Udostępnij

Zmiana klimatu kosztuje biliony dolarów. Najwyższą cenę płacą najbiedniejsi

16.11.2022

Od 5 do 29 bilionów dolarów. Tyle w ciągu dwu dekad na całym świecie kosztowały nas ekstremalne upały spowodowane zmianą klimatu. Największe w stosunku do swojego PKB straty finansowe ponoszą kraje o niskich dochodach. Za zmianę klimatu płacą najbiedniejsi, choć emitują znacznie mniej od „Bogatej Północy”.

Nasilenie fal upałów to jeden z najbardziej wyraźnych skutków globalnego ocieplenia. Jednak ich skutki ekonomiczne były do tej pory słabo rozpoznane. Niedawno opublikowane badanie pokazuje, że z powodu związanych z globalnym ociepleniem ekstremalnych temperatur w latach 1992-2013 światowa gospodarka straciła między 5 a 29,3 bilionów USD.

Kosztowne fale upałów

Aby otrzymać te oszacowania, autorzy cytowanej pracy – Christopher Callahan i Justin Mankin – odwałili się nie tylko do danych ekonomicznych. Skorzystali również z ze średnich rocznych temperatur oraz temperatur w ciągu pięciu najgorętszych dni każdego roku od 1992 do 2013. Wspomagali się też obliczeniowymi modelami klimatu.

Czytaj również: Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

Temperatury najgorętszych dni w roku są jednym z najbardziej odczuwalnych skutków zmian klimatycznych. Fale upałów niszczą plony, zmniejszają wydajność pracy albo wręcz ją uniemożliwiają. Zwiększają też wydatki ponoszone przez służbę zdrowia w związku z hospitalizacją osób, którym zaszkodziła wysoka temperatura.

Klimatyczne nierówności

Straty spowodowane przez nasilone globalnym ociepleniem ekstremalne upały są jednak rozłożone bardzo nierównomiernie: 6,7 proc. Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca rocznie w przypadku 10 proc. najuboższych regionów świata, a tylko 1,5 proc. PKB w przypadku 10 proc. najbogatszych regionów.

Czytaj również: COP27 dyskutuje o pieniądzach. Kto zrekompensuje mniej zamożnym krajom skutki zmian klimatu?

Co przypomina nam, że to właśnie najbiedniejsi – czyli państwa o niskich dochodach i ciepłym klimacie płacą za zmianę klimatu. Dzieje się tak, pomimo że ich emisje są zwykle znacznie niższe niż emisje krajów „Bogatej Północy”. Globalna Północ powinna więc wspierać Globalne Południe w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Callahan i Mankin piszą m. in.:

„(…) można zatem uznać że kraje o wysokich emisjach są bezpośrednio odpowiedzialne za dużą część ekstremów temperaturowych wywołanych globalnym ociepleniem, a co za tym idzie, za straty w dochodach poniesione przez poszczególne regiony” [biedniejszych, bardziej dotkniętych państw]

Artykuł Callahana i Mankina to kolejny ważny głos w dyskusji o „sprawiedliwości klimatycznej”, która jest jednym z kluczowych tematów COP27 – trwającego właśnie klimatycznego Szczytu ONZ.

Zdjęcie: Shutterstock/Riccardo Mayer

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.