Udostępnij

Kobiety w cieniu transformacji energetycznej. „Obecne wsparcie nie dostrzega nierówności”

02.10.2024

Dyskutując o transformacji energetycznej w kontekście rynku pracy, najczęściej usłyszeć możemy o górnikach. I innych profesjach kojarzonych głównie z mężczyznami. Jak jednak odchodzenie od paliw kopalnych wpływa na sytuację zawodową kobiet? Czy mamy szansę na „realnie sprawiedliwą transformację”? Kwestiom tym poświęcono najnowszy raport ekspercki Fundacji Instrat.

Transformacja energetyczna powinna być procesem przemyślanym i uwzględniającym różne potrzeby. To wydaje się głównym wnioskiem płynącym z niedawnego raportu Fundacji Instrat. Dziś nierówności społeczne bywają pomijane, jednak można to zmienić. „Obecne formy wsparcia, choć w teorii w równy sposób traktują kobiety i mężczyzn, nie uwzględniają nierówności na rynku pracy, a wprowadzane w niedostosowanej formie będą nadal je pogłębiać” — czytamy w komunikacie na temat publikacji. W dokumencie skupiono się na trzech polskich regionach węgla brunatnego: konińskim, bełchatowskim i turoszowskim.

Aby sprawiedliwa transformacja była realnie »sprawiedliwa«, jej mechanizmy muszą brać pod uwagę szczególną sytuację kobiet na rynku pracy” — zwrócono uwagę. Co to oznacza w praktyce?

Bezrobocie kobiet w regionach uprzemysłowionych

Okazuje się, że w regionach, w których transformacja energetyczna wpłynie na zatrudnienie, bezrobocie jest dziś częściej problemem kobiet, niż mężczyzn. Przykładowo, jak czytamy w raporcie, w regionie konińskim ich udział w bezrobociu wynosi 61 proc. W regionie bełchatowskim jest to z kolei 55 proc., natomiast w turoszowskim 52 procent. 

Zespół ekspercki odpowiedzialny za raport zwraca uwagę, że duża reprezentacja osób predysponowanych do pracy w przemyśle oznacza duże prawdopodobieństwo, że region przyciągnie właśnie tego rodzaju inwestycje. Podkreślają przy tym, że na brak dopasowania rynku pracy do preferencji i potrzeb kobiet można odpowiedzieć. I to z użyciem już istniejących mechanizmów sprawiedliwej transformacji. 

— Transformacja energetyczna to szansa również na poprawienie sytuacji kobiet na rynku pracy. Odejście od monokultury przemysłowej i dywersyfikacja gospodarki musi obejmować stworzenie miejsc pracy odpowiadających na potrzeby i oczekiwania kobiet. W praktyce oznacza to, że oprócz przemysłu, potrzebne będą m.in. przedsiębiorstwa usługowe czy miejsca oferujące udogodnienia. Takie jak praca zdalna, czy dofinansowania żłobków i przedszkoli — zauważa Zofia Borowczyk, analityczka w Fundacji Instrat i współautorka raportu.

„Sprawiedliwa transformacja uwzględniająca nierówności płci”

Wspomniana nierówność dotyczy wielu regionów, które dotknięte zostaną transformacją w związku z dekarbonizacją gospodarki. Jak podaje Instrat, w polskim przemyśle zatrudnionych jest więcej mężczyzn niż kobiet. W województwach łódzkim, wielkopolskim i dolnośląskim mężczyźni stanowią nawet 70 proc. siły roboczej. 

Kobiety napotykają tam o wiele większe trudności w pozostawaniu aktywnymi na rynku pracy. A to za sprawą wspomnianej struktury zatrudnienia związanej z „męską specyfiką pracy”. To również kwestia braku inwestycji poza przemysłem w regionach węgla brunatnego. 

— Sprawiedliwa transformacja uwzględniająca nierówności płci (ang. gender-responsive just transition), to pojęcie, które jeszcze nie zadomowiło się nad Wisłą. Zakłada ono łagodzenie nierówności na rynku pracy przy okazji projektowania mechanizmów sprawiedliwej transformacji — wyjaśnia Zofia Borowczyk. — Ponieważ jednak sektor OZE może nie dostarczyć wystarczającej liczby nowych miejsc pracy, powinno się to dziać poprzez inwestycje w inne sektory w regionie. W przypadku opisywanych regionów niemniej ważna jest ogólna poprawa funkcjonowania lokalnych rynków pracy, w których zatrudnienie kobiet jest znacznie niższe — podkreśla analityczka Instratu.

Transformacja energetyczna może poprawić sytuację kobiet. „Realnie »sprawiedliwa« transformacja”

Instrat zwraca uwagę, że obecne formy wsparcia — choć w teorii w równy sposób traktują kobiety i mężczyzn — nie uwzględniają nierówności na rynku pracy. Stwarza to ryzyko, że niekorzystna sytuacja wielu kobiet będzie się pogłębiać. Aby sprawiedliwa transformacja była realnie »sprawiedliwa«, jej mechanizmy muszą brać pod uwagę szczególną sytuację kobiet na rynku pracy” — czytamy. 

Jan Rączka, kierownik Just Transition Impact Advisory Hub w Fundacji Instrat i współautor publikacji, podsumowuje jak ten cel osiągnąć. — Pierwszym krokiem, jaki wykonać powinny osoby projektujące wsparcie, musi być rozpoznanie, z jakimi barierami mierzą się kobiety na rynkach pracy w regionach węglowych. Działania osłonowe i pomocowe powinny wspierać kobiety w procesie transformacji energetycznej — podkreśla. — Dobrym przykładem jest program pracowniczy „Droga do zatrudnienia po węglu” w Wielkopolsce Wschodniej. Jest on skierowany nie tylko do odchodzących pracowników, ale również członków ich gospodarstw domowych, w tym do 7,6 tys. kobiet — zwraca uwagę Rączka. 

_

Z całością omawianej publikacji można zapoznać się na stronach Instratu.

Zdjęcie: Shutterstock / Cavan-Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.