Udostępnij

Święta w górach? Tym Zakopane oddycha na co dzień [ZDJĘCIA]

23.12.2022

Góry są najczęstszym kierunkiem świątecznych i sylwestrowych wypraw Polaków. W tym roku zainteresowanie jest szczególnie duże. Większa szansa na śnieg i możliwość posłuchania góralskich kolęd na żywo – to wszystko sprawia, że turyści wybierają Zakopane nie oglądając się na smog. Tymczasem mit czystego górskiego powietrza możemy póki co włożyć między bajki – kontrują ci, którzy znają jakość powietrza na Podhalu.

– Zazwyczaj przedświąteczne weekendy nie obfitowały w turystów pod Tatrami, ale w tym roku jest zupełnie inaczej. Spodziewamy się również najazdu turystów w święta i tradycyjnie, w Sylwestra – zachwalał Zakopane Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zakopane droższe niż w wakacje, smog w gratisie

Dane serwisu nocowanie.pl potwierdzają wyjątkowe zainteresowanie. Niemal połowa Polaków, którzy wyjeżdżają gdzieś na święta – wybiera Małopolskę. Za dużym zainteresowaniem idą też ceny. Noclegi w Zakopanem kosztują o 30 proc. więcej niż w wakacje. Coraz trudniej również znaleźć nocleg w odpowiednich warunkach.

Okazuje się jednak, że obiegowa prawda o czystym powietrzu z dala od miasta nie ma wiele wspólnego z prawdą. – Turyści chętnie przyjeżdżają do nas na białe święta z widokiem na Tatry. Do tego panuje przekonanie że nic tak dobrze nie robi jak górskie powietrze. I tu zaczyna się problem… Jakość powietrza w górskich miejscowościach jest fatalna. Jeśli nie wieje, normy od razu są przekroczone o kilkaset procent. Lekarze mówią wprost że oddychanie takim powietrzem jest dla wszystkich niebezpieczne a mit czystego górskiego powietrza możemy póki co włożyć między bajki – tłumaczy czytelnikom SmogLabu Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Stan powietrza w Małopolsce na poranek 23 grudnia nie jest zły. Po kilku dniach ekstremalnie przekroczonych norm wskazania są pozytywne. Wystarczy jednak dzień z gorszymi warunkami atmosferycznymi, żeby powietrze stało się trujące. Jest to szczególnie widoczne podczas bieżącego sezonu grzewczego za sprawą spalania węgla gorszej jakości i zachęt ze strony władz na „palenie wszystkim poza oponami”. W ciągu miesiąca kilkakrotnie normy pyłu PM2.5 były przekroczone o ponad tysiąc procent. Rekord padł 13 grudnia w Ostrowsku pod Nowym Targiem, gdzie stężenie było wynosiło ponad 1700 proc. normy.

Czyste powietrze i Zakopane? Nie podczas sezonu grzewczego

Lekarze przypominają, że smog nie pozostaje obojętny nawet dla tych o końskim zdrowiu. – Bieganie, gry i zabawy na zewnątrz w dni, kiedy normy są przekroczone, mogą zaszkodzić najzdrowszym. Podczas ruchu dochodzi do głębokiej wentylacji i cząsteczki smogu wnikają do oskrzeli, a nawet do pęcherzyków płucnych. Stamtąd przechodzą do organizmu i działają toksycznie na układ krążenia i system nerwowy – ostrzegała na łamach SmogLabu prof. Ewa Czarnobilska.

To, o czym mówią lekarze i aktywiści antysmogowi można zobaczyć. Zdjęcia Macieja Sitarza pokazują, że Zakopane i Podhale duszą się podczas sezonu grzewczego. Zawiesina unosząca się nad górskimi dolinami zawiera toksyczną mieszankę, którą na co dzień muszą oddychać mieszkańcy, a którą z własnego wyboru wybierają zimą turyści.

 class=
Zakopane spowite smogiem. Fot. Maciej Sitarz
 class=
Gdy temperatura spada, kominy zaczynają dymić. Fot. Maciej Sitarz
 class=
Wieczory przynoszą najgorsze powietrze. Fot. Maciej Sitarz
 class=
Smog na Podhalu utrzymuje się do późnej wiosny. Fot. Maciej Sitarz
 class=
Polacy w okresie świątecznym najczęściej wybierają Zakopane. Zawiesina nad miastem pokazuje, jakim powietrzem muszą oddychać. Fot. Maciej Sitarz

Zdjęcia: Maciej Sitarz

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.