Udostępnij

Mieszkańcy kolejnych miast przyłączają się do Polskiego Alarmu Smogowego

21.02.2019

Trzy nowe inicjatywy dołączyły w tym miesiącu do Polskiego Alarmu Smogowego – Krzeszowicki, Niepołomicki oraz Pszczyński Alarm Smogowy.  Wszystkie je łączy jeden wspólny cel – poprawa jakości powietrza, która nie jest możliwa bez uświadomienia innym skali problemu.

Krzeszowice

„Jesteśmy z podkrakowskiej gminy. Sam dojeżdżam do Krakowa do pracy i widzę jak wygląda sytuacja w okolicznych miejscowościach. Prawdziwy dramat zaczyna się tuż za granicami Krakowa. Jest smród, bardzo zanieczyszczone powietrze. Nasza czwórka dzieci spędza większość dnia w szkole i przedszkolu w sąsiedniej, większej miejscowości, w Tenczynku. I tam regularnie normy są przekroczone, w miesiącach zimowych nawet o kilkaset procent. Boimy się więc o ich zdrowie” – powiedział Łukasz Kidoń z Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Działalność alarmu można śledzić m.in. na profilu w serwisie Facebook oraz stronie internetowej.

Niepołomice

„Niepołomice należą do najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce i dotychczas taka inicjatywa nie funkcjonowała. Wcześniej zamieszczałem wpisy o tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w gminie i zauważyłem, że jest duża grupa osób, której również to przeszkadza. Z drugiej strony są osoby zupełnie nieświadome tego, jak powstaje smog i jak bardzo szkodzi. Mam również wrażenie, że działania straży miejskiej nie są wystarczające.

Dlatego powołaliśmy grupę, która zajmie się i edukacją, i monitorowaniem tego, co robi staż miejska, urząd gminy. Brakuje informacji o programach dla osób, które chciałyby wymienić piec – tym również się zajmiemy” – zadeklarował Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.

Pszczyna

„Moja działalność rozpoczęła się 3 lata temu – wtedy cały sezon zimowy moje dziecko przekaszlało. Przy którejś kolejnej wizycie lekarskiej padła sugestia, że może to przez zanieczyszczone powietrze. I wtedy zaczęłam się tym interesować. Nasze miasto – Pszczyna – jest nazywane „zielonymi płucami” Śląska i wiele osób myśli, ze tutaj nie ma problemu z zanieczyszczeniem. Problem niestety jest i teraz – już jako członek Polskiego Alarmu Smogowego – chcemy mu przeciwdziałać” – powiedziała Aleksandra Antes Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego – Nie Dokarmiaj Smoga.

Poniżej piosenka i teledysk przygotowane przez pszczyńskich artystów, zaprzyjaźnionych z inicjatywą Nie Dokarmiaj Smoga. Bieżącą działalność alarmu można natomiast śledzić na Facebooku – tutaj.

Więcej na temat wcześniejszej antysmogowej aktywności mieszkańców Pszczyny, szczególnie młodzieży, można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie: Pszczyński Alarm Smogowy

 

Czytaj też: Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.