Udostępnij

Ponad 200 naukowców pisze, że strajkująca dla klimatu młodzież ma rację. „Mają prawo być źli”

14.02.2019

Naukowcy z Wielkiej Brytanii podpisali się pod listem popierającym młodzież przed zapowiadanymi na czwartek protestami uczniów w Wielkiej Brytanii. Jak piszą, zainspirowała ich w szczególności postawa nastolatki Grety Thunberg, która zasłynęła żywiołowymi wystąpieniami przed czołowymi politykami świata.

„Nasz dom płonie. Jestem tu, by powiedzieć, że nasz dom płonie” – mówiła 16-letnia Szwedka przed delegatami na tegoroczny szczyt gospodarczy w Davos. Wcześniej z apelem o zaprzestanie używania paliw kopalnych wystąpiła podczas COP24 w Katowicach. Greta w każdy piątek, zamiast iść do szkoły, protestuje przed budynkiem szwedzkiego parlamentu. Ostatnie tygodnie pokazują, że swoim zapałem zaraża też wielu ze swoich rówieśników.

W Niemczech grupa uczniów zablokowała wjazd na szkolny parking rodzicom domagając się, by korzystali z komunikacji miejskiej. Podobnie jest w Belgii i Niemczech, a mniejsze lub większe demonstracje odbyły się już w 270 miastach świata. Apele dotarły również do młodzieży w Wielkiej Brytanii, gdzie uczniowie organizują cykliczne, wielotysięczne protesty.

Brytyjscy uczniowie zapowiadają, że masowo wyjdą na ulice swoich w piątek 15 lutego. Największy z dotychczasowych protestów ma odbyć się w 70 miastach Zjednoczonego Królestwa i jest koordynowany przez organizację UK Youth Climate Coalition.

„Nelson Mandela powiedział kiedyś: Nasze dzieci są naszym największym skarbem. Są naszą przyszłością. Ci, którzy je krzywdzą, rozdzierają tkaninę, z której uszyte są nasze społeczeństwa i narodu. Nadmiernie wykorzystując zasoby naszej planety zaniedbujemy nasze dzieci.” – czytamy w liście rozesłanym przez naukowców do brytyjskich redakcji.

Jak przypominają uczeni, lato 2018 roku było najcieplejszym w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii (według danych tamtejszego Biura Meteorologicznego). Jak piszą, wpływ człowieka na ocieplanie się klimatu jest niepodważalny. Zawuażają również, że już teraz w Wielkiej Brytanii notowane są wyjątkowo niskie poziomy wód gruntowych, co zagraża rolnictwu i środowisku naturalnemu. „Nie możemy wychować naszych dzieci bez natury”, czytamy w liście akademików.

„W obliczu tych tragicznych i przepełniających nas desperacją wydarzeń w pełni popieramy uczniów (…), którzy z odwagą planują strajk 15 lutego, by domagać się od rządu Zjednoczonego Królestwa działań dla klimatu” – piszą autorzy listu z uniwersytetów w Cambridge, Londynu czy Edynburgu.

Dodają, że strajkująca młodzież ma prawo na złość spowodowaną perspektywą przyszłości.

Akcja odbywa się pod hasłem „Youth Strike 4 Climate”. Jedna z jej organizatorek, 17-letnia Anna Taylor powiedziała The Independent, że edukowanie i informowanie o zmianach klimatu w szkołach nie wystarczy, by skutecznie się mu przeciwstawić.

– Uczymy się o ocieplaniu się klimatu w szkolnych łatwkach, jednak sama edukacja nic nie zmienia. Nadal zmierzamy w kierunku klimatycznej katastrofy, która zakończy się wyginięciem wielu gatunków na całym świecie. – podkreśla Taylor.

Fot. Rumir / Shutterstock.com.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.