Udostępnij

Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

22.01.2019

Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej proszą włodarzy należących do niej gmin o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych. Pod petycją dotyczącą zanieczyszczenia z „obwarzanka krakowskiego” jest już ponad pięć tysięcy podpisów.

Petycja powstała z inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego. Adresatami są władze gmin graniczących z Krakowiem. Chodzi między innnymi o Świątniki Górne, Wieliczkę, Michałowice czy Zielonki. Według pomiarów czujników smogu Airly jakość powietrza jest tam fatalna, a normy potrafią być przekroczone nawet o ponad 800 procent (dane z Wieliczki z  22 stycznia 2019).  Bliżej centrum metropolii powietrze nadal truje, jednak sytuacja jest o wiele lepsza. W tym samym momencie przy Alei Trzech Wieszczów odnotowano przekroczenia na poziomie około 300 procent. Aktywiści twierdzą, że smog w granicach Krakowa pochodzi również z palenisk w sąsiadujących z nim miejscowościach.

„W latach 2015-2017 w 14 gminach otaczających Kraków zostało wymienionych jedynie 1215 z około 48 000 kotłów i pieców na węgiel i drewno, a więc zaledwie 2,5 procenta!” – czytamy w treści petycji. Jak zauważają jej autorzy, w takim tempie wymiana wszystkich pieców emitujących szkodliwe pyły zajmie około 40 lat. A według zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego kotły opalane złej jakości paliwem mają zniknąć z regionu do 2022 roku.

Inicjatorzy akcji domagają się od podkrakowskich gmin szybszego działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie mieszkańcom pomocy w uzyskaniu dotacji na nowe kotły i stworzenie programów dopłat do rachunków za ogrzewanie droższym paliwem. Według aktywistów pomóc ma również lepsza kontrola palenisk, jak również akcje informujące o szkodliwośći smogu i karach za ogrzewanie domu niedozwolonymi materiałami. Jak czytamy w treści apelu, gminy powinny również rzetelnie informować mieszkańców o poziomach zanieczyszczenia odnotowywanych w ich miejscowościach.

Z treścią petycji można zapoznać się pod tym adresem. 

Fot. Airly.

Czytaj wywiad z dr Jakubem Bartyzelem z AGH o badaniach jakości powietrza w Małopolsce

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.