Udostępnij

Firmy tytoniowe będą odpowiadać za sprzątanie niedopałków w Hiszpanii

12.01.2023

Dekret władz Hiszpanii, który wszedł w życie po Nowym Roku, nakłada na koncerny tytoniowe obowiązki związane ze sprzątaniem niedopałków papierosów. Ponadto klienci mają być informowani, że tzw. petami nie wolno śmiecić. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki sposób przepisy te będą realizowane. Sprzątanie kosztuje hiszpańskich podatników blisko miliard euro rocznie. Mimo tego niedopałki w dużej ilości trafiają do środowiska.

Na początku stycznia wszedł w życie dekret, który w szerokim stopniu określa zobowiązania producentów dotyczące odpadów. Jak podają hiszpańskie media, m.in. dziennnik „La Vanguardia”, jego zapisy dotkną również koncerny tytoniowe, których produkty wiążą się z zanieczyszczeniem środowiska niedopałkami. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki konkretnie sposób firmy miałyby być zobowiązane do walki z powszechnością tzw. petów. Według portalu El Español jest to kwestia dalszego rozwoju regulacyjnego.

Spekuluje się m.in. o opłacie, którą od każdej sprzedanej paczki musieliby odprowadzać producenci, lub też o powołaniu specjalnej spółki, która odpowiadałaby za eliminowanie niedopałków z ulic i środowiska. Drugie ze wspomnianych rozwiązań funkcjonuje we Francji.

Blisko miliard euro na sprzątanie niedopałków

BBC zwraca uwagę, że problem jest poważny z uwagi na jego powszechność. Papierosy pali około jednej piątej dorosłych mieszkańców Hiszpanii, co oznacza miliardy niedopałków. Spora ich część ląduje pod nogami palaczy, co wiąże się z zaśmiecaniem ulic oraz zanieczyszczeniem środowiska.

Jednym z miejsc, gdzie lokalne władze wzięły problem na celownik, jest Katalonia. W jej stolicy, Barcelonie, od niedawna obowiązuje zakaz palenia na wszystkich plażach publicznych. Czyn ten zagrożony jest grzywną w wysokości 30 euro, czyli blisko 150 złotych.

Ponadto, region ten zasłynął w tym roku z oryginalnego pomysłu na poradzenie sobie z plagą niedopałków. Władze autonomicznej wspólnoty rozważają bowiem wprowadzenie systemu kaucyjnego, który obejmowałby właśnie niepalne części papierosów.

W związku z tym paczka papierosów byłaby droższa – co dodatkowo zniechęcałyby do nałogu – a wliczoną do ceny kaucję mógłby odzyskać albo właściciel… albo osoba, która zdecydowałaby się za niego posprzątać. Więcej o tym pomyśle informowaliśmy TUTAJ.

Podejmowanie problemu nie powinno jednak dziwić. Wiążę się on bowiem z wielomilionowymi kosztami. Jak wynika z katalońskiego badania, cytowanego przez portal Euronews, sprzątanie niedopałków w Hiszpanii kosztuje rocznie nawet 880 milionów euro.

Niedopałki papierosów a środowisko. Ryzyko dla kondycji gleby

Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę, że niedopałki papierosów są jednym z najpowszechniejszych odpadów trafiających do środowiska. Na lądzie mogą rozkładać się nawet 10 lat, emitując do środowiska m.in. toksyczny ołów i arsen. Tak zwane pety to problem także dla mórz i oceanów całego świata. Według organizacji pozarządowej Open Conservancy, szacunkowo trafia ich tam rocznie 5 miliardów sztuk.

Powszechność problemu ma prawo budzić obawy ze względu na ryzyko oddziaływania środowiskowego. Wyniki badań opublikowane w “Ecotoxicology and Environmental Safety” sugerują, że obecność niedopałków może wpływać na spowolnienie wzrostu roślin. Ich autorzy podejrzewają, że głównym winowajcą jest w tym przypadku tworzywo, z którego produkuje się filtry papierosów. Oddziaływanie zaobserwowano bowiem także w przypadku samych filtrów, pochodzących z niespalonych papierosów.

„W niektórych parkach, zwłaszcza przy tamtejszych ławkach i koszach na śmieci, znaleźliśmy ponad 100 niedopałków na metr kwadratowy. Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska” – powiedziała w oświadczeniu dr Dannielle Green, współautorka badania. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: ymgerman / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.