Udostępnij

Plastik zabija żółwie morskie. Wystarczy jeden kawałek

25.01.2019

To jeden ze smutnych symboli zanieczyszczenia oceanów przez człowieka: szacuje się, że ponad połowa wszystkich żółwi morskich spożywało plastik. Tymczasem wystarczy dosłownie jeden, mały kawałek, żeby zwierzę mogło zginąć – alarmują australijscy naukowcy. Po przebadaniu prawie tysiąca martwych żółwi znalezionych na plażach, nauka ma ostateczny dowód na to, że plastikowe śmieci je zabijają.

Grudzień, Indonezja, plaża w Congot. Hary Hermanto znajduje na brzegu martwego żółwia, z którego szczątków zwisają plastikowe odpady. Aktywiści ekologiczni podadzą później, że po raz pierwszy w żółwim żołądku wykryto aż tak dużo odpadów. Przyczyna śmierci zwierzęcia nie jest jednak do końca jasna.

Wątpliwości rozwiewają doniesienia naukowców z australijskiego instytutu CSIRO Oceans and Atmosphere. O ile do niedawna rzeczywiście nie było pewne, czy plastik w oceanach bezpośrednio przyczynia się do wczesnego umierania żółwi, tak od kilku miesięcy mamy na to twardy dowód. Badania wykazały bowiem, że gdy żółw ma 14 plastikowych elementów w jelicie, istnieje aż 50-procentowe prawdopodobieństwo, że umrze.

Nie oznacza to jednak, że żółw morski będzie bezpieczny, jeśli spożyje mniej niż 14 kawałków. Naukowcy potwierdzili, że jeśli zwierzę zjadło tylko jeden element, już ma więcej niż jedną na pięć szans na śmierć. Przy 200 kawałkach zgon jest w pełni nieunikniony. Według badań, najbardziej narażone są młode osobniki (w porównaniu do 16% dorosłych, plastik spożyło 23% niedojrzałych żółwi i 54% piskląt).

O przyczynach zgonów mówi autorka badań dr Britta Denise Hardesty: – Ze względu na budowę przewodu pokarmowego, żółwie nic nie zwracają. Jeśli jeden cienki kawałek plastiku znajdzie się w niewłaściwym miejscu, może zablokować kanał, a wtedy nic już nie może przez niego przejść. Poza tym, twardsze kawałki powodują też obrażenia wewnętrzne.

Dlaczego żółwie?

Żółwie morskie były jednymi z pierwszych zwierząt, u których zarejestrowano połykanie plastikowych elementów. Zjawisko występuje w każdym regionie świata i we wszystkich siedmiu gatunkach tych gadów. Szacuje się, że na całym świecie aż 52 proc. żółwi morskich spożywała plastik (u wybrzeży Brazylii odsetek wzrasta nawet do 90 proc.).

– Wiedzieliśmy, że żółwie konsumują dużo plastiku, ale nie wiedzieliśmy na pewno, czy to ten plastik spowodował ich śmierć, czy po prostu miały go w sobie, gdy umierały  – mówi dr Chris Wilcox, kierownik badań w CSIRO Oceans and Atmosphere. – Miliony ton plastikowych śmieci trafia do oceanów na całym świecie każdego roku. Opracowany przez nas model pomaga nam zrozumieć wpływ spożywania plastiku nie tylko na jednostki, ale całą populację zagrożonych żółwi.

Autorzy badania chcą nie tylko lepiej zrozumieć populację żółwi morskich, ale też podnieść świadomość konsumentów i przywódców politycznych na temat zagrożenia ze strony tworzyw sztucznych. Zachęcając do twórczych rozwiązań tego problemu, wymieniają m.in. podatek od plastiku lub system depozytowy. Wspomniana wcześniej Indonezja jest drugim co do wielkości plastikowym zanieczyszczeniem świata (po Chinach). Kraj ten wytwarza 3,2 miliona ton nieprawidłowo zużytych odpadów z tworzyw sztucznych rocznie, z czego 1,29 miliona trafia do oceanu.

Źródło: Nature, BBC

Fot. GoodFreePhotos

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.