Udostępnij

Pompy ciepła trzykrotnie bardziej popularne niż kotły gazowe

25.09.2022

Według najnowszych danych w Programie Czyste Powietrze nadal przodują wnioski dotyczące instalacji pomp ciepła. W lipcu, kolejny miesiąc z rzędu, około 60 proc. wnioskujących decydowało się właśnie na to źródło ogrzewania. W cieniu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego mija czwarty rok funkcjonowania programu.

Dane z lipca 2022 roku pokazują, że Polacy decydujący się na wymianę przestarzałego źródła ciepła najczęściej wybierają pompy ciepła. W najnowszym zestawieniu 56,4 proc. wniosków dotyczyło pomp ciepła powietrznych, natomiast 5,38 proc. urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody.

Dużą, choć znacznie mniejszą popularnością cieszyły się kotły gazowe kondensacyjne (21,64 proc.) oraz kotły na biomasę (14,3 proc.).

Pompy ciepła najpopularniejsze

To kolejny z rzędu miesiąc, gdy pompy ciepła wyraźnie dominują w Programie Czyste Powietrze, we wszystkich województwach. W czerwcu w przypadku 60 proc. wniosków decydowano się na montaż tego rodzaju urządzeń. Pomp powietrznych dotyczyło 54 proc. z nich, natomiast urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody – 6 procent.

Jak informowaliśmy przed miesiącem, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w zeszłym roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 34 procent. W przypadku Polski wzrost był aż 87-procentowy.

Cztery lata Programu Czyste Powietrze

19 września minęły cztery lata od uruchomienia strategicznego Programu Czyste Powietrze, którego celem jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w Polsce i wsparcie termomodernizacji. To właśnie niska emisja, czyli palenie w domowych kotłach, jest u nas głównym źródłem zanieczyszczenia powietrze pyłami zawieszonymi i benzo(a)pirenem.

„Dotychczasowe efekty realizacji programu Czyste Powietrze są pozytywne i bardzo wymierne. Udało się do tej pory wymienić niemal 500 tysięcy węglowych „kopciuchów”, co w praktyce oznacza pół miliona nowych, ekologicznych, znacznie mniej emisyjnych urządzeń grzewczych w gruntownie docieplonych domach” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, od niedawna nowy pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Nie brakuje jednak krytycznych głosów odnośnie tempa realizacji programu. Jak zobaczyć możemy w zestawieniu na stronie Czystego Powietrza, choć złożone wnioski opiewają na sumę ponad 9,2 mld złotych, w trakcie czterech lat wypłacono niespełna 3,5 mld złotych. Dla porównania, na jednorazowe dopłaty do zakupu węgla przewidziano w tym roku 11,5 mld złotych.

_

Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.