Udostępnij

Prozac i gupiki. Popularny lek na depresję nie służy rybom

01.09.2024

Opublikowane niedawno wyniki badań dostarczają nowych dowodów, jeśli chodzi o wpływ leków na przyrodę. Międzynarodowy zespół badawczy zaobserwował, że popularny środek przeciwdepresyjny poważnie wpływa na zachowanie jednej z ryb. Farmaceutyki w wodzie znalazły się na celowniku naukowców nie pierwszy raz.

Naukowcy z dwóch ośrodków akademickich – Monash University oraz University of Tuscia – postanowili przyjrzeć się bliżej skutkom oddziaływania środowiskowego popularnego farmaceutyku. Badania dotyczyły fluoksetyny, znanej szerzej pod nazwą handlową Prozac. To lek psychotropowy, stosowany m.in. w leczeniu depresji. Substancja ta, jak wskazują badacze, stała się powszechnie obecna w wielu akwenach na całym świecie. Podobnie jak inne leki spotykane w wodzie.

Jak czytamy w komunikacie, „zanieczyszczenia tego rodzaju, często wprowadzane poprzez zrzut ścieków, utrzymują się na niskim poziomie w rzekach, jeziorach i oceanach”. Podkreślono, że „pomimo powszechnego występowania tych substancji chemicznych, ich pełny wpływ na życie zwierząt wodnych, w szczególności na ich zachowanie i sukces rozrodczy, pozostaje niejasny”.

By pogłębić wiedzę w tym zakresie, naukowcy z Włoch i Australii przeprowadzili badania na gupikach. Wyniki ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Animal Ecology.

Farmaceutyki w wodzie i gupiki. Szkodliwy wpływ prozaku na rozmnażanie

Odłowione z akwenów ryby były konfrontowane z różnymi stężeniami popularnego farmaceutyku. Badania, które trwały 5 lat, polegały na wystawianiu gupików na działanie trzech istotnych stężeń fluoksetyny. Obejmowało to wiele pokoleń ryb. Monitorowano w tym czasie zachowanie zwierząt, ich kondycję fizyczną, a także zdrowie w zakresie reprodukcji. 

Co wykazano? Popularny lek okazał się wpływać na zachowania ryb oraz ich zdolność do rozmnażania. Naukowcy testowali kluczowe elementy, takie jak kondycja fizyczna, ubarwienie oraz rozmiar gonopodium. To ostatnie to zmodyfikowana płetwa używana jako narząd rozrodczy u samców. Sprawdzano ponadto krytyczne dla rozmnażania cechy plemników, w tym ich żywotność, ilość i ruchliwość.

– Nawet w niskich stężeniach fluoksetyna zmieniała kondycję fizyczną gupików i zwiększała rozmiar ich gonopodium. Jednocześnie spadała szybkość plemników. A to czynnik kluczowy dla sukcesu reprodukcyjnego – powiedział w oświadczeniu dr Upama Aich, współautor badania z Monash University School of Biological Sciences.

Zmiana zachowania. Gupiki mniej odporne na zagrożenia

Wnioski z obserwacji dotyczą jednak nie tylko rozmnażania, ale i innych zachowań. Gupiki pod wpływem farmaceutyku gorzej radziły sobie z adaptacją do realiów otoczenia. To szczególnie ważne w kontekście przetrwania. Dlatego naukowcy postulują szersze badania nad skutkami obecności w wodzie farmaceutyków. Nie tylko tzw. psychotropów, ale i innych leków. Druga kwestia to normy środowiskowe związane ze zrzutami i oczyszczaniem ścieków.

– Ekspozycja na fluoksetynę znacząco zmniejszyła również plastyczność behawioralną gupików. To doprowadziło do spadku zdolności osobników do dostosowywania własnej aktywności w różnych kontekstach, również w zakresie podejmowania ryzyka – powiedział dr Giovanni Polverino z University of Tuscia, współautor pracy.

Problem jest poważny, co sugerują wyniki coraz to kolejnych badań. Przed dwoma laty informowaliśmy o wnioskach z szerokiej analizy, obejmującej połowę rzek na świecie. Międzynarodowy zespół zbadał próbki wody, by sprawdzić poziom zanieczyszczenia lekami. W co czwartej badanej lokalizacji wykryto stężenia potencjalnie toksyczne. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ. Szerzej o problemie pisaliśmy również TU.

_

Zdjęcie: shutterstock/underworld

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.