Udostępnij

Skawina: duży krok do zakazu paliw stałych w nowych budynkach. Wyjątkiem kominki

27.03.2019

W środę skawińscy radni przyjęli uchwałę, która przybliża miasto i gminę do wprowadzenia zakazu instalowania palenisk na paliwa stałe w nowych budynkach. Dokument zobowiązuje burmistrza Skawiny do zwrócenia się z prośbą o przyjęcie stosownych zmian w prawie do Sejmiku Wojewódzkiego Małopolskiego. 

Rada miejska w Skawinie przyjęła dziś wspomniany dokument zdecydowaną większością głosów. Wprowadzenie proponowanego rozwiązania przez sejmik wojewódzki (na prośbę burmistrza) ma przeciwdziałać sytuacjom, gdzie w powstających budynkach instalowane są kotły, które – zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową – za kilka lat muszą zostać wymienione.

 

Przyjęta uchwała nie zadowala jednak w pełni Skawińskiego Alarmu Smogowego, który zakaz postulował już przed dwoma laty w swoim Programie walki ze smogiem. Radni wprowadzili bowiem poprawkę zezwalającą na montaż kominków w nowoprojektowanych budynkach.

„Zbyt dobrze wiemy, jak obecnie wyglądają praktyki (oraz przewody kominowe) niektórych posiadaczy kominków, żebyśmy odpuścili dyskusję tych spraw w Sejmiku Wojewódzkim. Choć jednocześnie cieszymy się, że do tej dyskusji dojdzie!” – napisano w mediach społecznościowych SAS.

„Jedyna droga, by wymiernie ograniczyć zanieczyszczenia”

O propozycji zakazu pisaliśmy już w listopadzie, przy okazji związanych z nim konsultacji społecznych.

„Odnotowujemy przypadki, gdzie w nowych budynkach, które dopiero co powstają i które zgodnie z warunkami technicznymi są dobrze ztermomodernizowane, docieplone, mieszkańcy montują kotły poniżej piątej klasy. Jest to dziwnym zachowaniem. W związku z tym zakaz służyłby przede wszystkim temu, by problem nam nie narastał” – mówił nam wówczas Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

„W gminach takich jak Skawina – która ma gorszą sytuację od Krakowa, znajdując się poniżej krakowskiej niecki – jedyną drogą, by wymiernie ograniczyć zanieczyszczenia z niskiej emisji, jest ograniczenie ilości pieców na paliwa stałe do minimum” – skomentował Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Z pełnym komentarzem zapoznać się można tutaj.

 

Źródło: Skawiński Alarm Smogowy

Zdjęcie: Shutterstock/Viacheslav Lopatin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.