Grupa kenijskich aktywistów zbudowała tradycyjny rodzaj łodzi – dau – wykorzystując w tym celu przede wszystkim plastik wyrzucony na brzeg przez ocean. Właśnie wyruszyli w rejs, by uświadamiać mieszkańców odwiedzonych miejsc, jak szkodliwe dla środowiska jest jednokrotne wykorzystywanie plastiku.
Dau to tradycyjny żaglowiec, rozpowszechniony w wielu krajach leżących nad Oceanem Indyjskim – m.in. w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz Bangladeszu. Choć nie wiadomo, czy wymyślili go Arabowie czy Hindusi, historycy są zgodni, że w niemal niezmienionej formie wykorzystywany jest od co najmniej 1500 lat.
Tradycyjne dau zbudowane są przede wszystkim z drewna. Aktywiści, działający w ramach inicjatywy The Flipflopi Project, postanowili jednak zastąpić je odzyskanym z oceanu tworzywem sztucznym. Kadłub statku został zbudowany z desek wytworzonych z przetopionego plastiku, natomiast pokrywające go panele powstały z 30 tysięcy klapek poddanych recyklingowi.
W swój pierwszy rejs łódź wyruszyła 24 stycznia z kenijskiej wyspy Lamu. Aktywiści planują dopłynąć do oddalonego o 500 kilometrów Stone Town na Zanzibarze – po drodze odwiedzając liczne wioski w Kenii oraz Tanzanii. Podróż ma potrwać około dwóch tygodni.
Jak podkreślają uczestnicy projektu – to nie łódź jest w tym przypadku najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie innym, że jednokrotne wykorzystanie plastiku nie ma sensu. Dlatego ich głównym celem jest edukacja, którą chcą realizować spotykając się z uczniami szkół, urzędnikami oraz członkami lokalnych społeczności.
„Będziemy prowadzić warsztaty recyklingu, ucząc prostych rzeczy, jak na przykład wyrabiania liny z plastikowych butelek przy użyciu bardzo podstawowej technologii” – powiedział kierujący zespołem Dipesh Pabari w rozmowie z portalem UN Environment.
Zespół wierzy, że afrykańska pomysłowość może doścignąć światowe rozwiązania w ten sam sposób, w jaki zrobiła to M-Pesa – innowacyjna usługa płatności mobilnej, spopularyzowana w Kenii.
O tym, jak szkodliwy jest plastik, który zanieczyszcza morza i oceany, przeczytać można tutaj.
Źródła: The Flipflopi Project, CNN, UN Environment
Zdjęcie: The Flipflopi Project/ Blog (Autor: Abdalla Barghash)