Udostępnij

Raport na COP27: Po agresji na Ukrainę świat sięga po LNG. Oddala to nas od celów klimatycznych

17.11.2022

Nowe projekty LNG stanowią poważną przeszkodę w osiągnięciu celów klimatycznych. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Carbon Action Tracker, opublikowanego przy okazji szczytu COP27. Okazuje się, że nowe inwestycje będą zdolne produkować pięciokrotnie więcej LNG, niż wynosił eksport gazu z Rosji do Europy. Stąd obawy ekspertów, że świat będzie korzystał ze spalania tego surowca dłużej, niż zakładają plany dekarbonizacji. Ze szkodą dla klimatu.

W egipskim Sharm el Sheik trwa szczyt klimatyczny COP27. Przy okazji wydarzenia inicjatywa Carbon Action Tracker (CAT) opublikowała raport dotyczący emisyjności nowych projektów związanych z LNG. Jest to kwestia o tyle istotna, że w reakcji na sytuację w Ukrainie zainicjowane zostały inwestycje nie tylko w transport skroplonego gazu, ale i jego produkcję. Z wyliczeń CAT wynika, że mogą one poważnie zaszkodzić celom ograniczania emisji CO2, ustalonym na poprzednich szczytach klimatycznych.

Czytaj także: Zmiana klimatu kosztuje biliony dolarów. Najwyższą cenę płacą najbiedniejsi

“Nacisk na zwiększenie produkcji i importu LNG”

„Jesteśmy świadkami dużego nacisku na zwiększenie produkcji i zdolności importowych gazu LNG na całym świecie – w Europie, Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Może to spowodować, że globalne emisje przekroczą niebezpieczne poziomy. Zwiększenie naszej zależności od tego gazu kopalnego nie może być rozwiązaniem dzisiejszego kryzysu energetycznego i klimatycznego” – powiedział w oświadczeniu Bill Hare, dyrektor generalny organizacji Climate Analytics.

O jakich niebezpiecznych poziomach mowa? Z raportu CAT wynika, że dodatkowa produkcja LNG, wynikająca z dokończenia nowych projektów, równać się będzie pięciokrotności tego, ile gazu Rosja eksportowała do Europy w 2021 roku. Spalanie tego surowca oznaczałoby w 2030 roku nadwyżkę emisji CO2 wynoszącą 2 gigatony rocznie.

Czytaj także: Tak Putin niszczy ukraińską przyrodę. Rosjanie palą tony plastiku, tną lasy, zabijają delfiny

2022 rok nie przybliżył nas szczególnie do celów klimatycznych

Inicjatywa Carbon Action Tracker (CAT) podsumowała także miniony rok pod względem postępów na ścieżce do realizacji celów klimatycznych. 

„Podczas gdy rządy skupiają się na kryzysie energetycznym, był to rok niewielu działań na rzecz klimatu. Prawie nie aktualizowano krajowych celów klimatycznych na 2030 rok. Brak również znaczącego wzrostu udziału w inicjatywach z Glasgow (zeszłorocznego COP – przyp. red.) dotyczących wycofywania węgla, metanu i czystych samochodów” – powiedział prof. Niklas Höhne z organizacji NewClimate Institute, współpracującej z CAT. „A bez zdecydowanych działań nakierowanych na 2030 rok, rządy nie mogą osiągnąć zera netto do 2050” – podkreślił prof. Höhne.

„Rok 2022 był rokiem klimatycznego spustoszenia. Z Pakistanem pod wodą, pożarami szalejącymi w Europie, Rosji i Ameryce Północnej, a także rekordowymi falami upałów. Ten brak działań jest więc dość rozczarowujący” – zwraca uwagę ekspert.

_

Z całością przytaczanego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: The Mariner 4291 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.