Udostępnij

Zatrważająca prognoza. Zginie miliard ludzi. Głównie biednych

05.10.2023

Naukowcy obliczyli, że zginie miliard ludzi, gdy ludzkość spali bilion ton węgla kopalnego. A temperatura planety wówczas ma się podnieść do 2 st. C w stosunku do okresu przedprzemysłowego.

W Porozumieniu Paryskim z 2015 r. została zawarta międzynarodowa umowa o tym, by nie przekroczyć progu 2 st. C. A najlepszym rozwiązaniem byłaby udana redukcja emisji gazów cieplarnianych poniżej progu 1,5 st. C. Analitycy obliczyli, że tak się jednak nie stanie przy niższym progu. Jest wiele do zrobienia, by naprawdę nie przekroczyć tego wyższego.

Zginie miliard ludzi, gdy zostanie spalonych bilion ton węgla kopalnego

Autorzy – Joshua Pearce z Western University w Ontario w Kanadzie i Richard Parncutt z Uniwersytetu w Grazu w Austrii, przeprowadzili interesujące badania na temat kontynuacji zmian klimatu pod kątem dalszych emisji dwutlenku węgla. Obliczyli, że spalenie 1 tys. ton węgla kopalnego odpowiada śmierci jednej osoby na świecie.

Dokładniejsze oszacowania pokazały, że aby temperatura planety podniosła się o 2 st. C powyżej okresu przedprzemysłowego, trzeba byłoby spalić bilion ton węgla kopalnego. Wówczas zginie miliard ludzi na Ziemi.

Swoje obserwacje naukowcy opublikowali na łamach czasopisma naukowego Energies. Badacze w swojej metaanalizie dali do zrozumienia, że katastrofa humanitarna, w szczególności w krajach biedniejszych, może pojawić się dużo wcześniej przed progiem 2 st. C.

– Zmiana klimatu to „nowa anomalia” , która obecnie rozgrywa się w czasie rzeczywistym – skutki zmian klimatycznych wywierają na nas postać bezprecedensowych, niebezpiecznych, ekstremalnych zjawisk pogodowych – powiedział w lipcu dla serwisu Salon dr Michael E. Mann, profesor na Uniwersytecie Pensylwanii.

Śmierć na wiele sposobów

Naukowcy stwierdzili, że obecnie trwa systematycznie przeprowadzana destabilizacja globalnego klimatu, która może mieć nieodwracalne skutki społeczne, ekologiczne, ekonomiczne. Jeśli ludzkość nie weźmie się radykalnie do działań ochrony klimatu, grozi to jej upadkiem prowadzącym nawet do wyginięcia.

Zmiany klimatu w krajach rozwijających się, słabo ucywilizowanych, powodują śmierć na wiele sposobów. Dzieje się to od co najmniej dwóch, a nawet trzech dekad. Ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze, coraz intensywniejsze i coraz dłuższe. Skutkuje to zwiększeniem śmiertelności ludzi w uboższych społecznościach krajów rozwijających się. A także w krajach, w których jest wysoka przepaść pomiędzy ludźmi bardzo bogatymi a najbiedniejszymi.

Najgroźniejsze są fale upałów, susze i pożary

Najgroźniejsze są przedłużające się fale upałów połączone z równie długo trwającą suszą. Niewydolność układu krążenia i układu oddechowego u ludzi starszych, schorowanych, małych dzieci jest zjawiskiem coraz częstszym. Ponadto braki w dostawach energii z powodu przesilenia linii w trakcie ekstremalnych fal upałów w miejskich szpitalach są najczęstszą przyczyną zgonów wielu pacjentów. Najgroźniejsze dla zdrowia są wilgotne fale upałów, które powodują niezdolność ludzkich organizmów do ochładzania się. Dlatego śmierć ludzi bardzo często wtedy pojawia się w takich regionach jak Chiny czy Indie.

W wielu wioskach afrykańskich, południowoazjatyckich i krajach Ameryki Łacińskiej nie ma elektryfikacji, a więc nie ma też klimatyzacji. Z powodu przedłużającej się suszy występuje coraz częstszy brak dostępu do dużej ilości czystej wody, co niejednokrotnie prowadzi biednych rolników do odwodnienia oraz ogólnego osłabienia prowadzącego do śmierci.

Na polach uprawnych bardzo często trwa nieurodzaj. Jeśli już jest żywność, to niewysokiej jakości. Głód i choroby, w tym pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe, często dziesiątkują najuboższe społeczności.

Falom upałów i suszom niejednokrotnie towarzyszą również ekstremalne pożary, które powodują śmierć wielu ludzi. Głównie z uduszenia dymem niż ze spalenia się żywcem. Cierpią też zwierzęta hodowlane.

Podnoszący się wzrost poziomu morza bardzo często przyczynia się do zalewania zasobów wody słodkiej. Zjawisko to pogłębia tylko kryzys w wielu wioskach i miastach, tam, gdzie żyją biedni ludzie. Tak samo wiele szkód powodują nawalne opady deszczu, powodzie oraz huragany i tajfuny. Bardzo często te żywioły niszczą domy i gospodarstwa rolne biedniejszych rolników. Te zjawiska klimatyczne i pogodowe również powodują śmierć wielu ludzi. Głównie przyczyną jest ubóstwo oraz głód i choroby.

Konflikty o zasoby wody, żywności i energii staną się nową normą

Zmiany klimatu prowadzą do sytuacji konfliktowych. Wojny o zasoby wody, żywności i energii mogą niestety być zjawiskiem coraz częstszym. Wiele ludzi z krajów rozwijających się już migruje w kierunku bogatszych krajów na północy, zwłaszcza Europy i Ameryki Północnej. W niedalekiej przyszłości fale uchodźców mogą przybrać ogromne rozmiary. Stanie się tak, jeśli ludzkość dalej będzie w takiej ilości emitować gazy cieplarniane. Autorzy powyższego artykułu piszą, że przed 2022 r. ludzie spalili około 0,6 biliona ton węgla kopalnego. Spowodowało to globalny wzrost temperatury o około 1,2 st. C.

Tylko wzrost o 0,1 st. C ma przynieść śmierć 100 mln ludzi

Tim Lenton w swojej pracy zespołowej pisze, że przy ociepleniu o 2 st. C około 2 mld ludzi znalazłyby się poza niszą klimatyczną. Już w 1957 r. amerykański ekolog G. Evelyn na sympozjum biologicznym w Cold Spring Harbor (stan Nowy Jork w USA) powiedział dosłownie, że ludzkiemu gatunkowi grozi wyginięcie, jeśli opuści swoją niszę ekologiczną.

Pearce i Parncutt w artykule obliczyli, że każdy stopień ocieplenia o 0,1 st. C spowoduje śmierć 100 mln osób. Podobnie każde 0,001 st. C ocieplenia spowoduje milion zgonów.

Źródła:

  • www.salon.com/2023/08/30/negligent-manslaughter-study-finds-climate-change-could-1-billion-mostly-poor-people/
  • www.mdpi.com/1996-1073/16/16/6074#B72-energies-16-06074
  • www.salon.com/2023/07/05/the-new-abnormal-experts-agree-climate-change-will-intensify-droughts-and-heatwaves-in-the-future/
  • www.nature.com/articles/s41893-023-01132-6
  • symposium.cshlp.org/content/22/415


Zdjęcie tytułowe: Roschetzky Photography

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.