Udostępnij

Sąd zablokował budowę drogi przy Pustyni Błędowskiej. „Interes jednej korporacji”

29.11.2022

Obwodnica Klucz miała przeciąć trzy cenne tereny i graniczyć z turystyczną perłą regionu – Pustynią Błędowską. Część mieszkańców od początku zwracała uwagę na to, że proponowany wariant jest niezgodny z prawem. Teraz sąd przyznał im rację, choć urzędnicy twierdzili, że obrońcy przyrody nie mają najmniejszych szans na sukces.

Sprawę opisywaliśmy na łamach SmogLabu w sierpniu 2021 r. Budowa nowej drogi miała naruszyć tereny leśne, które są cennym walorem oraz korytarzami ekologicznymi. Urzędnicy zaplanowali inwestycję w granicach dwóch cennych terenów. Chodzi o obszar Natura 2000 Pustynia Błędowska i Park Krajobrazowy Orlich Gniazd wraz z otuliną. Do tego drogę zaplanowano niemal na granicy użytku ekologicznego Pustynia Błędowska.

Fragmentaryzacja tych terenów bardzo negatywnie wpłynęłaby na występujące tu gatunki zwierząt. „To na przykład sarna, łoś, dzik, zając, wiewiórka, jeż, lis, izolując ich populacje. Konsekwencją omawianego planu budowy obwodnicy, byłaby wycinka drzew. Do tego zniszczenie wielu siedlisk ptaków: dzięcioł, puszczyk zwyczajny, dudek, lelek, lerka, zniszczenie całych ekosystemów. To może wpłynąć na bioróżnorodność tego obszaru. Ponadto teren pod wzgórzem Czubatka należy do chronionego siedliska buczyny w ramach programu Natura 2000 i w jego granicy” – przekonywali mieszkańcy w petycji, domagając się korekty drogi. Podpisało się pod nią ponad 3700 osób. Same Klucze liczą 5 tys. mieszkańców.

W grudniu 2021 r. wójt gminy Klucze wydał pozytywną decyzję środowiskową dla inwestycji. Ta została zaskarżona przez kilka osób i organizacji. Skarżący zauważyli, że inwentaryzacja przyrodnicza będąca podstawą decyzji środowiskowej została nieprawidłowo wykonana i mija się z rzeczywistością. Ponadto ich zdaniem zostały naruszone przepisy wynikające z ustawy Prawo ochrony środowiska. Zarzutów jest jednak dużo więcej. Jak odniósł się do nich sąd?

 class=
Pustynia Błędowska fot. Klaudia Urban / SmogLab.pl

„Droga w interesie jednej korporacji”

Sędzia orzekający w sprawie przyznał rację skarżącym w części z podnoszonych zarzutów. Prawo nakazuje bowiem nakreślenie wariantów alternatywnych względem siebie. Nie zrobiono tego. „Warianty te w zasadzie nie stanowią względem siebie żadnej realnej alternatywy. Przebieg projektowanej drogi został w każdym z wariantów tylko nieznacznie zróżnicowany” – czytamy w uzasadnieniu.

Sąd zauważył, że droga przebiega w każdym z wariantów „nie tylko przez zwykłe lasy, ale także przez obszar Natura 2000. W dużym zbliżeniu do stanowisk roślin objętych ochroną oraz miejsc bytowania zwierząt objętych ochroną”. Do tego sędzia zwraca uwagę, że inwestycja przecina główny szlak migracyjny do wodopoju dużych ssaków i korytarz migracyjny płazów. W orzeczeniu przyznano, że organy poprzednich instancji nie odnosiły się do argumentów podnoszonych przez stronę społeczną. W szczególności chodziło o wariant alternatywny drogi, który wykorzystywałby dawną linię kolejową. „Żaden z organów do tych rzeczywiście alternatywnych rozwiązań nie odniósł się” – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

– To sukces nasz i wszystkich, którzy nam pomogli i nas wspierali – komentuje dla SmogLabu Filip Jaworski z inicjatywy „Ratujmy Pustynię Błędowską”. Grupa zrzeszona wokół inicjatywy to kilkanaście osób będących ekspertami z różnych dziedzin. – Te osoby wykazały się zapałem i poświęceniem czasu wolnego. Aby pisać pisma, wnioski i odwołania do urzędów, wykonywać inwentaryzacje przyrodnicze. Ale też udzielać komentarzy w przestrzeni publicznej, tworzyć plany alternatywnej wersji obwodnicy i modernizacji ulicy narażonej na największy ruch komunikacyjny – mówi nam Jaworski. Działacz podkreśla, że niezwykle ważne było wsparcie mieszkańców Klucz. – Nie są im obojętne nasze najpiękniejsze tereny. Mieszkańcy chcą mieć swobodny dostęp do pustyni. Ponadto mają już dość irracjonalnego, niezrównoważonego rozrostu firmy Velvet, bo jak się okazało – obwodnica jest przede wszystkim interesem tejże korporacji – przyznaje Filip Jaworski.

Obwodnica Klucze
Tak wyglądały planowane warianty obwodnicy Klucz

„400 tys. w błoto przez nietoperka”

Co na to urzędnicy odpowiedzialni za drogę? – Nie jest to dla nas dobra wiadomość. Zablokowana została kontynuacja prac projektowych. Kontynuacja prac jest niemożliwa – mówiła na antenie Radia Kraków Katarzyna Węgrzyn-Madeja z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Jednocześnie Węgrzyn-Madeja poinformowała, że od decyzji sądu nie będzie odwołania.

Taki bieg sprawy oznacza, że mieszkańcy ochronili obszar Natura 2000. – To najcenniejsze dla nas tereny pod względem przyrodniczym, krajobrazowym oraz wypoczynkowym – podkreśla działacz z inicjatywy „Ratujmy Pustynię Błędowską”. Inwestycja nie naruszy lasu przylegającego do pustyni i okolic Stawu Zielonego. Wraz z nimi ocaleje szereg występujących w tym obszarze gatunków chronionych. – We współpracy z chiropterologiem, który dokonał obserwacji, wykazaliśmy – co nie zostało zawarte w raporcie środowiskowym – że na tych terenach występują liczne gatunki nietoperzy – przekazuje nam Jaworski.

Jego zdaniem zwolennicy drogi to głównie pracownicy lokalnego urzędu gminy oraz współpracownicy lokalnego giganta – firmy Velvet. Już zresztą widać reakcję firmy na orzeczenie sądu. – Velvet, planując gazociąg wzdłuż zaskarżonej inwestycji, naprędce zmienił plany – komentuje działacz, który dodaje: – Pan wójt, co można było usłyszeć w Radio Kraków, nie potrafił spamiętać nawet nazwy organizacji, która złożyła skargę do sądu. Widocznie nie przeczytał też argumentów, stwierdzając, że zależy nam tylko na środowisku. Dodatkowo w rozmowach nieoficjalnych stwierdził, parafrazując, że: „przez jakiegoś nietoperka wywaliłem 400 tys. w błoto”. Przypominam sobie jeszcze rozmowę z Panią z Zarządu Dróg Wojewódzkich pół roku temu, która twierdziła, że nie ma sensu składać skargi do sądu, bo i tak nie wygramy. Podobno poruszenie w Gminie było spore – kończy Filip Jaworski.

Do urzędu gminy wysłaliśmy pytania w tej sprawie. Na odpowiedź czekamy.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.