Udostępnij

COP24: Rząd USA promował „czysty węgiel”. Wydarzenie oprotestowano

10.12.2018

W poniedziałek, przy okazji COP24, miało odbyć się wydarzenie poboczne, zorganizowane przez administrację amerykańską. Podobnie jak rok temu w Bonn, Amerykanie przyjechali na szczyt klimatyczny ONZ, by promować węgiel oraz inne paliwa kopalne. Wydarzenie zostało zakłócone i przerwane.

Amerykański węgiel

Panel nazwano „Innowacyjne technologie pobudzają ekonomiczny dynamizm” (Innovative Technologies Spur Economic Dynamism). W oświadczeniu Departamentu Stanu USA – wydanym na kilka dni przed wydarzeniem – napisano, że zaprezentowane zostaną „sposoby wykorzystania paliw kopalnych tak czysto i wydajnie, jak to tylko możliwe, a także wykorzystanie bezemisyjnej energii jądrowej”.
Lou Leonard z WWF (World Wide Fund for Nature) powiedział BBC, że wydarzenie to „jeszcze bardziej podważy wiarygodność USA jako strony w odbywających się rozmowach”.
W tym kontekście warto przypomnieć, że w sobotę (wraz z Rosją, Arabią Saudyjską i Kuwejtem) przedstawiciele administracji amerykańskiej sprzeciwili się optymistycznemu przyjęciu wniosków raportu IPCC w ramach COP24.
Jan Erik Saugestad, CEO Storebrand – zarządzający 85 miliardami dolarów w największym norweskim prywatnym funduszu inwestycyjnym – skomentował wydarzenie tak:
“Osobista misja Trumpa, żeby promować ‘czysty węgiel’ trafia w moment, kiedy opracowanie po opracowaniu pokazuje, że wysokoefektywne elektrownie węglowe pozostają nadal wysoce szkodliwe dla klimatu, a dotyczące ich projekty wychwytywania i składowania CO2 nieudane i drogie. Inwestorzy nie kupują fake newsów o czystym węglu, które mają przykryć szybkie kurczenie się sektora węglowego w USA”.

Protest

Podobnie jak rok temu, dzisiejszy panel został oprotestowany przez aktywistów. Wydarzenie przerwano.
Poniżej kilka bezpośrednich relacji z Katowic.


 
Źródła: bbc.com, newsweek.com
Zdjęcie: Unsplash.com/Paweł Czerwiński

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.