Przed nami kolejna edycja Smogathonu, corocznego światowego konkursu na najbardziej innowacyjne rozwiązania dotyczące smogu. Podczas wydarzeń odbywających się w Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach oraz Polsce jury wybrało 12 projektów, które w Krakowie powalczą o tytuł zwycięzcy (o poprzednich edycjach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ). Przyjrzyjmy się im bliżej:
- Airlabs
Czyli, mówiąc najprościej – oczyszczacz powietrza wewnątrz samochodu. – Nasze własne badania wykazały, że poziom dwutlenku azotu w środku samochodu może być 20 razy większy niż limit WHO, wpływając na nasze zdrowie, a zwłaszcza na zdrowie dzieci. Podczas gdy niektóre samochody mają filtry cząstek stałych (HEPA), obecnie nie ma technologii, która skutecznie chroniłaby nas przed gazami i zanieczyszczeniami przedostającymi się przez otwarte okno – piszą twórcy na swojej stronie linterowej.
- Ampaire
To Startup, który zajął się zanieczyszczeniem płynącym z transportu powietrznego. Ekipa Ampire stworzyła elektryczne układy napędowe, które mają pomóc w przekształceniu istniejących samolotów w nieemisyjne. W planach mają także stworzenie nowoczesnego elektrycznego samolotu.
- Blue Sky Lab
Chińska firma opracowała miks maseczki antysmogowej z oczyszczaczem powietrza. Ich produkt to oczyszczacz z dwoma wentylatorami, który dzięki specjalnej opasce można założyć sobie na usta i mieć przy sobie przez cały dzień. O swojej masce mówią „oddychająca maszyna”.
- Breezee Technologies
To niemiecki system łączący działanie podręcznych, tanich sensorów i platformy do monitorowania jakości powietrza, która. Dzięki niemu użytkownik ma mieć dostęp do danych aktualizowanych na bieżąco, a także informacji, jak samemu można mieć wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
- CatiO2
CatiO2 to przezroczysta folia, która może zostać przyklejona do każdej powierzchni. Jak informują organizatorzy konkursu, „rozwiązanie wykorzystuje fotokatalizę do degradacji szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu”.
- DEGRUM
Polska firma, która opracowała system wolnych od smogu przystanków autobusowych. Dach i jedna ściana będą pokryte roślinnością, a z boku ma być zainstalowany filtr oraz kurtyna powietrzna, która zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do środka.
- Eco Global Solutions
Firma opracowała suplement do paliw, który ma pomóc w zmniejszaniu ilości szkodliwych emisji z silników spalinowych oraz zmniejszaniu spalania.
- Indiro Technologies
Technologia, która pozwala dokładnie monitorować proces emisji NOx, co w przyszłości może pomóc w jego całkowitym wyeliminowaniu.
- Pi Green Tech Solutions
Firma opracowała specjalne urządzenie, które miałoby być montowane na rurach wydechowych, żeby oczyszczać spaliny. Pył miałby być odkładany w specjalnym zbiorniku. Kiedy zbiornik jest pełny, właściciel samochodu dostaje powiadomienie smsem, że należy go oczyścić.
- Smart Havens Africa
Projekt zakłada stworzenie materiału budowlanego, który nie wykorzystuje zasobów nieodnawialnych, a proces jego produkcji nie zagraża środowisku. Zaletą tego materiału ma być także jego niski koszt, co ma pozwolić na stawianie domów w krajach Trzeciego Świata.
- SmogBusters
To urządzenie, które ma zamieniać klimatyzatory w oczyszczacze powietrza. Wygląda jak podłużna nakładka na klimatyzator, która ma filtrować powietrze z PM 2,5, PM 10 i bakterii.
- Takachar
System, który ma w prosty sposób przerabiać biomasę (resztki roślinne i leśne) na paliwo, mające być wykorzystywane w rolnictwie.
Finał Smogathonu odbędzie się 19 listopada w Krakowie. Laureaci dostaną w sumie 30 tys. dolarów nagrody.