Udostępnij

Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

22.01.2019

Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej proszą włodarzy należących do niej gmin o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych. Pod petycją dotyczącą zanieczyszczenia z „obwarzanka krakowskiego” jest już ponad pięć tysięcy podpisów.

Petycja powstała z inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego. Adresatami są władze gmin graniczących z Krakowiem. Chodzi między innnymi o Świątniki Górne, Wieliczkę, Michałowice czy Zielonki. Według pomiarów czujników smogu Airly jakość powietrza jest tam fatalna, a normy potrafią być przekroczone nawet o ponad 800 procent (dane z Wieliczki z  22 stycznia 2019).  Bliżej centrum metropolii powietrze nadal truje, jednak sytuacja jest o wiele lepsza. W tym samym momencie przy Alei Trzech Wieszczów odnotowano przekroczenia na poziomie około 300 procent. Aktywiści twierdzą, że smog w granicach Krakowa pochodzi również z palenisk w sąsiadujących z nim miejscowościach.

„W latach 2015-2017 w 14 gminach otaczających Kraków zostało wymienionych jedynie 1215 z około 48 000 kotłów i pieców na węgiel i drewno, a więc zaledwie 2,5 procenta!” – czytamy w treści petycji. Jak zauważają jej autorzy, w takim tempie wymiana wszystkich pieców emitujących szkodliwe pyły zajmie około 40 lat. A według zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego kotły opalane złej jakości paliwem mają zniknąć z regionu do 2022 roku.

Inicjatorzy akcji domagają się od podkrakowskich gmin szybszego działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie mieszkańcom pomocy w uzyskaniu dotacji na nowe kotły i stworzenie programów dopłat do rachunków za ogrzewanie droższym paliwem. Według aktywistów pomóc ma również lepsza kontrola palenisk, jak również akcje informujące o szkodliwośći smogu i karach za ogrzewanie domu niedozwolonymi materiałami. Jak czytamy w treści apelu, gminy powinny również rzetelnie informować mieszkańców o poziomach zanieczyszczenia odnotowywanych w ich miejscowościach.

Z treścią petycji można zapoznać się pod tym adresem. 

Fot. Airly.

Czytaj wywiad z dr Jakubem Bartyzelem z AGH o badaniach jakości powietrza w Małopolsce

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.