Udostępnij

Europa najszybciej ocieplającym się kontynentem. W 2021 roku ucierpiały setki tysięcy obywateli

12.11.2022

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem – wynika z opublikowanego właśnie raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej i unijnego programu Copernicus. Bezpośrednie skutki zmian klimatu dotknęły w 2021 roku setek tysięcy obywateli Starego Kontynentu. Choć Europa jest liderem w ograniczaniu emisji CO2, a także przynależy do bogatszej części świata i uchodzi za lepiej przygotowaną, również nie jest bezpieczna wobec ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i unijnego programu badawczego Copernicus przygotowali pierwszą edycję raportu dotyczącego zmian klimatycznych w Europie.

Publikacja ukazuje się na kilka dni przed szczytem COP27 w Sharm–El-Sheikh, co stwarza okazję do dyskusji wokół jej ustaleń. Szczególnie, że Stary Kontynent okazuje się najszybciej ocieplającym się regionem WMO.

Lider dekarbonizacji ociepla się najszybciej. W 2021 roku ucierpiały setki tysięcy osób

Raport stwierdza, że ​​w ciągu ostatnich trzech dekad temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej, czyniąc Europę najszybciej ocieplającym się regionem WMO. Nie oznacza to oczywiście, że skutki będą bardziej dotkliwe niż w strefie międzyzwrotnikowej. Zmiana klimatu zachodzi jednak również na Starym Kontynencie, wiążąc się z realnymi skutkami.

Wskazano przy tym, że liczbę osób, które bezpośrednio ucierpiały przez zmiany klimatu w 2021 roku w Europie, szacować można na setki tysięcy. Są wśród nich m.in. poszkodowani i ofiary ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak upały i powodzie.

Czytaj także: Krytyczny raport o klimacie i zdrowiu. „Przez spalanie paliw kopalnych cierpi zdrowie nas wszystkich”

Z drugiej strony w ocenie podkreślono wiodącą pozycję Europy w redukcji emisji gazów cieplarnianych z 30-procentowym spadkiem od 1990 roku. Zwrócono także uwagę na ambitne zobowiązanie do 55-procentowej redukcji netto do 2030 roku.

Potrzeba monitoringu i wspólnych systemów ostrzegania

„Rok 2021 był żywym obrazem ocieplającego się świata i przypomniał nam, że nawet społeczeństwa, które uważamy za lepiej przygotowane, nie są bezpieczne przed poważnymi skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych” – napisał we wstępie do raportu prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

„W związku z tym WMO przewodzi międzynarodowym wysiłkom poprzez Globalną Inicjatywę Wczesnego Ostrzegania ONZ, mającą na celu wzmocnienie obserwacji i monitorowania planety, zdolności predykcyjnych i ostrzegawczych” – podkreślał Taalas. Chodzi tu m.in. o inteligentne systemy analizowania zagrożeń klimatycznych (ang. climate intelligence), wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniczne.

Wyjątkowo ciepły październik

Dane meteorologiczne wskazują, że także miniony październik był w wielu miejscach Starego Kontynentu wyjątkowo ciepły.

„Według wstępnych raportów członków WMO, niektóre części Europy doświadczyły właśnie najcieplejszego października w historii. Średnia temperatura we Francji wyniosła 17,2 st. Celsjusza, czyli 3,5 stopnia powyżej normy. Najcieplejszy październik w historii miały również Szwajcaria i Austria, a najprawdopodobniej także Niemcy” – poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Czytaj także: Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

Scott Duncan, meteorolog i popularyzator wiedzy o klimacie, napisał na Twitterze, że nigdy nie obserwowaliśmy takiego ciepła, tak późno w ciągu roku. Pogodę, której doświadczaliśmy jeszcze kilka dni temu, porównał raczej do późnego lata. Duncan zwraca przy tym uwagę na liczne rekordy temperaturowe, które padły w Europie. W austriackiej części Alp odnotowano np. najcieplejszą październikową noc w historii pomiarów. Termometry 30 października pokazywały tam nocą 20,4 st. Celsjusza, co z definicji oznacza noc tropikalną.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Polsce, choć i tu możemy mówić o wyjątkowym cieple. „Najprawdopodobniej będzie to drugi najcieplejszym październik od 1951 roku i najcieplejszy w XXI wieku. Dane pomiarowe są aktualnie przetwarzane i weryfikowane przez klimatologów. Oficjalny 'werdykt’ podamy za kilka dni” – napisano na Twitterze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).

_

Z całością przytaczanego raportu WMO i Copernicusa można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Nelson Antoine / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.