Udostępnij

Zbudowali łódź z wyrzuconego na brzeg oceanu plastiku i wypłynęli w 500-kilometrowy rejs [WIDEO]

31.01.2019

Grupa kenijskich aktywistów zbudowała tradycyjny rodzaj łodzi – dau – wykorzystując w tym celu przede wszystkim plastik wyrzucony na brzeg przez ocean. Właśnie wyruszyli w rejs, by uświadamiać mieszkańców odwiedzonych miejsc, jak szkodliwe dla środowiska jest jednokrotne wykorzystywanie plastiku.

Dau to tradycyjny żaglowiec, rozpowszechniony w wielu krajach leżących nad Oceanem Indyjskim – m.in. w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz Bangladeszu. Choć nie wiadomo, czy wymyślili go Arabowie czy Hindusi, historycy są zgodni, że w niemal niezmienionej formie wykorzystywany jest od co najmniej 1500 lat.

Tradycyjne dau zbudowane są przede wszystkim z drewna. Aktywiści, działający w ramach inicjatywy The Flipflopi Project, postanowili jednak zastąpić je odzyskanym z oceanu tworzywem sztucznym. Kadłub statku został zbudowany z desek wytworzonych z przetopionego plastiku, natomiast pokrywające go panele powstały z 30 tysięcy klapek poddanych recyklingowi.

 

W swój pierwszy rejs łódź wyruszyła 24 stycznia z kenijskiej wyspy Lamu. Aktywiści planują dopłynąć do oddalonego o 500 kilometrów Stone Town na Zanzibarze – po drodze odwiedzając liczne wioski w Kenii oraz Tanzanii. Podróż ma potrwać około dwóch tygodni.

Jak podkreślają uczestnicy projektu – to nie łódź jest w tym przypadku najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie innym, że jednokrotne wykorzystanie plastiku nie ma sensu. Dlatego ich głównym celem jest edukacja, którą chcą realizować spotykając się z uczniami szkół, urzędnikami oraz członkami lokalnych społeczności.

„Będziemy prowadzić warsztaty recyklingu, ucząc prostych rzeczy, jak na przykład wyrabiania liny z plastikowych butelek przy użyciu bardzo podstawowej technologii” – powiedział kierujący zespołem Dipesh Pabari w rozmowie z portalem UN Environment.

Zespół wierzy, że afrykańska pomysłowość może doścignąć światowe rozwiązania w ten sam sposób, w jaki zrobiła to M-Pesa – innowacyjna usługa płatności mobilnej, spopularyzowana w Kenii.

 

O tym, jak szkodliwy jest plastik, który zanieczyszcza morza i oceany, przeczytać można tutaj.

 

Źródła: The Flipflopi Project, CNN, UN Environment

Zdjęcie: The Flipflopi Project/ Blog  (Autor: Abdalla Barghash)

 

Czytaj też: Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.