Udostępnij

Na Śląsku debatowano przed szczytem klimatycznym. „Musimy uciekać od paliw kopalnych”

09.10.2023

Przed kilkoma dniami w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się wydarzenie PRECOP 28. Dwudniowe spotkanie – organizowane po raz drugi przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP – było miejscem debaty między środowiskami ekspertów, naukowców, polityki, biznesu, aktywizmu społecznego i organizacji pozarządowych. Dyskutowano najważniejsze kwestie przed Szczytem Klimatycznym COP 28, który odbędzie się w Dubaju.

W dniach 5-6 października 2023 roku, w stolicy woj. śląskiego, odbyło się wydarzenie PRECOP 28. Były to dwa dni spotkań i rozmów na najważniejsze tematy związane z wyzwaniami, jakie przynosi problem zmian klimatycznych i plany dekarbonizacji gospodarek świata. W ramach PRECOP 28 odbyło się 30 sesji tematycznych z udziałem 150 prelegentów. Wydarzenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło 1300 uczestników. Transmisję online śledziło natomiast 2500 osób.

Głównym celem PRECOP 28 było wypracowanie wspólnego stanowiska Europy przed zbliżającym się Szczytem Klimatycznym COP 28. Rezultatem spotkania będzie ponadto „Biała Księga”. Czyli opracowanie, które zawiera główne wnioski, wskazania i rekomendacje z konferencji.

– Jeśli chcemy, by nasza gospodarka była konkurencyjna, energetyka bezpieczna, a energia dostępna i akceptowalna cenowo, jeśli zamierzamy racjonalnie i skutecznie reagować na skutki zmian klimatu jednocześnie powstrzymując eskalację tych procesów, to musimy znaleźć wspólną odpowiedź i formułę działań – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas otwarcia PRECOP 28.

 class=
Fot. Materiały Organizatorów

„Chcemy realnego wpływu obywateli na kształt miksu energii”

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień gości specjalnych. – Kryzys klimatyczny już teraz nadweręża nasze gospodarki. Świat osiąga temperaturę wrzenia, mamy coraz mniej czasu. Po to, by powstrzymać katastrofalny scenariusz, musimy ograniczyć globalne emisje o połowę do końca dekady. Pamiętajmy, że żaden biznes nie będzie się rozwijał w warunkach katastrofy – ostrzegała Sanda Ojiambo, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ i przewodnicząca UN Global Compact.

Mohamed al Harbi, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, mówił o realizowanej przez jego kraj transformacji w kierunku zrównoważonej i niskowęglowej gospodarki. Podkreślał przy tym skalę inwestycji w fotowoltaikę, energię wiatrową czy gospodarkę wodorową. To właśnie w Dubaju, w największym mieście ZEA, już 30 listopada rozpocznie się Szczyt Klimatyczny COP28.

Nie zabrakło również m.in. głosu młodego pokolenia. Monika Witek, przedstawicielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zabrała głos w imieniu aktywistów oraz aktywistek i ze sceny zwróciła się do polityków. – Osoby sprawujące władzę nie przejmują się, bo nie odczuwają w klimatyzowanych pomieszczeniach skutków ich własnych decyzji, a miliony będą przez to cierpieć. Chcemy realnego wpływu obywateli na kształt miksu energii. Jesteśmy częścią natury, która się broni – zwracała uwagę aktywistka.

 class=
Fot. Materiały Organizatorów

Przyszłość bez węgla. „Planeta poradzi sobie bez ludzi”

– Walcząc ze zmianami klimatu, chronimy sami siebie, bo planeta poradzi sobie bez ludzi. Niech taki egoizm zwycięży – apelował do zgromadzonych Jerzy Buzek. Jak czytamy w komunikacie Organizatorów, te słowa europarlamentarzysty i byłego premiera stały się też kluczowym przesłaniem konferencji.

W ramach pierwszej z sesji, z udziałem m.in. Jerzego Buzka, dyskutowano o postępach w drodze ku neutralności klimatycznej. Panelistami byli również: prof. Maciej Nowicki (minister środowiska w latach 2007-2010 i przewodniczący COP14), Wiktoria Soszka (Extinction Rebellion), Kamil Wyszkowski (przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland) oraz Hanna Zdanowska (prezydent Miasta Łodzi, członkini m.in. Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii ENVE w Europejskim Komitecie Regionów).

– Zrobiliśmy więcej, niż zakładaliśmy. Ale musimy uciekać od paliw kopalnych. USA dołączyło pod tym względem do Unii Europejskiej, a Unia nie wycofuje się z celów Fit for 55, lecz stawia na inne akcenty. Musimy mieć poparcie Europejczyków – mówił Jerzy Buzek. Profesor Maciej Nowicki podkreślał natomiast, że choć światowe gospodarki zgodnie twierdzą, iż należy odejść od spalania węgla, to emisje nie spadają. – Nikt już, jak parę lat temu, nie twierdzi, że możemy spalać węgiel bez ograniczeń. Jednak emisje globalne nie spadają, a przed nami ostatnia rubież. Granica wzrostu temperatury o 2 stopnie, bo 1,5 stopnia jest już moim zdaniem nie do utrzymania. Poza tą granicą czeka nas niekontrolowana akceleracja zjawisk, droga do zagłady – zwracał uwagę prof. Nowicki.

Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, mówiła z kolei, że ponad 78 proc. działań związanych z wdrażaniem tzw. zielonego ładu dzieje się na poziomie lokalnym. – To na nas wszystkich, mieszkańcach miast, miasteczek, wiosek, spoczywa odpowiedzialność za to, i to my będziemy te zmiany wdrażali.

Odbudowa Ukrainy, krytyka greenwashingu i nagrody dla osób zaangażowanych w walkę o klimat

W ramach 30 sesji tematycznych dyskutowano na rozmaite tematy, związane z wyzwaniami, które przynosi nam planowana dekarbonizacja gospodarek na świecie. Wśród nich były panele poświęcone m.in. zrównoważonemu rozwojowi miast, greenwashingowi, e-mobilności, budownictwu, przemysłowi czy gospodarce wodorowej. Nie zabrakło także dyskusji związanej z przyszłą odbudową Ukrainy, po zakończeniu wojny wywołanej przez Rosję.

Przy okazji wydarzenia PRECOP 28, wręczono w tym roku po raz pierwszy nagrody „Green Changer”. Uhonorowano osoby, autorów projektów i instytucje promujące aktywność na rzecz klimatu i zrównoważonego stylu życia. Doceniono także przedsięwzięcia, projekty i pomysły służące środowisku. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się:

  • Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna i działaczka społeczna, współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD;
  • Dominika Tarczyńska, prowadząca program „Czysta Polska” w Polsat News;
  • dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy, jest też założycielem Fundacji Nauka. To Lubię;
  • prof. Maciej Nowicki, dwukrotny minister resortu ochrony środowiska (1991 i 2007/2010), wiceprzewodniczący Komisji ONZ ds. rozwoju zrównoważonego (1994/1995), członek Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej (2005/2007), laureat największej w Europie nagrody w ochronie środowiska Deutscher Umweltpreis;
  • Paulina Górska, propagatorka świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji, pasjonatka CSR i zrównoważonego rozwoju w biznesie
  • Miasto Katowice, w którym w 2018 r. odbył się szczyt klimatyczny COP 24. To wydarzenie, którego współgospodarzem były Katowice, stanowiło impuls dla ważnych działań proklimatycznych.
  • VIVE Textile Recycling, realizująca w praktyce ideę gospodarki cyrkularnej.

_

Zdjęcie: areporter / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.