Udostępnij

Jan Duda o smogu: bez szkodliwych bodźców umrzemy w ciągu tygodnia [WIDEO]

20.09.2022

Ojciec prezydenta RP – Jan Tadeusz Duda (PiS) jest przewodniczącym małopolskiego sejmiku województwa. Korzystając ze swojej funkcji na bieżąco komentuje wypowiedzi pozostałych radnych i gości występujących przed samorządowcami. Zaczęliśmy sprawdzać te komentarze – są szokujące. Czy prezydent Andrzej Duda zareaguje na słowa ojca?

Denializm klimatyczny co jakiś czas pojawia się w debacie publicznej. Jednak zaprzeczanie szkodliwego wpływu smogu na zdrowie i życie człowieka to w 2022 r. nowość. Tym bardziej, gdy słowa wypowiada osoba pełniąca ważne, publiczne stanowisko, a do tego jest ojcem prezydenta dużego kraju w środku Europy, który na smogowej mapie, każdej zimy niechlubnie się wyróżnia. Zaprzeczanie to jedno, ale Jan Duda poszedł o krok dalej. W smogu dostrzegł pozytywny bodziec.

W Krakowie ludzie żyli najdłużej w Polsce. Mimo, że był smog, jak to się mówi, największy w Polsce. Wychowałem się w mieście, które było zasmożone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka. Bez alergii, bez niczego. Oczywiście, że nadmiar bodźców szkodzi. Ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców. Umrzemy w ciągu tygodnia.

Jan Tadeusz Duda (PiS)

Tyrada została wygłoszona po tym, jak przewodniczący Jan Duda sprawdził czy na sali obrad jest lekarz – lekarza nie było.

„Jak to możliwe, że w Krakowie ludzie żyją najdłużej?”

Wypowiedź Jana Dudy pochodzi z lipca 2022 r., gdy rozpoczęła się w Małopolsce dyskusja o demontażu uchwały antysmogowej. Redakcja SmogLabu odszukała ją po powtarzających się, szokujących wypowiedziach Dudy w ubiegły poniedziałek. Podczas kolejnej sesji sejmiku radni PiS zablokowali głosowanie nad wstrzymaniem demontażu uchwały antysmogowej. Podważając przepisy na rzecz czystego powietrza, kolejny raz przewodniczący pytał: – Jeśli smog skraca życie, to jak to jest możliwe, że w Krakowie ludzie żyją najdłużej w Polsce?

Na to odpowiedziała obecna na posiedzeniu Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Działaczka społeczna zaproponowała przewodniczącemu Dudzie wizytę u lekarza specjalisty, który miałby wyjaśnić wątpliwe kwestie. Jan Duda odpowiedział, że chętnie skorzysta.

Wczoraj po długim zwlekaniu Zarząd Województwa zdecydował się opublikować wyniki konsultacji społecznych w sprawie zawieszenia uchwały antysmogowej. Wyniki, zgodnie z przewidywaniami nie wyszły po myśli władz.

47 tys. zgonów rocznie

Wydawało się, że szkodliwości smogu nikt podważać już nie będzie. O twardych, naukowych danych pisaliśmy na łamach SmogLabu wielokrotnie. Powstały też filmy na ten temat.

– Osoby, które umrą na chorobę, do której przykłada się zanieczyszczenie powietrza, prawdopodobnie mogłyby żyć średnio 10 lat dłużej – mówił w naszym filmie epidemiolog dr hab. Michał Krzyżanowski z londyńskiego Imperial College. 47 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce przypisuje się zanieczyszczeniom powietrza.

Z kolei prof. Ewa Czarnobilska wielokrotnie podkreślała, prezentując wyniki badań, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do rozwoju chorób alergicznych, nawet u osób, którzy nie mają wrodzonej alergii. Ostatnie przekrojowe badania z 10 lat nie pozostawiły złudzeń.

O komentarz do niezgodnych z nauką i niebezpiecznych wypowiedzi Jana Dudy poprosiliśmy kancelarię prezydenta RP. Chcemy wiedzieć, czy prezydent Andrzej Duda podziela zdanie Jana Dudy i jak odnosi się do stawianych przez niego regularnie tez. Na odpowiedź czekamy.

Zdjęcie: malopolska.pl

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.