Udostępnij

Nadchodzące śnieżyce nie przeczą zmianie klimatu. Różnicę zobaczymy gdzie indziej

09.12.2022

Według aktualnych prognoz pogodowych w najbliższy weekend (9-11 grudnia) możemy spodziewać się w Polsce intensywnych opadów śniegu. Wystąpią także zawieje i zamiecie śnieżne. Wbrew komentarzom, które mogą się pojawić w przestrzeni publicznej, śnieg w grudniu nie przeczy obserwowanej zmianie klimatu. Główna różnica w porównaniu z poprzednimi dekadami dotyczyć będzie czasu zalegania pokrywy śnieżnej.

Na najbliższe dni dla części kraju prognozowane są intensywne opady śniegu. Okazuje się, że pogoda, która może u niektórych budzić skojarzenia z „prawdziwą zimą”, wcale nie przeczy temu, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem.

„W niedzielę w centrum i na południu kraju intensywne opady śniegu nawet do 20 cm. Możliwe są również zawieje i zamiecie śnieżne” – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) w mediach społecznościowych.

Czytaj także: 70 lat temu Wielki Smog spowił Londyn. Zorientowano się, gdy zabrakło trumien

Najbardziej intensywnych zjawisk pogodowych spodziewać można się w niedzielę: „Opady śniegu w południowo-wschodniej połowie kraju będą intensywne; prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej do 10-20 cm. Temperatura maksymalna od –5°C na północnym wschodzie, około –2°C w centrum, do 1°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i w porywach do 65 km/h, północny i północno-wschodni. Lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne” – napisano w komunikacie na stronach IMGW-PIB.

Śnieg w grudniu i zmiana klimatu

“Globalne ocieplenie sprzyja gromadzeniu się dużych ilości energii w oceanie, czyli jego nagrzewaniu. Mamy więc nasilone parowanie wody, co sprzyja występowaniu intensywnych zjawisk atmosferycznych, w tym bardzo silnych opadów. W półroczu zimowym, gdy w atmosferze występują nadal ujemne temperatury, opady te przyjmują czasami formę śniegu” – tłumaczy dla SmogLabu dr Aleksandra Kardaś, redaktor naczelna portalu “Nauka o klimacie”.

“W żaden sposób nie przeczy to globalnemu ociepleniu, wręcz przeciwnie: globalne ocieplenie silnym opadom sprzyja” – podkreśla dr Kardaś.

Czytaj także: Rodzice dla Klimatu z mocnym przesłaniem do polityków. “Dość pustych frazesów”

“Pokrywa śnieżna nie utrzyma się całą zimę, tylko kilka dni”

Co warto podkreślić, zmiana klimatu to zjawisko, które ma swoje odzwierciedlenie w długoterminowych pomiarach temperatur. Mówiąc najprościej, z dekady na dekadę wzrasta średnia temperatur powietrza na Ziemi. Jak podaje w jednym z komunikatów IMGW, posiłkując się danymi IPCC, w latach 2011-2020 średnia temperatura planety była o 1,09 st. Celsjusza wyższa od tej z lat 1850-1900.

“Ocieplenie klimatu nie oznacza, że nie będzie już mroźnych dni. One będą występować rzadziej i będą krócej trwały, dlatego pokrywa śnieżna nie utrzyma się całą zimę, tylko kilka dni. To nie znaczy jednak, że nie może wystąpić okres mrozów” – komentuje dla SmogLabu prof. Joanna Wibig z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego, współautorka książki “Climate Change in Poland”.

“Klimat jest swojego rodzaju uśrednieniem. To, że się ociepla, nie oznacza, że okresowo nie mogą pojawiać się mroźniejsze dni. Tak samo latem mogą pojawić się od czasu do czasu chłodniejsze okresy” – podkreśla prof. Wibig.

_

Z pełną prognozą IMGW-PIB na najbliższe dni, można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Sambulov Yevgeniy / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.