Udostępnij

Woda ma czasami strasznego „peHa”. Ruszył cykl warsztatów dla najmłodszych, każdy może się zgłosić

12.06.2024

Woda ma czasami strasznego „peHa” – dowiedziały się tego dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 112 w Krakowie. Rozpoczęły się darmowe zajęcia w przedszkolach i szkołach, prowadzone przez naukowców Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Ochrona wody powinna być dla nas priorytetem. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Skąd to wiemy? Przykładów jest wiele.

Zasolone i zanieczyszczone ściekami Wisła i Odra, ścieki w rzece Rabie, zanieczyszczona Brynica po pożarze składowiska w Siemianowicach, katastrofa na niewielkiej Wildze, czy cyklicznie zanieczyszczany Potok Olszanicki.

– Nie chcę ulegać pesymizmowi, tylko próbuję robić co w mojej mocy, żeby zaradzić tej tragicznej sytuacji. Zanieczyszczenie środowiska to kwestia ważna nie tylko dla naszego pokolenia, ale szczególnie dla naszych dzieci. Sama jestem mamą przedszkolaka i wiem, jak dzieci są przejęte losem planety. Chcą, żeby była czysta, przyjazna dla ludzi, zwierząt i roślin. Żeby tak było, musimy dbać o czystą wodę w rzekach i jeziorach oraz pod ziemią – mówi dr inż. Dorota Pierri, kierownik Laboratorium Hydrodynamicznego Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH i pomysłodawczyni warsztatów edukacyjnych dla dzieci „Czysta woda dla zdrowej Planety”.

Naukowcy z AGH zainaugurowali wspomniane warsztaty w Przedszkolu Samorządowym nr 112 na os. Na Wzgórzach Krzesłwickich w Krakowie. Przedszkolaki mogły się poczuć jak mali naukowcy. Na zajęciach poznali tajniki obiegu wody w przyrodzie oraz zagrożenia, jakie mogą doprowadzić do jej zanieczyszczenia.

Obieg wody w przyrodzie jak krwioobieg u człowieka

– Obieg wody to trochę taki krwiobieg jak u człowieka. Jeśli czujemy się źle, wiemy, że coś jest z nami nie tak i idziemy do lekarza i pierwsze badanie, które nam zleca to morfologia krwi. W kontekście wody dokładnie tym się zajmują hydrogeolodzy, ja i Pan prof. Mariusz Czop. Jesteśmy takimi lekarzami kuli ziemskiej. Jeżeli widzimy, że coś jest nie w porządku, mamy jakieś zanieczyszczenie, woda dziwnie pachnie, albo ma dziwny kolor, czy pojawia się piana, to zaczynamy badać te „krew” planety, czyli wodę – tłumaczyła przedszkolakom ekspertka.

Dzieci dowiedziały się jak badać wodę i że czasami ma ona strasznego „peHa”. Czyli o tym, czym jest odczyn pH wody. Prawdziwą furorę zrobiło badanie odczynu pH przy pomocy papierków lakmusowych i soku z czerwonej kapusty. Dzieci doskonale wiedziały, że ludzie często zanieczyszczają wodę. Wiedziały też, dlaczego nie można jej pić prosto z rzeki. Mogły też samodzielnie wykonać filtr.

– W ramach działalności Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH jest dostępna oferta edukacyjna dla młodzieży i dzieci we wszystkich grupach wiekowych. Mamy zajęcia dla przedszkolaków, czy dla początkowych klas szkół podstawowych i starszej młodzieży –  wyjaśnia prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Dodaje, że cel jest prosty. – Po pierwsze chodzi o to, aby kształtować świadomość ekologiczną, szacunek do wody, działania mające na celu jej ochronę. Druga kwestia to zainteresowanie dzieci nauką przez eksperymenty i praktyczne działania, bo potrzebujemy świadomych studentów – podkreśla naukowiec.

– Dzieci mają większą wiedzę ekologiczne niż nam się wydaje – przyznaje dr. Pierri.  Wystarczyło jedno pytanie: czym jest woda? – I padają odpowiedzi, że jest to nasze życie, to co pijemy codziennie, w czym się kąpiemy. Mają świadomość tego, że woda może być łatwo zanieczyszczona i wszystko to wyląduje w rzece i morzu, że mamy zanieczyszczenie plastikiem i ściekami. Są po prostu genialne!

Szkoły i przedszkola mogą się zgłaszać

– Nasze przedszkole od kilku lat uczestniczy w wielu programach ekologicznych. Są to programy np. prowadzone w współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną „Czyste powietrze wokół nas”, czy „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, również bierzemy udział w takich akcjach, jak „Kino za baterie”, czy „Mistrzowie recyklingu” – wyjaśnia  dyrektor placówki Stanisława Bożek.

W ramach dni przedszkolaka w ubiegłym roku prowadzono akcję z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. – Nasze Panie nauczycielki opracowują swoje programy edukacyjne „Zdrowo i Sportowo”, czy „Kropelka Wody”. Mamy rowerowy maj. Wprowadziliśmy też plan pracy dzięki, któremu oszczędzamy papier i wodę – wymienia jednym tchem.

– To budzi ogromną nadzieję – przyznają naukowcy AGH. Mamy nadzieję, że w przyszłości ochrona wód nie będzie pustym frazesem powtarzanym przez polityków, decydentów i urzędników, ale stanie się faktem – dodają.

Szkoły Podstawowe i przedszkola, które byłyby zainteresowane przeprowadzeniem zajęć edukacyjnych przez naukowców AGH, z wodą w roli głównej mogą zgłaszać się na adres e-mail: pierri@agh.edu.pl

Autor

Przemysław Błaszczyk

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.