Udostępnij

Brytyjska młodzież dołącza do strajku klimatycznego. „Młodzi ludzie widzą, co się dzieje”

11.02.2019

Do szkolnego strajku klimatycznego dołączy brytyjska młodzież – informuje „The Guardian”.

Do strajku, w którym biorą udział tysiące ludzi, dołącza młodzież z kolejnych miast i krajów. Jego uczestnicy piątkowe lekcje zamieniają na demonstracje w obronie klimatu. W ubiegłych tygodniach kilkudziesięciotysięczne marsze odbyły się na przykład w Brukseli. Duże demonstracje zorganizowano też między innymi w Niemczech. Różne akcje odbywają się w 270 miastach.

W Wielkiej Brytanii protest był dotąd rozproszony. Demonstrowano w niewielkich grupach w różnych miejscach. Teraz zo ma się zmienić. „The Guardian” oczekuje, że w najbliższy piątek do strajku, który zainicjowała Greta Thunberg dołączą tysiące młodych ludzi na Wyspach Brytyjskich.

Akcja „Youth Strike 4Climate” jest zaplanowana w ponad 30 miejscowościach, gdzie uczniowie szkół oraz koledży, deklarują, że wyjdą na ulice, by domagać się zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu. Organizatorzy przekonują, że świat potrzebuje w tej sprawie radykalnych działań.

„Zdjęcia tego, co zrobiła Greta i wielkich strajków młodzieży szkolnej w innych krajach są szeroko udostępniane przez młodych ludzi w mediach społecznościowych i inspirują ludzi”, mówił gazecie Jake Woodier z UK Youth Climate Coalition. Dodawał, że młodzież widzi, co się dzieje, dostrzega brak adekwatnej reakcji dorosłych i jest coraz bardziej przekonana, że potrzeba radykalnych działań, by zapobiec katastrofie klimatycznej.

„The Guardian” cytuje też 14-letnią Zoe Bennet, inną z organizatorek strajku, która mówi, że wybiera właśnie przedmioty, które będzie zdawać na egzaminach GCSEs. Zrozumiałam – mówi 14-latka- że jeżeli natychmiast nie podejmiemy zdecydowanych działań, by zapobiec złej przyszłości, to te wybory tak naprawdę nie mają wielkiego znaczenia.

Piątkowa akcja ma być też wstępem do światowego dnia strajków klimatycznych, który zaplanowano na 15 marca.

Fot. Shutterstock/livoeian

Jakub Jędrak: Od katastrofy dzieli nas mniej niż sądzimy

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.