Udostępnij

Analitycy prognozują, że w 2019 i 2020 podrożeją uprawnienia do emisji CO2

17.01.2019

Jak podaje Agencja Reutera – analitycy zwiększyli prognozy dotyczące cen uprawnień do emisji CO2 w europejskim systemie ETS. Możliwość podwyżki wynika z niestabilności rynku związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, a także z uruchomienia Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR) dla CO2.

Eksperci – z którymi rozmawiał Reuter – oszacowali, że w 2019 r. unijne uprawnienia do emisji CO2 będą kosztować 27 euro za tonę, natomiast w 2020 r. – 32,83 euro. Dziś koszt ten wynosi około 23 euro za prawo do emisji tony dwutlenku węgla.

Co ciekawe, prognozy wzrosły odpowiednio o 17,3 proc. i 21,8 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Zdaniem analityków prawdopodobna podwyżka cen jest związana z niepewnością zbliżającego się Brexitu, a także uruchomieniem Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR) dla CO2.

Jak działa ETS?

Europejski system handlu emisjami (ETS) jest unijnym narzędziem służącym walce ze zmianami klimatycznymi. W ramach niego wprowadzane są limity łącznych emisji gazów cieplarnianych, a także pułapy dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

Firmy objęte systemem mogą wyprodukować określoną ilość CO2. W przypadku produkcji poniżej limitu otrzymują one uprawnienia, które mogą zostać odsprzedane innemu przedsiębiorstwu – niespełniającemu wymagań emisyjnych. Cena uprawnień podlega regułom rynkowym. Unia może jednak obniżyć limity, tym samym zmniejszając produkcję CO2.

Rezerwa Stabilności Rynkowej

Poza niepewnym przebiegiem Brexitu – zdaniem analityków – na koszt uprawnień emisyjnych wpływa uruchomienie Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR) dla CO2. W ramach działającego od 1 stycznia 2019 systemu MSR ustalany będzie limit, jeśli chodzi o liczbę uprawnień emisji znajdującą się na rynku. Nadwyżka będzie przesuwana do rezerwy – skąd wrócić będzie mogła dopiero gdy liczba uprawnień do emisji spadnie poniżej limitu.

Rozwiązanie ma zmusić najgorzej wypadające przedsiębiorstwa do inwestycji w ograniczanie własnych emisji CO2.

 

Czytaj także o inwestycji w Ostrołękę C

 

Źródła: Reuters, ec.europa.eu, europarl.europa.eu

Zdjęcie: Flickr/Ian Britton

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.