Udostępnij

SmogLab wyręczył Inspekcję Ochrony Środowiska: OLX zmienia politykę wobec podkładów kolejowych

27.02.2019

Podkłady będą tam dostępne jedynie po potwierdzeniu, że nie szkodzą już zdrowiu i środowisku – zapewnia portal.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o podkładach kolejowych, wciąż dostępnych na polskich portalach aukcyjnych. Pozostałości po remontach linii kolejowych mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Przed ułożeniem ich na trasie są nasączane rakotwórczym olejem kreozotowym. Pierwotnie w serwisach takich jak Allegro, Sprzedajemy.pl i OLX były one dostępne na opał. Dziś bywają reklamowane jako element wystroju ogrodu lub materiały budowlane.

W 2018 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska upomniał portale i poprosił, by zajęły się one moderacją ofert sprzedaży podkładów. Allegro i Sprzedajemy.pl obiecały, że nie będą ich dalej dopuszczać. Mimo na pierwszym z portali po roku znowu można je kupić, a administracji wystarczy zapewnenie wystawiającego, że nie stwarzają one już niebezpieczeństwa. OLX natomiast zmienił kategorię, w której sprzedawane są podkłady – z opału na materiały budowlane i wystrój ogrodu. Zarówno GIOŚ, jak aktywiści i naukowcy zwracają uwagę, że nie załatwia to sprawy. Według prawa odpady pokolejowe mogą być sprzedawane jedynie podmiotom, które profesjonalnie zajmują się ich utylizacją.

Po naszej interwencji portal OLX obiecał, że podkłady kolejowe będą akceptowane dopiero po zmianie ich klasyfikacji przez urząd marszałkowski. Ma on zapewnić, że nie stwarzają już niebezpieczeństwa.

– Będą one dopuszczone do publikacji w serwisie wyłącznie warunkowo, po przedłożeniu przez ogłoszeniodawcę ostatecznej decyzji marszałka województwa, zmieniającej klasyfikację z odpadu niebezpiecznego o kodzie 17 02 04 (Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi) na odpad o kodzie 17 02 01 (drewno)  – zapewnia Paulina Rezmer z OLX.

Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie piątego marca i znaleźć się w regulaminie portalu, za pośrednictwem którego jeszcze w lutym można było wybierać z ponad dwustu ogłoszeń dotyczących potencjalnie toksycznych materiałów.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy