Udostępnij

Smogathon 2018. W finale oczyszczacze do samochodów, technologie dla samolotów i zielone przystanki

07.11.2018

Przed nami kolejna edycja Smogathonu, corocznego światowego konkursu na najbardziej innowacyjne rozwiązania dotyczące smogu. Podczas wydarzeń odbywających się w Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach oraz Polsce jury wybrało 12 projektów, które w Krakowie powalczą o tytuł zwycięzcy (o poprzednich edycjach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ). Przyjrzyjmy się im bliżej:

  1. Airlabs

Czyli, mówiąc najprościej – oczyszczacz powietrza wewnątrz samochodu. – Nasze własne badania wykazały, że poziom dwutlenku azotu w środku samochodu może być 20 razy większy niż limit WHO, wpływając na nasze zdrowie, a zwłaszcza na zdrowie dzieci. Podczas gdy niektóre samochody mają filtry cząstek stałych (HEPA), obecnie nie ma technologii, która skutecznie chroniłaby nas przed gazami i zanieczyszczeniami przedostającymi się przez otwarte okno – piszą twórcy na swojej stronie linterowej.

  1. Ampaire

To Startup, który zajął się zanieczyszczeniem płynącym z transportu powietrznego. Ekipa Ampire stworzyła elektryczne układy napędowe, które mają pomóc w przekształceniu istniejących samolotów w nieemisyjne. W planach mają także stworzenie nowoczesnego elektrycznego samolotu.

  1. Blue Sky Lab

Chińska firma opracowała miks maseczki antysmogowej z oczyszczaczem powietrza. Ich produkt to oczyszczacz z dwoma wentylatorami, który dzięki specjalnej opasce można założyć sobie na usta i mieć przy sobie przez cały dzień. O swojej masce mówią „oddychająca maszyna”.

  1. Breezee Technologies

To niemiecki system łączący działanie podręcznych, tanich sensorów i platformy do monitorowania jakości powietrza, która. Dzięki niemu użytkownik ma mieć dostęp do danych aktualizowanych na bieżąco, a także informacji, jak samemu można mieć wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

  1. CatiO2

CatiO2 to przezroczysta folia, która może zostać przyklejona do każdej powierzchni. Jak informują organizatorzy konkursu, „rozwiązanie wykorzystuje fotokatalizę do degradacji szkodliwych zanieczyszczeń w  powietrzu”.

  1. DEGRUM

Polska firma, która opracowała system wolnych od smogu przystanków autobusowych. Dach i jedna ściana będą pokryte roślinnością, a z boku ma być zainstalowany filtr oraz kurtyna powietrzna, która zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do środka.

  1. Eco Global Solutions

Firma opracowała suplement do paliw, który ma pomóc w zmniejszaniu ilości szkodliwych emisji z silników spalinowych oraz zmniejszaniu spalania.

  1. Indiro Technologies

Technologia, która pozwala dokładnie monitorować proces emisji NOx, co w przyszłości może pomóc w jego całkowitym wyeliminowaniu.

  1. Pi Green Tech Solutions

Firma opracowała specjalne urządzenie, które miałoby być montowane na rurach wydechowych, żeby oczyszczać spaliny. Pył miałby być odkładany w specjalnym zbiorniku. Kiedy zbiornik jest pełny, właściciel samochodu dostaje powiadomienie smsem, że należy go oczyścić.

  1. Smart Havens Africa

Projekt zakłada stworzenie materiału budowlanego, który nie wykorzystuje zasobów nieodnawialnych, a proces jego produkcji nie zagraża środowisku. Zaletą tego materiału ma być także jego niski koszt, co ma pozwolić na stawianie domów w krajach Trzeciego Świata.

  1. SmogBusters

To urządzenie, które ma zamieniać klimatyzatory w oczyszczacze powietrza. Wygląda jak podłużna nakładka na klimatyzator, która ma filtrować powietrze z PM 2,5, PM 10 i bakterii.

  1. Takachar

System, który ma w prosty sposób przerabiać biomasę (resztki roślinne i leśne) na paliwo, mające być wykorzystywane w rolnictwie.
Finał Smogathonu odbędzie się 19 listopada w Krakowie. Laureaci dostaną w sumie 30 tys. dolarów nagrody.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.