Udostępnij

Po Brexicie Walia straci 80 proc. przepisów środowiskowych. Ale może to wykorzystać, by silniej chronić przyrodę i klimat

25.02.2019

Ekolodzy na Wyspach Brytyjskich ostrzegają: w momencie Brexitu Walia – podobnie jak pozostałe części Zjednoczonego Królestwa – straci 80 proc. przepisów dotyczących ochrony środowiska. Podczas gdy władze w Anglii i Szkocji zajęły się już tworzeniem własnych regulacji prawnych, władze z siedzibą w Cardiff wciąż nie ogłosiły własnych rozwiązań. 

Jak informuje BBC – do ministra środowiska Walii, w alarmującym tonie, napisał walijski WWF. Rząd oświadczył natomiast, że zajmuje się opracowywaniem przepisów i podda je konsultacjom w przyszłym miesiącu – czyli na kilka tygodni przed Brexitem, o ile nastąpi on w planowanym terminie.

Fundacja WWF jest tą sytuacją „skrajnie zaniepokojona”, natomiast Llinos Price – walijska ekspertka zajmująca się prawem środowiskowym – uważa, że przygotowanie przepisów w tak krótkim czasie nie jest możliwe.

Obecnie prawodawstwo Walii, jeśli chodzi o ochronę środowiska, opiera się na setkach przepisów unijnych. Szacuje się, że na prawodawstwie Unii Europejskiej opiera się około 80 proc. regulacji chroniących tamtejsze środowisko. Mimo wiszącego nad krajem widma Brexitu, ministerstwo środowiska Walii wciąż nie ogłosiło planów rozwiązania tej kwestii.

Dla jasności: Wielka Brytania posiada trzy zdecentralizowane parlamenty wraz z własnymi rządami – odrębne dla Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Mogą one niezależnie od władz w Londynie decydować o niektórych kwestiach, w tym znaczącej części prawodawstwa środowiskowego. Nie ma natomiast odrębnych władz Anglii, a jedynie wyznaczone do rządzenia tym terytorium departamenty rządu brytyjskiego. Proces zmian zapoczątkowany przez rząd Tony’ego Blaira pod koniec lat 90-tych, w wyniku którego nastąpiła wspomniana decentralizacja, nazywany jest dewolucją.

Problem odpowiedzialności władz

Jednym z problemów pojawiających się w obliczu Brexitu jest kwestia prawa obywateli do pociągania rządzących do odpowiedzialności w przypadku nieprzestrzegania przepisów środowiskowych. Aktualnie mieszkańcy Walii mogą zgłaszać skargi Komisji Europejskiej, jednak wkrótce możliwość ta, ze względów oczywistych, zniknie.

Rozwiązaniem, które proponują władze Wielkiej Brytanii, jest stworzenie własnego organu – zwanego Urzędem Ochrony Środowiska – który rozpatrywałby tego rodzaju skargi. Kwestia ta ma być dopiero konsultowana, natomiast stanowisko Walii nie jest w tej kwestii jasne.

Jak donosi BBC – walijska minister odpowiedzialna za środowisko, Lesley Griffiths, napisała w liście do parlamentarzystów zajmujących się klimatem i ochroną środowiska, że rozwiązanie proponowane przez rząd brytyjski może nie być zgodne z obowiązującym w Walii prawem.

Nadzieja na skuteczniejszą ochronę środowiska?

Pojawiają się jednak glosy, że Brexit może wyjść brytyjskiemu środowisku na dobre. Potrzeba wypracowania nowych rozwiązań prawnych stwarza bowiem możliwość zaostrzenia obowiązujących do tej pory przepisów.

Niedawno brytyjski rząd chwalił się, że po Brexicie zamierza skuteczniej niż kraje unijne walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. O planach zaostrzenia norm jakości powietrza na Wyspach pisaliśmy kilka tygodni temu – tutaj.

Również rząd Walii – posiadający znacząca autonomię w regulacji prawa środowiskowego – zapewnia, że standardy ochrony środowiska sprzed Brexitu zostaną nie tylko zachowane, ale i podwyższone.

Jak będzie – dowiemy się już wkrótce. Jeśli nie nastąpi żadna zmiana w tej kwestii, to Brexit, czyli wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, nastąpi już 29 marca.

 

Źródła: BBC, Dziennik Polska Times

Zdjęcie: Shutterstock/Billy Stock

Czytaj też: Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.