Udostępnij

Zbadali pożary w kominach. Dane nie zostawiają złudzeń

24.04.2023

Fundacja 360! kolejny raz zbadała przyczyny pożarów w polskich domach. W niektórych powiatach za co czwarte zdarzenie odpowiadają pożary sadzy w kominach.

Przyczyny pożarów sadzy w kominach są zazwyczaj te same. – Palenisko opalane węglem lub drewnem i zapchany przewód kominowy, w którym dochodzi do zapalenia się sadzy. Kominiarze i strażacy zgodnie podkreślają, że przed takim scenariuszem można się ustrzec. Wystarczy regularne czyszczenie komina, poddawanie przewodów kominowych corocznemu przeglądowi i stosowanie odpowiedniego paliwa. To niewielki wysiłek i koszt biorąc pod uwagę, jak tragiczne mogą okazać się skutki pożaru – przekonują przedstawiciele Fundacji odpowiedzialnej za badania.

Dbanie o przewód kominowy to nie tylko zalecenie, które może ratować życie. Taki obowiązek nakładają na nas przepisy. Ich łamanie naraża nas na mandat. – Raz do roku, w każdym budynku, powinna być przeprowadzona kontrola przewodów kominowych. Kominy powinny być czyszczone cztery razy do roku, jeżeli spalamy paliwa stałe. Gazowe dwa razy do roku, a raz do roku przewody wentylacyjne – przypominał na łamach SmogLabu mistrz kominiarski z Rybnika.

Wróćmy jednak do najnowszego raportu. Badania zostały przeprowadzone w 31 powiatach z pięciu województw. Objęły województwa: łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie. Na obszarze objętym badaniem w ubiegłym roku doszło do 1202 pożarów sadzy w kominie. Jeśli spojrzymy w statystyki, to okazuje się, że znajdziemy powiaty, gdzie nawet co czwarta interwencja straży pożarnej dotyczy właśnie tego problemu. Nie można więc mówić, że jest to zjawisko marginalne – wyjaśnia Janusz Piechoczek z Fundacji 360!

W niektórych miejscach co czwarty pożar to płonąca sadza

Wśród badanych województw negatywnie wyróżnia się podkarpackie, gdzie niemal co piąty pożar to zapalenie się sadzy w kominie – 18,8%. W innych województwach jest nieco lepiej: małopolskie – 9,5%, mazowieckie – 7,3%, śląskie – 7,8%, łódzkie – 5,2%.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy przyglądniemy się poszczególnym powiatom. Tam znajdują się takie, w których ponad 25 proc. pożarów to właśnie płonące kominy. Tak było na przykład w powiecie myślenickim (26 proc.) czy w powiecie rzeszowskim (25 proc.). Skąd tak duża liczba pożarów sadzy?

 class=
Pożary w kominach – dane dotyczące województwa podkarpackiego. Dane: Fundacja 360!

– Przywykliśmy do tego, że właściciele kopciuchów lekceważą zasady współżycia społecznego, zatruwając swoje otoczenie przez całą zimę. Okazuje się, że w tej grupie powszechne jest także ignorowanie przepisów. W przypadku palenisk opalanych węglem lub drewnem czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się raz na trzy miesiące. Niewywiązywanie się tego obowiązku skutkuje eksplozją pożarów w sezonie grzewczym. To nieodpowiedzialne. Przecież takie osoby narażają siebie, swoje rodziny, sąsiadów i strażaków uczestniczących w akcjach gaśniczych. Nie wspomnę już o kosztach interwencji, które hojnie finansują podatnicy – mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

 class=
Pożary w kominach – dane dotyczące województwa małopolskiego. Dane: Fundacja 360!

„Jeżeli to się nie zmieni, kominy będą płonąć co roku”

Janusz Piechoczek z Fundacji 360! przypomina, że przepisy w zakresie usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych są tak skonstruowane, że w przypadku ich przestrzegania zapalenie się sadzy jest mało prawdopodobne. – Jeśli dochodzi do takiego zdarzenia, to istnieje podejrzenie, że właściciel lub zarządca budynku dopuścił się popełnienia wykroczenia. Tymczasem ani jedna z 1202 interwencji analizowanych przez Fundację 360! nie zakończyła się nałożeniem mandatu karnego lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. – Jeśli to się nie zmieni i strażacy będą pobłażać sprawcom zaniedbań, możemy być pewni, że kominy będą płonąć każdego sezonu grzewczego – dodaje Piechoczek.

 class=
Pożary w kominach – dane dotyczące województwa śląskiego. Dane: Fundacja 360!

Wnioski raportu są alarmujące także w innym obszarze. Tylko jedna komenda Państwowej Straży Pożarnej (PSP) zawiadamiała powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o interwencjach wywołanych pożarem sadzy w kominie. – Należy uznać, że współpraca w tym zakresie między PSP a nadzorem budowlanym nie istnieje. Nadzór nie wszczyna postępowań, bo nie otrzymuje z PSP informacji o pożarach – podsumowują autorzy raportu.

Wśród szeregu rekomendacji proponują, aby służby odpowiedzialne za kontrole i przestrzeganie przepisów, korzystały z przysługujących im uprawnień. – Czynności kontrolno-rozpoznawcze powinny być podejmowane niezwłocznie po zakończeniu akcji gaśniczej przez PSP celem przekazania stosownych informacji Policji, a także Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego – czytamy w raporcie.

Pełna wersja raportu dostępna jest pod linkiem.

Zdjęcie: Patricia Marks/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.