Udostępnij

Powódź odcięła ich od prądu. Fotowoltaika uratowała sąsiadów

08.10.2024

Programista i majsterkowicz samodzielnie zaprojektował oraz zamontował instalację fotowoltaiczną w domu w Jarnołtówku. Dokładanie dwa dni później – w wyniku powodzi – opolska miejscowość została zalana. Tym samym mieszkańcy zostali odcięci od prądu. Świeżo zainstalowany system off-grid przeszedł test w najbardziej niebezpiecznych warunkach ratując nie tylko dom właścicieli, ale także wiele domostw sąsiadów, którzy mimo kataklizmu mogli korzystać z energii.

System działa w zmyślny, niezależny od sieci sposób. Najpierw energia zaspokaja bieżące potrzeby. Dzięki temu, że nadwyżka trafia do akumulatorów, mieszkańcy mogą być spokojni o działanie najważniejszych urządzeń, gdy w gniazdku nie ma prądu. To sprawia, że właściciele instalacji są niezależni od awarii. Na system składają się trzy falowniki o mocy 5 kW każdy a także magazyn energii o pojemności 9,6 kW. Mieszkańcy Jarnołtówka niezwykle szybko przekonali się o jego skuteczności.

Montaż systemu zakończył się dwa dni przed powodzią. Zbieg okoliczności, który uratował sąsiadów. Fot. Robert Krajza

Instalacja jest niezależna od awarii

Gdy wielka fala zalała Jarnołtówek, mieszkańcy, jak w czasie powodzi bywa, nie mieli prądu. Z pomocą przyszli zapobiegliwi, którzy dwa dni wcześniej stali się posiadaczami systemu off-grid. Choć ich posiadłość stała wtedy pusta, sąsiedzi mający do niej klucze mogli skorzystać z energii. – Pociągnęliśmy przez ulicę przedłużacze do naszego domu i dzięki temu mogliśmy zasilić urządzenia – mówił Joachim Wolny w wywiadzie z portalem lokalna24.pl, który jako pierwszy opisał historię. – Mieszkamy już za tamą. Do przejścia granicznego mamy dosłownie 100 m. Na szczęście jest wysoko i nie byliśmy narażeni na zalanie, a jedyne skutki, jakie odczuwaliśmy, to brak energii elektrycznej i wody.

– Byliśmy bardzo zadowoleni. Wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak lodówka, telewizor czy ładowarki do telefonów, pracowały. A ta instalacja nawet nie zdążyła się porządnie naładować, ponieważ zaraz po zamontowaniu był wieczór, a później nie było słonecznych dni. A mimo wszystko dawała energię elektryczną i to przy bardzo pochmurnym niebie. Sprzęty w domu normalnie mogły pracować. To rewelacja – opowiadał Wolny. Jego gospodarstwo domowe korzystało z instalacji kilka dni, aż do przywrócenia prądu z sieci.

Inteligentne funkcjonowanie. System off-grid

– Jest to system fotowoltaiczny off-gridowy, to znaczy, że może działać bez sieci zewnętrznej, bez elektrowni. System ma akumulatory, które mogą magazynować nadmiar energii ze słońca – mówi Robert Krajza pytany przez SmogLab.

Sam system off-gridowy, jak każdy fotowoltaiczny, działa, gdy świeci słońce. Można używać go do konsumpcji tejże energii. – Jeśli natomiast braknie prądu od dostawcy, systemy on-gridowe po prostu się wyłączają i pomimo posiadania paneli fotowoltaicznych, prądu się nie ma.

– Widziałem tam kilka domów, które miały on-grid, ale nie miały prądu, bo bez połączenia z siecią energetyczną to po prostu nie działa – powiedział nam Robert Krajza. – System offgridowy jest niezależny od tej sieci. Jest oczywiście wpięty do instalacji z elektrowni po to, żeby wspomagać się w razie braku prądu, awaryjnie. Czasem jest też tak, że słońce mniej świeci a mamy większe zużycie, więc system sobie uzupełnia energię w takiej części, której brakuje.

Wtedy, kiedy słońce świeci intensywnie, nie ma potrzeby uzupełniania energii. Inteligentne falowniki dobierają sobie energię na zasadzie priorytetów w następującej kolejności:

  • zasilanie urządzeń przez słońce,
  • w razie niedoboru dokładanie energii z akumulatorów magazynu,
  • dobór z sieci energetycznej w przypadku dalszego braku.

– Jeśli pobór energii w nocy nie jest zbyt duży, w większości wypadków do zasilenia prostych urządzeń wystarczy standardowy magazyn energii. Natomiast gdy potrzeba więcej energii, dobiera już z sieci – tłumaczy SmogLabowi.

Koszty zależne są od miejsca posadowienia paneli oraz od samej lokalizacji obiektu, do którego ma dojechać specjalista. – Teraz mam klienta, któremu robię instalację naziemną, coś à la carport. To naziemna konstrukcja, na której umieszcza się panele. Wtedy nie musi być żadnej wiaty czy dachu. Instalacja podobna do tej w Jarnołtówku to koszt mniej więcej 30 tys. zł brutto – wylicza ekspert zachęcając do zaplanowania instalacji w najbliższym sezonie.

Zdjęcie tytułowe: Robert Krajza

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.