Udostępnij

Zwolnij i posłuchaj odc. 3: Tak brzmią Łąki Nowohuckie

03.11.2024

Łąki Nowohuckie to unikatowy obszar o powierzchni ponad 50 hektarów, który znajduje się w centrum Nowej Huty. Od ponad 20 lat Łąki Nowohuckie są uznane jako użytek ekologiczny – jedna z form ochrony środowiska. Po niezwykłym obszarze oprowadza nas w spacerze dźwiękowym Przemysław Niemczewski, badacz audiosfery miast i artysta dźwiękowy.

Łąki Nowohuckie – rozdział pierwszy

Uważny słuchacz w nagraniu odnajdzie trzy rozdziały.

W rozdziale pierwszym ledwie słyszalny szum miasta ostatecznie znika w wielowarstowywm śpiewie ptaków. By je lepiej usłyszeć, ustawiam mikrofon, zakładam słuchawki i wzmacniam czułość nagrywania. Warkot silników tonie w ptasich odgłosach. Jest czerwiec, niedziela, około 4 rano. Obłok mgły dryfujący z zachodu na wschód na kilkanaście minut okrywa miejsce nasłuchu – szuwar trzcinowy.


Podcast „Zwolnij i posłuchaj” jest częścią naszego nowego cyklu „Żyć wolniej”, w którym przyglądamy się idei „slow life”, polskiej kulturze pracy, alternatywnym formom edukacji i spędzania wolnego czasu. Pokazujemy miejsca, które opierają się tradycyjnym procesom, rozmawiamy z ekspertami i ludźmi, którzy postanowili zwolnić i iść wbrew głównemu nurtowi. Wszystkie teksty będzie można znaleźć pod TYM LINKIEM. Cykl we współpracy z Fundacją Better Future.


Kukanie samca kukułki pozwala poczuć jak rozległe są Łąki Nowohuckie –  ponad 50 ha terenu zielonego. Słychać bażanta, cierniówkę, świerszczka, dziwonię. Obecna od początku rokitniczka – jak czytam w publikacji o Łąkach Nowohuckich – upodobała sobie suche trawy na pograniczu trzcinowisk.

Łąki Nowohuckie to miejsce lęgów 35 gatunków ptaków, choć prowadzone badania pokazywały, że przy różnych okazjach odwiedza je drugie tyle. Wśród nich sporo gatunków pospolitych, ale na Łąkach gniazdują na przykład derkacze, wymieniane w dyrektywnie unijnego programu Natura 2000, która zakłada ochronę siedlisk zagrożonych gatunków. Derkacz odzywa się około 4 minuty z charakterystycznym odgłosem porównywanych do drapania grzebieniem o brzeg stołu. Około 10 minuty słychać trzcinniczka, kolejnego ptaka charakterystycznego dla podmokłych łąk.

Mamy też srokę, sierpówkę, grzywacza. Na początku pojawia się nawet szczekający kozioł sarny. Nie udało się nagrać młodych dziczków, bo spłoszyłem je, gdy przyszedłem. Regularnie piejący w oddali kogut sygnalizuje zbliżający się świt. Z każdą godziną będzie coraz głośniej.

Rozdział drugi

Jest około siódmej rano.

Miasto budzi się do życia wraz z owadami. Ptaki niechętnie oddają łąkę pasikonikom i konikom polnym, które rozpoczynają swoją kompozycję muzyczną. Przestrzeń wokół mnie bzyczy, cyka, wibruje. Pozostaje mi porzucenie prób szukania obiektów dźwiękowych, rozpoznawania, wartościowania i zasłuchanie się w 11-minutowym fragmencie muzyki, którą komponują Łąki. Łączą się tu dźwięki biofonii (odgłosy organizmów żywych), geofonii (do tej kategorii zaliczamy np. wiatr, wodę) i antropofonii (dźwięki tworzone przez człowieka i jego wytwory).

Kiedyś w tym miejscu płynęła Wisła. Łąki Nowohuckie znajdują się w starorzeczu, które powstało wskutek zmiany biegu rzeki. Teren Łąk od południa wyznacza wał wiślany, od północy kilkunastometrowa skarpa. Od tej strony znajduje się centrum Nowej Huty – Plac Centralny, os. Centrum E, os. Na Skarpie.

Łąki Nowohuckie w Krakowie. Fot. Przemysław Niemczewskie

Rozdział trzeci

Słyszymy warkot silnika motocyklowego, dzwony kościoła, bębny zagrzewające do gry drużynę piłkarską na pobliskim stadionie Hutnika, tabor tramwajowy, sygnał karetki pogotowia, rozmowy spacerujących ludzi. Po południu dużo lepiej słyszalne są dźwięki antropogeniczne czyli wynikające z działalności człowieka.

Pomysłów na zagospodarowanie tego terenu było sporo – budowniczowie Huty w latach 50. myśleli o zalewie, stadionie czy innych obiektach sportowych. Mieszkańcy wykorzystywali ten teren do jazdy na sankach, na rajdy rowerowe i motocyklowe. Pojawił się nawet inwestor chcący zamienić teren w pole golfowe.

Na szczęście pod koniec lat 90. oddolne starania doprowadziły do objęcia Łąk ochroną prawną poprzez program Natura 2000 ze względu na siedliska rzadkich gatunków np. motyli. Przez lata różne środowiska naukowe prowadziły badania, wskazujące na unikatowe wartości przyrodnicze tego terenu. W 2003 zostały uznane za pierwszy w Krakowie użytek ekologiczny.

Pomimo bliskości ruchliwego centrum w nagraniu dominuje przyroda.

Słychać wiatr przemykający między źdźbłami trzciny. Przenosi też rozmowy spacerowiczów. Ale to trzcina pospolita króluje, także wizualnie – osiąga wysokość powyżej 2 metrów. Częścią ochrony jest regularne koszenie części trzcinowiska, żeby nie zdominowało całego obszaru. Łąki Nowohuckie to w końcu około 20 różnych zbiorowisk roślinnych i ponad 370 gatunków roślin kwiatowych.

Gdybym jednak miał wskazać dźwięk charakterystyczny dla tego miejsca, byłby to właśnie szum szuwaru trzcinowego.

Zdjęcie tytułowe: Przemysław Niemczewski

Autor

Przemysław Niemczewski

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.