Udostępnij

Polityka klimatyczna UE da blisko pół miliona nowych miejsc pracy i tańszy prąd. Jest jednak haczyk

17.05.2023

Blisko pół miliona nowych miejsc pracy i tańszy prąd w gospodarstwach domowych. To niektóre z korzyści, które – według ustaleń brukselskiego think tanku Strategic Perspectives – płynąć mają z osiągnięcia celów klimatycznych UE do 2030 roku. Autorzy opublikowanego właśnie raportu podkreślają, że kluczem do osiągnięcia celów nie są nowe regulacje, ale wdrożenie dotychczasowych postanowień.

Opublikowany we wtorek raport Turning the European Green Deal into Reality ocenia skutki założeń unijnych polityk klimatycznych w najbliższych latach. Według dokumentu realizacja postanowień przyjętych na 2030 rok znacząco zmniejszy popyt na paliwa kopalne w Unii Europejskiej. Silnie wzrośnie natomiast udział OZE, postępować będzie elektryfikacja transportu i źródeł ciepła.

Jaki przewiduje się efekt dekarbonizacji gospodarki w UE do 2030? Między innymi, wzrost liczby miejsc pracy na rynku wyniesie 475 tysięcy (względem liczby utraconych miejsc pracy). Średnio mamy też mniej wydawać na paliwa i energię elektryczną: przewiduje się spadek z 8,6 proc. budżetu gospodarstwa domowego w 2022 roku, do 6,1 proc. w 2030 roku.

Tańszy prąd z OZE i elektryfikacja

Plan dekarbonizacji unijnej gospodarki zakłada finalnie osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Cel na najbliższe 7 lat to natomiast redukcja emisji netto o 55 procent (względem roku 1990). Jakie będą skutki działań w perspektywie do 2030 roku? Think tank Strategic Perspectives wylicza, że zużycie ropy i gazu spadnie o ok. jedną trzecią, co zrekompensuje nam rozwój źródeł odnawialnych. Do 2030 roku miałoby się również przestać opłacać wydobywać węgiel.

Prognozuje się przy tym elektryfikację sektorów, takich jak transport i ogrzewanie. Do 2030 roku po europejskich drogach miałoby jeździć 29 milionów aut elektrycznych, a zainstalowanych zostać 58 milionów pomp ciepła.

Autorzy dokumentu podkreślają, że realizacja celów ustanowionych na poziomie unijnym zależy teraz od działań poszczególnych państw członkowskich.

„Transformacja nie do zatrzymania”

„UE zapoczątkowała transformację, która już wyraźnie trwa. I jest nie do zatrzymania. Stworzy ona tysiące miejsc pracy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej” – zauważa Julian Popov, były minister środowiska Bułgarii.

„Będziemy potrzebować instalatorów paneli słonecznych, techników pomp ciepła i specjalistów od EV. Tania energia elektryczna sprawi, że nasz przemysł będzie bardziej konkurencyjny. Europejski Zielony Ład przyniesie dobrobyt dla wielu i jest świetną strategią gospodarczą na XXI wiek” – uważa Popov.

Koniec zależności od rosyjskich surowców

„Zielona transformacja w Europie ostatecznie zakończy naszą zależność od rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Co więcej, zabezpieczy nasz dostęp do niezawodnej i taniej energii” – komentuje Marcin Korolec, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki, były minister środowiska i prezydent COP19.

„Dzięki temu, że do 2030 roku ponad połowa naszej energii elektrycznej będzie pochodzić z energii słonecznej i wiatrowej, a także dzięki szybkiemu wprowadzeniu pomp ciepła i pojazdów elektrycznych. UE oferuje nam wszystkie rozwiązania, których potrzebujemy, aby budować nasze gospodarki, zapewnić zatrudnienie i obniżyć nasze rachunki za energię” – zwraca uwagę Korolec.

_

Z całością ustaleń przytaczanego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: CC7 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.