Udostępnij

Zmiana klimatu kosztuje biliony dolarów. Najwyższą cenę płacą najbiedniejsi

16.11.2022

Od 5 do 29 bilionów dolarów. Tyle w ciągu dwu dekad na całym świecie kosztowały nas ekstremalne upały spowodowane zmianą klimatu. Największe w stosunku do swojego PKB straty finansowe ponoszą kraje o niskich dochodach. Za zmianę klimatu płacą najbiedniejsi, choć emitują znacznie mniej od „Bogatej Północy”.

Nasilenie fal upałów to jeden z najbardziej wyraźnych skutków globalnego ocieplenia. Jednak ich skutki ekonomiczne były do tej pory słabo rozpoznane. Niedawno opublikowane badanie pokazuje, że z powodu związanych z globalnym ociepleniem ekstremalnych temperatur w latach 1992-2013 światowa gospodarka straciła między 5 a 29,3 bilionów USD.

Kosztowne fale upałów

Aby otrzymać te oszacowania, autorzy cytowanej pracy – Christopher Callahan i Justin Mankin – odwałili się nie tylko do danych ekonomicznych. Skorzystali również z ze średnich rocznych temperatur oraz temperatur w ciągu pięciu najgorętszych dni każdego roku od 1992 do 2013. Wspomagali się też obliczeniowymi modelami klimatu.

Czytaj również: Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

Temperatury najgorętszych dni w roku są jednym z najbardziej odczuwalnych skutków zmian klimatycznych. Fale upałów niszczą plony, zmniejszają wydajność pracy albo wręcz ją uniemożliwiają. Zwiększają też wydatki ponoszone przez służbę zdrowia w związku z hospitalizacją osób, którym zaszkodziła wysoka temperatura.

Klimatyczne nierówności

Straty spowodowane przez nasilone globalnym ociepleniem ekstremalne upały są jednak rozłożone bardzo nierównomiernie: 6,7 proc. Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca rocznie w przypadku 10 proc. najuboższych regionów świata, a tylko 1,5 proc. PKB w przypadku 10 proc. najbogatszych regionów.

Czytaj również: COP27 dyskutuje o pieniądzach. Kto zrekompensuje mniej zamożnym krajom skutki zmian klimatu?

Co przypomina nam, że to właśnie najbiedniejsi – czyli państwa o niskich dochodach i ciepłym klimacie płacą za zmianę klimatu. Dzieje się tak, pomimo że ich emisje są zwykle znacznie niższe niż emisje krajów „Bogatej Północy”. Globalna Północ powinna więc wspierać Globalne Południe w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Callahan i Mankin piszą m. in.:

„(…) można zatem uznać że kraje o wysokich emisjach są bezpośrednio odpowiedzialne za dużą część ekstremów temperaturowych wywołanych globalnym ociepleniem, a co za tym idzie, za straty w dochodach poniesione przez poszczególne regiony” [biedniejszych, bardziej dotkniętych państw]

Artykuł Callahana i Mankina to kolejny ważny głos w dyskusji o „sprawiedliwości klimatycznej”, która jest jednym z kluczowych tematów COP27 – trwającego właśnie klimatycznego Szczytu ONZ.

Zdjęcie: Shutterstock/Riccardo Mayer

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.