Udostępnij

Pompy ciepła trzykrotnie bardziej popularne niż kotły gazowe

25.09.2022

Według najnowszych danych w Programie Czyste Powietrze nadal przodują wnioski dotyczące instalacji pomp ciepła. W lipcu, kolejny miesiąc z rzędu, około 60 proc. wnioskujących decydowało się właśnie na to źródło ogrzewania. W cieniu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego mija czwarty rok funkcjonowania programu.

Dane z lipca 2022 roku pokazują, że Polacy decydujący się na wymianę przestarzałego źródła ciepła najczęściej wybierają pompy ciepła. W najnowszym zestawieniu 56,4 proc. wniosków dotyczyło pomp ciepła powietrznych, natomiast 5,38 proc. urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody.

Dużą, choć znacznie mniejszą popularnością cieszyły się kotły gazowe kondensacyjne (21,64 proc.) oraz kotły na biomasę (14,3 proc.).

Pompy ciepła najpopularniejsze

To kolejny z rzędu miesiąc, gdy pompy ciepła wyraźnie dominują w Programie Czyste Powietrze, we wszystkich województwach. W czerwcu w przypadku 60 proc. wniosków decydowano się na montaż tego rodzaju urządzeń. Pomp powietrznych dotyczyło 54 proc. z nich, natomiast urządzeń odbierających ciepło z gruntu lub wody – 6 procent.

Jak informowaliśmy przed miesiącem, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w zeszłym roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 34 procent. W przypadku Polski wzrost był aż 87-procentowy.

Cztery lata Programu Czyste Powietrze

19 września minęły cztery lata od uruchomienia strategicznego Programu Czyste Powietrze, którego celem jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w Polsce i wsparcie termomodernizacji. To właśnie niska emisja, czyli palenie w domowych kotłach, jest u nas głównym źródłem zanieczyszczenia powietrze pyłami zawieszonymi i benzo(a)pirenem.

„Dotychczasowe efekty realizacji programu Czyste Powietrze są pozytywne i bardzo wymierne. Udało się do tej pory wymienić niemal 500 tysięcy węglowych „kopciuchów”, co w praktyce oznacza pół miliona nowych, ekologicznych, znacznie mniej emisyjnych urządzeń grzewczych w gruntownie docieplonych domach” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, od niedawna nowy pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Nie brakuje jednak krytycznych głosów odnośnie tempa realizacji programu. Jak zobaczyć możemy w zestawieniu na stronie Czystego Powietrza, choć złożone wnioski opiewają na sumę ponad 9,2 mld złotych, w trakcie czterech lat wypłacono niespełna 3,5 mld złotych. Dla porównania, na jednorazowe dopłaty do zakupu węgla przewidziano w tym roku 11,5 mld złotych.

_

Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.