Udostępnij

Mobilne płuca odwiedziły Kujawy. Czujniki odnotowały 540 proc. normy

06.12.2023

Mobilna instalacja sztucznych płuc dojechała do Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie). To właśnie z tego rejonu wyjechały najbardziej zasmolone płuca w zeszłym roku. Sprawdziliśmy, jak było tym razem.

To już piąta edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz – zmień to”. Akcja polega na montażu mobilnej instalacji płuc, które „oddychają” powietrzem w danej miejscowości. Wraz z upływem czasu śnieżnobiały materiał pokrywa czarna warstwa zanieczyszczeń. Dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć, jakie powietrze trafia do ich płuc.

W tym sezonie instalacja dotrze do ponad 60 lokalizacji w aż ośmiu województwach. Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza. Sprawia to, że mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” nie tylko pokazuje, jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. Przede wszystkim zachęca do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w Polsce.

Mobilne instalacje można oglądać „na żywo” w relacji na portalu YouTube.

Nakło nad Notecią – smog osiągnął 540 proc. normy

Nakło nad Notecią to niespełna 20-tysięczna miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim. Od centrum Nakła do centrum Bydgoszczy jest ok. 30 kilometrów. Płuca stały tam dokładnie dwa tygodnie. Jaki był efekt?

– Po 14 dniach postoju Mobilnych Płuc w Nakle nad Notecią biały materiał zrobił się kompletnie szary – mówi w rozmowie ze SmogLabem Maciej Rusnarczyk z pobliskiego Kcyńskiego Alarmu Smogowego. Dodaje, że mieszkańcy na własne oczy widzą, że dużo jeszcze jest do zrobienia w Nakle nad Notecią. – Makieta stała w centrum miasta. Tam, gdzie występuje zabudowa kamienic, w których nadal pracują kopciuchy i trują powietrze. Zamontowany miernik jakości powietrza badał poziom smogu przez 14 dni. Największe chwilowe stężenie wyniosło 540 proc. pyłu PM10 o godzinie 5:00 rano 21 listopada. Taki sam poziom miernik pokazał kilka dni później – 27 listopada o godzinie 19:45. Największe wzrosty stężeń smogu były w godzinach 6-7 rano oraz po godzinie 17 – podsumowuje Rusnarczyk.

Jego zdaniem wiele już zrobiono, aby poprawić jakość powietrza w Nakle. – Jednak znaczna część mieszkańców kamienic nie dokonuje wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Uchwała antysmogowa, która obowiązuje od 2019 roku, zakazuje użytkowania kopciuchów już od stycznia 2024. Ekologiczne źródło ciepła to poprawa jakości powietrza. To także najważniejsza sprawa dla właściciela, czyli duże oszczędności na opale – mówi nam przedstawiciel lokalnego alarmu smogowego.

 class=
Tak wygląda przykładowy odczyt pomiarów, które towarzyszą instalacji mobilnych płuc

Bydgoszcz kopciuchami stoi

Choć województwo kujawsko-pomorskie nie jest kojarzone z zanieczyszczeniem powietrza, to w ostatnich latach wiele razy alarmowaliśmy, że wymiana kopciuchów idzie w regionie powolnie. To właśnie z Bydgoszczy wyjechały w ubiegłym roku najbardziej zanieczyszczone płuca. Tym bardziej dziwiły plany władz województwa, aby na ostatniej prostej demontować przepisy uchwały antysmogowej. Pisaliśmy o tym szeroko w październiku 2023 r. Wcześniej na łamach SmogLabu ujawniliśmy statystyki, według których tempo wymiany kopciuchów w Bydgoszczy jest bardzo powolne.

– Sytuacja w Bydgoszczy jest bez zmian. Ostatnio prawie codziennie mamy przekroczenia norm jakości powietrza. 4 grudnia o godzinie 21:15, na Osiedlu Miedzyń, gdzie stacjonowały „zwycięskie” płuca mamy ponad 600 proc. normy. Dla przypomnienia płuca ustawione w marcu 2023 roku na osiedlu Miedzyń okazały się najczarniejszymi płucami spośród 68 lokalizacji w Polsce. Dla wielu mieszkańców był to szok, w szczególności dla rodziców dzieci, które uczęszczają do pobliskich placówek oświatowych i sportowych – przypomina Kamila Gawrońska z Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Gawrońska wyjaśnia, że płuca będą krążyć w tym sezonie po mniejszych gminach województwa. – Tam, gdzie nie ma czujników, mieszkańcy dowiedzą się może po raz pierwszy, jaka naprawdę jest jakość powietrza. Płuca wyposażone są w czujnik jakości powietrza Nettigo Air Monitor – dodaje działaczka alarmu smogowego z Bydgoszczy.

 class=

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.