wszystkich częściach kraju. Choć pompy ciepła dominują we wnioskach w programie Czyste Powietrze, w kilku południowych województwach są one znacznie mniej popularne. W małopolskim i podkarpackim w sierpniu częściej wnioskowano o wsparcie instalacji kotła gazowego.

Udział głównych źródeł ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze w sierpniu 2022
Źródło: PORT PC.

„Co ciekawe, udział wniosków na pompy ciepła w czterech dużych województwach takich jak Małopolska, Śląsk, Podkarpacie i Mazowsze wyniósł 48%, a kotłów gazowych 36%. W pozostałych 12 województwach było to odpowiednio 70% (pompy ciepła) i 14% (kotły gazowe)” – zwraca uwagę Prezes Zarządu PORT PC.

Czytaj także: Cztery lata Programu Czyste Powietrze

„W mojej ocenie jest to powiązane z dostępem do sieci gazowej w tych czterech województwach, ale też pewną mentalną blokadą występującą u instalatorów w kwestii zmiany technologii grzewczej. Co ważne Komisja Europejska, zarówno w maju 2022 (w ramach ogłoszenia pakietu REpowerEU), jak i teraz potwierdza wolę wprowadzenia zakazu sprzedaży kotłów gazowych, olejowych i węglowych najpóźniej od 2029” – podkreśla Lachman.

_

Zdjęcie: IfH / Shutterstock.com.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.