Fundacja Instrat zaprezentowała comiesięczne zestawienie na temat węgla kamiennego w Polsce. Dane za sierpień pokazują spadki w zakresie wydobycia i sprzedaży węgla, a także zatrudnienia w sektorze górnictwa. Znaczący wzrost odnotowano natomiast w zakresie poziomu cen polskiego węgla kamiennego dla energetyki i ciepłownictwa. „Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia” – komentuje Bernard Swoczyna, ekspert Fundacji Instrat.
Najnowsze dane na temat węgla kamiennego w Polsce, zebrane przez Fundację Instrat, dotyczą sierpnia 2022 roku. Surowiec ten jest kluczowy dla funkcjonowania polskiej energetyki (w obecnym kształcie), dlatego warto śledzić związaną z nim sytuację rynkową. Dane za sierpień pokazują kontynuację procesów trwających od miesięcy, a nawet lat, jak również parę nowych zjawisk.
Jeśli chodzi o udział poszczególnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej, w sierpniu 2022 roku, węgiel kamienny odpowiadał za 46 proc. produkcji. Za nim uplasowały się: węgiel brunatny (30 proc.), fotowoltaika (8 proc.), wiatr (6 proc.), gaz (5 proc.), biomasa (4 proc.), woda (1 proc.) i inne (2 proc.).
Spadek wydobycia, sprzedaży i zatrudnienia
W sierpniu spadki odnotowano w zakresie m.in. wydobycia i sprzedaży węgla, a także zatrudnienia w sektorze górnictwa. Wydobyto 3,83 mln ton węgla kamiennego, czyli o 4 proc. mniej w stosunku miesiąc do miesiąca. Sprzedaż wyniosła natomiast 3,96 mln ton (spadek o 7 proc. m/m).
Ogółem w sierpniu 2022 roku w spółkach górniczych zatrudnionych było 74,7 tys. osób. To o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. Spadek w tym zakresie wpisuje się w dłuższą tendencję spadkową. Rok wcześniej, w sierpniu 2021 roku, pracowników było 78,1 tys. W styczniu 2021 roku było to 80,1 tys. osób.
Najciekawsze zjawisko, jakie uchwycono w najnowszym Przeglądzie Węglowym dotyczy natomiast wzrostu cen, po jakich węgiel kamienny trafia do elektrowni i ciepłowni (tj. wskaźników PSCMI 1 i PSCMI 2). Szczególnie, że to ten surowiec ma największy udział w polskim miksie energetycznym.
Czytaj także: Jak energia wiatrowa może pomóc Polsce? [NASZ FILM]
„Państwowe kopalnie zarobią więcej, nawet przy spadku wydobycia i podwyżkach dla górników”
Na wzrost w tym zakresie zwrócono uwagę w odrębnym komentarzu, opublikowanym na stronach Fundacji Instrat. Dowiadujemy się z niego, że według informacji ARP Katowice, elektrownie w sierpniu tego roku nabywały węgiel po cenie 641 zł za tonę. Oznacza to wzrost aż o 86 proc. w ciągu jednego miesiąca.
„Wynika to po części ze wzrostu cen już dostarczonego węgla, ale też z wynegocjowanej korekty faktur za poprzednie miesiące. Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia, więc państwowe kopalnie zamiast strat będą osiągać ogromny zysk nawet jeśli wydobycie będzie dalej spadać, a zarobki górników rosnąć. Znacznie większy wzrost cen czeka lokalne ciepłownie, którym grozi bankructwo albo przejęcie przez większe spółki” – zwraca uwagę w najnowszym komentarzu Bernard Swoczyna, główny ekspert programu Energia & Klimat w Fundacji Instrat.
„Zapotrzebowanie na węgiel energetyczny będzie w dłuższej perspektywie maleć, co wynika zarówno z przyspieszonego przestawiania się gospodarstw domowych na inne źródła ciepła, jak i nieuchronnego rozwoju OZE, ograniczających rolę węgla w wytwarzaniu prądu” – komentuje Sworzyna. „Dobra pozycja negocjacyjna polskiego górnictwa wynika z przemijających czynników takich jak kryzys surowcowy i zapóźnienie technologiczne sektora energetycznego. Górnictwo podniosło ceny, ale jeśli nie zainwestuje w produktywność i nie obniży kosztów, to przy spadku koniunktury trudno będzie znaleźć kupców na surowiec z Polski” – podkreśla ekspert Fundacji Instrat.
Czytaj także: Krytyczny raport o klimacie i zdrowiu. „Przez spalanie paliw kopalnych cierpi zdrowie nas wszystkich”
Przegląd Węglowy Fundacji Instrat
Przegląd Węglowy to cykliczna publikacja, która w sposób kompleksowy obrazuje rynek węgla kamiennego w Polsce. Comiesięczne zestawienie danych przygotowywane jest przez Fundację Instrat. Obejmuje m.in. bieżący miks energetyczny kraju, wydobycie czy zatrudnienie w górnictwie. Wszystko w formie interaktywnych wykresów, które ułatwiają wgląd w problematykę. Zestawienia pojawią się z półtoramiesięcznym opóźnieniem, po ogłoszeniu przez Agencję Rynku Energii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu oddział Katowice.
„Wierzymy, że debata na temat transformacji energetycznej musi być oparta o rzetelne i łatwo dostępne dane. Z taką misją stworzyliśmy Przegląd Węglowy. Informacje na temat rynku węgla kamiennego w Polsce były do tej pory mało przejrzyste i rozsiane w kilku miejscach. My łączymy je w jeden produkt i prezentujemy w zrozumiały sposób” – komentuje dla SmogLabu Patryk Berus, Manager ds. Komunikacji
w Fundacji Instrat.
_
Z całością najnowszego Przeglądu Węglowego Fundacji Instrat można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: NOWAK LUKASZ / Shutterstock.com