Udostępnij

Odra woła o pomoc. Kolejna masowa śmierć ryb

11.06.2024

Renaturyzacja Odry to pojęcie odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. W czasie gdy organizacje pozarządowe dokładają wszelkich starań, żeby ratować rzekę, wielki biznes pozostaje niewzruszony. Instalacje odsalające powinny być oczywistą inwestycją kopalń. Szczególnie tych, które stać na wielkoskalowe posunięcia. Dziś po raz kolejny słyszymy o masowym ginięciu ryb. Czy katastrofa sprzed dwóch lat niczego nas nie nauczyła?

Międzynarodowa Koalicja Czas na Odrę z końcem maja zorganizowała we Wrocławiu polsko-czesko-niemiecką konferencję poświęconą renaturyzacji Odry.

– 18 lat temu wydaliśmy pierwszy w Polsce podręcznik renaturyzacji rzek. Zainspirowali nas Czesi. Przez ostatni dwie kadencje mieliśmy problem ze współpracą ze stroną rządową. W tej chwili to się zmienia. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska – mówił Krzysztof Smolnicki z Koalicji Czas na Odrę i Koalicji Ratujmy Rzeki.

Polacy, Czesi i Niemcy na rzecz Odry

– Zauważyłem wysiłki 3 krajów – a zwłaszcza Polski – mające na celu wyśledzenie przyczyn zanieczyszczenia Odry – powiedział Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa nawiązując do katastrofy z 2022 r.

W tym samym przemówieniu zadeklarował dalszą pomoc finansową oraz techniczną.

– Nasze wsparcie jest najskuteczniejsze, gdy jest poparte politycznym zaangażowaniem na szczeblu regionalnym i krajowym. Z satysfakcją zauważyłem, że polski NIK zgodził się z zaleceniami KE dotyczącymi konieczności ponownego rozpatrzenia wydawanych zezwoleń oraz podkreślił potrzebę jak najszybszego podjęcia spójnych i kompletnych działań. Prace nad rewitalizacją rzeki Odry muszą być kontynuowane poprzez wymierne działania w terenie – dodał komisarz. Zachęcił też do wspólnych, polsko-czesko-niemieckich działań na rzecz ochrony Odry.

Fot. K. Urban

– Współpraca międzynarodowa jest jednym z filarów naszej wizji – zapewniał Smolnicki. – Kontekst europejski jest dla nas bardzo ważny.

Prelegentki i prelegenci wskazywali na konferencji konieczność jakościowej, rzetelnej edukacji. To pomoże społeczeństwu zrozumieć mechanizmy zachodzące w rzekach.

– Płynąca, naturalna, schłodzona rzeka, a nie stojąca w betonowej kaskadzie, daje nam szansę na radzenie sobie z różnymi katastrofami, ale ma też super potencjał rekreacyjny – apelował Smolnicki. – 60 proc. dużych miejscowości zasilanych wodą rzeczną to duże miasta. Potrzebujemy czystej wody również do picia. W tej chwili sytuacja wygląda tragicznie. Tylko 0,5 proc. polskich rzek jest w dobrym stanie ekologicznym. A bezpośrednio do picia nadaje się raptem 2 proc. wody z rzek. Potrzebujemy ich renaturyzacji. Do 2030 r. mamy zrenaturyzować 25 tys. km rzek. Po to, żebyśmy mieli zdrowe systemy służące ludziom, ale też odporne na katastrofy podobne jak w 2022 r.

Renaturyzacja i edukacja

Urszula Zielińska, wiceminister Klimatu i Środowiska opowiedziała SmogLabowi o priorytetach dla Odry. – Rozpoczęliśmy te prace. To trochę potrwa, ale musimy absolutnie się tego podjąć i znaleźć na to finansowanie.

Wśród najważniejszych działań systemowych służących rzece wymieniła:

  • zintensyfikowanie prac renaturyzacyjnych Odry,
  • zmniejszenie zanieczyszczeń ze ścieków wód odpadowych, pokopalnianych; czyli zbudowanie instalacji oczyszczających, odsalających,
  • dokładne zbadanie i prawdopodobnie oczyszczenie tego, co jest w kanale Gliwickim.

– Złota alga (Prymnesium Parvum) rozwija się w słonej wodzie – podkreśla minister Zielińska. – Miejsce wody słonej nie jest w rzekach słodkich. Musimy przywrócić Odrę do stanu dobrego lub bardzo dobrego. Mamy to zresztą zapisane w ramowej Dyrektywie Wodnej, w ustawie Prawo wodne. Termin upływa w 2027 r. – mówiła zapytana przez SmogLab.

Renaturyzacja Odry ma polegać na oddaniu rzece pewnej przestrzeni. Przestrzeni koniecznej do radzenia sobie zarówno w razie suszy, jak i zagrożenia powodziowego. Naturalna rzeka charakteryzuje się większą bioróżnorodnością i zdolnością  samooczyszczania. Te możliwości są niezbędne, co pokazała nam katastrofa ekologiczna sprzed 2 lat. Zrzuty słonych wód z kopalń, niski stan wód oraz wysokie temperatury to warunki idealne do rozwoju groźnych złotych alg.

Żeby zapobiec katastrofom, potrzebne jest niezwłoczne wprowadzenie i egzekwowanie zasady „zanieczyszczający płaci”. Kiedy opłata za 1 kg soli zrzucony do rzeki wynosi 10 groszy, nie ma mowy o zachęcaniu kopalń do inwestycji w systemy odsalania wód.

Wiceminister podkreśliła: – Ze wszystkich naszych danych [wynika, że] kanał Gliwicki wydaje się być inkubatorem algi. Jest niezwykle zanieczyszczony i stanowi źródło naszych problemów.

Przed nami kolejna katastrofa?

Od niedawna media i aktywiści donoszą o kolejnych problemach w newralgicznym kanale Gliwickim. Trudna sytuacja pojawia się na różnych odcinkach Odry.

– To, co się dzieje teraz, przypomina sytuacja, jaka miała miejsce w 2022 r. Ze stopnia Malczyce ruszył duży zrzut wody, odstana woda, poderwane z dna osady wpływają na kwitnąca rzekę, ostro kwitnącą z powodu braku małż. Są trochę inne temperatury niż wtedy. Odrzańska ruletka trwa, patrzymy z niepokojem na rzekę – pisał kilka dni temu Michał Zygmunt, artysta działający na rzecz ochrony Odry i jej dopływów.

Dziś kraj obiegły informacje o kolejnych martwych rybach. Mowa o skali masowej. Według doniesień może to być wina złotej algi. Zawiadomiono odpowiednie służby. – Z naszych informacji wynika, że w wyniku naszych działań został powołany sztab kryzysowy – pisze na portalu Facebook Fundacja Viadrus.

Czy na naszych oczach dzieje się kolejna odsłona odrzańskiej katastrofy?

Zdjęcie tytułowe: Rafał Komorowski/Koalicja Czas na Odrę

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.