Udostępnij

Uzdrowisko z zakazem spalania węgla i drewna? Miasto podejmuje współpracę z Prawnikami dla Ziemi

26.02.2019

Rabka-Zdrój – uzdrowisko leżące w Małopolsce – chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza poprzez likwidację pieców zasilanych węglem oraz drewnem. Władze nawiązały w tym celu współpracę z Fundacją ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, która pomoże w przygotowaniu stosownej uchwały antysmogowej.

Wzorem dla dokumentu przygotowywanego dla Rabki-Zdroju mają być przepisy przyjęte w Krakowie, według których od 1 września nie będzie można już ogrzewać budynków ani węglem, ani drewnem.

Co ciekawe, jeszcze 4 lata temu miasto wraz innymi miejscowościami uzdrowiskowymi zapowiadało pozew zbiorowy wobec Fundacji ClientEarth. Wówczas chodziło o opublikowany przez organizację raport, w świetle którego uzdrowiska nie spełniały norm jakości powietrza – i który według włodarzy godził w dobre imię miejscowości uzdrowiskowych.

Teraz natomiast – jak czytamy w komunikacie fundacji – Gmina Rabka-Zdrój, w celu wyeliminowania pojawiającego się w sezonie grzewczym smogu, zobowiązała się dążyć do wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych – a więc węgla i drewna – w uzdrowiskowych strefach A i B. Miasto zadba także o jakość powietrza na pozostałych obszarach gminy.

„Kilka lat temu zidentyfikowaliśmy problem, wskazując na skalę zanieczyszczeń powietrza w gminach uzdrowiskowych w Polsce. Mówiliśmy także, jakie wiążą się z tym ryzyka, łącznie z groźbą utraty statusu uzdrowiska. Aby tego uniknąć, w oparciu o istniejące narzędzia prawne szukaliśmy rozwiązań. Uzdrowiska powinny być traktowane specjalnie, ze względu na swój wyjątkowy charakter” – podkreśla Kamila Drzewicka – radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

„Rabka-Zdrój nie tylko zdecydowała się na partnerstwo, ale także wyznaczyła sobie ambitne cele, zmierzające do wyeliminowania z uzdrowiska głównych źródeł zanieczyszczeń w postaci kotłów grzewczych na paliwa stałe” – zaznacza prawniczka.

Pierwsze rozmowy przedstawicieli Rabki-Zdroju i Fundacji ClientEarth na temat poprawy jakości powietrza w uzdrowisku miały miejsce kilka miesięcy temu przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. W styczniu b.r. Leszek Świder – burmistrz Rabki-Zdroju – zorganizował spotkanie, na którym omawiane zostały możliwości, jakie dają w tym zakresie prawo oraz technologia.

„W pierwszej kolejności planujemy inwentaryzację źródeł niskiej emisji, a później wymianę kotłów opalanych węglem i drewnem na urządzenia bezemisyjne. Dla nas miarą sukcesu będzie odniesiony efekt ekologiczny. Może potem tą samą drogą pójdą inne uzdrowiska w Polsce?” – mówi Stanisław Kiersztyn – ekodoradca w gminie Rabka-Zdrój i jeden z inicjatorów projektu.

„Z problemem zanieczyszczenia powietrza nie chcemy się mierzyć – chcemy go rozwiązać. Już mamy deklaracje 130 mieszkańców, którzy chcą wymienić piece i zrezygnować z paliw stałych. Są też ludzie, których nie trzeba przekonywać – oni podejmą decyzję natychmiast. Rabka słynęła z wyjątkowego klimatu. Zrobimy wszystko, by wróciło tu czyste powietrze” – zaznacza Leszek Świder, burmistrz Rabki-Zdroju.

 

Źródła: Informacja prasowa ClientEarth, Radio Kraków

Zdjęcie: Shutterstock/Alexander Chaikin

 

Czytaj też: Nowelizacja “rozporządzenia kotłowego”. Trudniej ma być handlować “kopciuchami”

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.