Udostępnij

Rodzice dla Klimatu z mocnym przesłaniem do polityków. „Dość pustych frazesów”

05.12.2022

Dziś w Senacie kolejne spotkanie parlamentarnego zespołu ds. dzieci. Rodzice dla Klimatu apelują o ponadpartyjne działania. Ich efektem ma być ustawa o roboczym tytule „Dzieci Przede Wszystkim”. – Nie wyobrażamy sobie, by jakakolwiek opcja polityczna odmówiła nam poparcia tych postulatów – mówi Kamila Kadzidłowska, mama Leona, Juliana i Jeremiego.

To już drugie takie spotkanie działaczy społecznych z ruchu Rodzice Dla Klimatu (RDK). W Senacie współpracują z prof. Alicją Chybicką (KO) – lekarką i profesorką Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejne zebranie zespołu ma zakończyć się stworzeniem projektu ustawy. Jej pomysłodawcy chcą, aby została przyjęta w trybie pilnym. Główne założenia do ustawy mają być wypracowane na podstawie założeń kampanii społecznej Dzieci Przede Wszystkim. Mottem tej akcji jest „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Ustawa ma sprawić, że polskie szkoły, żłobki i przedszkola będą miejscami wolnymi od zanieczyszczeń. Ponadto mają być też przystosowane do zachodzących zmian klimatu. – Mają być wzorem dobrych praktyk dla całego społeczeństwa – przekonują Rodzice Dla Klimatu. Jakie konkretnie rozwiązania planują działacze klimatyczni?

Chodzi m.in o kwestie techniczne poprawiające efektywność energetyczną budynków, w których uczą się polskie dzieci. Oprócz tego RDK proponują wprowadzenie monitoringu jakości powietrza oraz eliminację źródeł przyszkolnych zanieczyszczeń. Pomysłodawcy stawiają za cel ustawy zapewnienie bezpiecznej drogi do placówek oraz zielone otoczenie szkolnych budynków. Efektem ma być także poprawa nawyków żywieniowych dzieci oraz wdrożenie edukacji klimatycznej.

Rodzice Dla Klimatu
Rodzice Dla Klimatu

Rodzice Dla Klimatu: Dość pustych frazesów i interesów partyjnych

– Nie wyobrażamy sobie, by jakakolwiek opcja polityczna odmówiła nam poparcia tych postulatów. Będzie to idealny sprawdzian wiarygodności polityków przed wyborami – mówi Kamila Kadzidłowska z Warszawy, mama Leona, Juliana i Jeremiego – Mamy już serdecznie dosyć pustych frazesów wyborczych. Chcemy, by zdrowie, przyszłość oraz bezpieczeństwo dzieci, a nie interesy partyjne, stanęły wreszcie w centrum każdej decyzji politycznej. Ponadpartyjnie – dodaje Kadzidłowska.

Z kolei Elżbieta Lemańska-Błażowska z Wrocławia podkreśla, że problemy kryzysu klimatycznego mają bardzo złożony charakter. – Ich przejawem są postępująca degradacja środowiska naturalnego. To także zmiany klimatu i masowe wymieranie gatunków – mówi mama 4-letniej Dąbrówki. Przypomina, że stanowisko naukowców wyrażone w raportach IPCC nie pozostawia wątpliwości.

– Trzeba działać niezwłocznie, równocześnie na wielu płaszczyznach. Takich jak transformacja energetyczna czy zrównoważony system żywnościowy i ochrona bioróżnorodności. To także eliminacja zanieczyszczeń z powietrza, wody i gleby, zrównoważony transport i konsumpcja. Niezbędna jest także edukacja klimatyczna oraz adaptacja do zmian klimatu, których już nie unikniemy. Jeśli naprawdę zależy nam na przyszłości naszych dzieci, żaden z tych tematów nie może zostać pominięty – wskazuje działaczka.

Konferencja prasowa w Senacie

O swoich zamierzeniach Rodzice Dla Klimatu opowiadali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Senacie. Razem z nimi występowała wspomniana senatorka Chybicka oraz Aneta Sowińska (Klub Lewicy). – Cele dalekosiężne w zakresie ograniczenia emisji CO2 są bardzo ważne. Ale to co jest potrzebne w tej chwili, to ochrona dzieci przed smogiem, zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie oraz przed nieprawidłową dietą – mówiła Alicja Chybicka.

Z kolei Elżbieta Lemańska-Błażowska z opowiadała, co motywuje RDK do działań. – To bardzo silne emocje. Przede wszystkim miłość do naszych dzieci i strach o ich przyszłość. To także złość, że tak mało dla ochrony tej przyszłości się działo.

– Jestem mamą dwojga dorosłych dzieci. Chciałabym być kiedyś babcią. Motywuje mnie troska o dzieci w Polsce i na Świecie – przekonywała posłanka Sowińska. – Mamy tutaj okazję podejmować działania systemowe. Cieszę się, że zespół parlamentarny ds. dzieci będzie przygotował ustawę, która ma uodpornić szkoły, przedszkola i żłobki na kryzys klimatyczny.

Kim są Rodzice Dla Klimatu?

Rodzice Dla Klimatu to różnorodna grupa rodziców, którzy promują międzypokoleniowy aktywizm na rzecz budowania sprawiedliwości klimatycznej.

Impulsem do utworzenia ruchu była potrzeba wsparcia młodzieżowych strajków klimatycznych i zachęcanie innych dorosłych do podejmowania działań na rzecz klimatu. Wspólną motywacją do działania jest dla nich troska o zdrowie, przyszłość i bezpieczeństwo pokolenia dzieci i wnuków. Rodzice Dla Klimatu to inicjatywa oddolna, zdecentralizowana i niezalezna.

Zdaniem ruchu działania indywidualne nie wystarczą. Dlatego Rodzice dla Klimatu apelują o zmiany systemowe. Domagają się od rządu przystąpienia do celu neutralności klimatycznej, rozpoczęcia prac nad układem o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych, czy realizacji postulatów w związku z katastrofalną jakością powietrza w Polsce i jego wpływem na zdrowie dzieci.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.