Udostępnij

„Niebezpiecznie nieprzygotowani” na wyższe temperatury. Polska na 21. miejscu w rankingu

02.08.2023

Wzrost średnich temperatur na Ziemi oznacza duże wyzwania dla energetyki, związane z potrzebą chłodzenia. Do takich wniosków doszli naukowcy z Oksfordu, którzy przyjrzeli się skutkom przekroczenia progu 1,5 st. Celsjusza. W przygotowanym rankingu krajów, które znacząco odczują ocieplenie, Polska znalazła się na 21. miejscu.

O zmianach klimatycznych mówimy najczęściej w kontekście wzrostu średnich temperatur na planecie. To ważny wskaźnik, który ma związek m.in. z występowaniem suszy, czy ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Tym z problemów, który latem doskwiera większości z nas, są przy tym wysokie temperatury powietrza. Najnowsze badanie naukowców z Oksfordu ujawnia skalę nieprzygotowania na skutki przekroczenia bariery 1,5 st. Celsjusza ocieplenia i związanych z nią potrzeb chłodzenia w budynkach. Wyniki przytaczanych analiz opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Sustainability”.

Klimat i chłodzenie. Ranking „niebezpiecznie nieprzygotowanych” krajów — Polska na 21. miejscu

W publikacji zestawiono kraje świata o liczbie mieszkańców przekraczającej 2 miliony. Porównano je pod względem tego, jak dużym wyzwaniem będzie dla nich ocieplenie. Wykorzystano przy tym wskaźnik Cooling Degree Days (CDD), pozwalający uchwycić zapotrzebowanie na chłodzenie związane z wyższymi temperaturami. Sprawdzono, w jaki sposób potrzeba ta zmieni się względem stanu obecnego, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia na granicy 1,5 st. Celsjusza i pozwolimy na wzrost o 2 stopnie.

W komunikatach prasowych Oksfordu, związanych z publikacją, kraje przodujące w rankingu nazywane są „niebezpiecznie nieprzygotowanymi”.

Co się okazuje? Na czele zestawienia znalazły się kraje Europy Północnej i Zachodniej. Na pierwszym miejscu uplasowała się Irlandia, ze zmianą o 37,9 procent. Tuż za nią były: Szwajcaria (30,3 proc.) i Wielka Brytania (29,8 proc.), Norwegia (28,2 proc.), Finlandia (27,8 proc.) i Szwecja (27,6 proc.).

Polska znalazła się na 21 miejscu w rankingu, ze zmianą zapotrzebowania na chłodzenie o blisko jedną piątą (18,3 proc.).

„W błędnym kole”. Chłodzenie może napędzać ocieplenie

Próg 1,5 st. Celsjusza ocieplenia to jedna z barier, która najczęściej pojawia się w kontekście polityk klimatycznych. Mowa konkretnie o wzroście średnich temperatur na planecie, względem czasów przed rewolucją przemysłową. Badanie z Oksfordu dostarcza kolejnych dowodów, że jako ludzkość powinniśmy starać się nie przekroczyć wspomnianej bariery. Tym razem z punktu widzenia potrzeby chłodzenia budynków i wyzwań dla systemów energetycznych w tym kontekście.

„Bez odpowiednich interwencji, promujących zrównoważone chłodzenie, prawdopodobnie będziemy świadkami gwałtownego wzrostu wykorzystania systemów pochłaniających energię. Takich jak klimatyzacja” – powiedziała w oświadczeniu dr Radhika Khosla, współautorka publikacji. „Mogłoby to jeszcze bardziej zwiększyć emisje i zamknąć nas w błędnym kole spalania paliw kopalnych. Chcąc mieć wokół siebie chłodniej, możemy jednocześnie sprawić, że świat na zewnątrz będzie gorętszy” – zwraca uwagę dr Khosla.

Liczba upalnych dni w Polsce

Choć trwające lato może wydawać się mało obfitujące w dni upalne, nie powinno nas to uspokajać. Mniej gorące lata zdarzały się w ostatnich dziesięcioleciach, jednak nie zmienia do ogólnej tendencji: upalnych dni przybywa, podobnie jak wzrasta średnia roczna temperatura dla naszego kraju.

Co warto podkreślić, o dniu upalnym mówimy, gdy w określonym miejscu maksymalna temperatura w ciągu dnia przekracza 30 st. Celsjusza. Z nieprzyjemnymi warunkami, skłaniającymi nas do użycia klimatyzacji, możemy mieć jednak do czynienia przy znacznie niższych wartościach temperaturowych.

Istotne w tym kontekście wyliczenia, opierające się na danych IMGW, przytacza portal „Nauka o Klimacie”. Jeszcze w latach 1961-1990 w Polsce odnotowywano od średnio 1-2 dni upalnych na Podlasiu, Pomorzu i Suwalszczyźnie, do około sześciu w zachodniej części kraju. Przeciętnie dla całego kraju było to 3,5 dnia upalnego rocznie. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. W południowo-zachodniej części kraju, w minionej dekadzie notowano ich już średnio 14-15 rocznie.

W wielu miejscach nie dziwi, gdy ich liczba przekracza 20 rocznie, sporadycznie nawet 30. Przykładowo, w Opolu w rekordowym 2015 roku dni upalnych było 37.

_

Z przytaczanymi wynikami analiz można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: sutipong / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.